archief weblog Pendrecht
Dit is het archief van mijn weblog; berichten die 4 maanden oud zijn worden naar deze pagina verplaatst. Ter besparing van ruimte zijn de foto's verwijderd en het is mogelijk dat links naar andere websites niet meer (correct) werken.
ZONDAG 23 FEBRUARI 2025
Dat de marathonlopers vroeger over de Kerkwervesingel liepen kan ik nog goed herinneren, vooral de editie van 5 april 2009 toen de Kerkwervesingel vol lag met gele sponsjes. Ter hoogte van de boerderijwoningen was een verzorgingspost waar natte sponsjes werden uitgereikt aan de lopers. Sommige sponsjes waren voorzien van de tekst hardlopen verheldert en op de achterkant de naam van de bank die de marathon sponsort. De grote hoeveelheid sponsjes op straat was een vreemd gezicht, het leken wel stukken zeep.
Eén van de deelnemers was wijkagent Henri Appeldoorn en hij werd op een originele manier aangemoedigd. Tussen de Primera en het toenmalige café Wereldhaven was een groot spandoek opgehangen met de tekst Winkelcentrum Pendrecht wenst Henri onze wijkagent veel succes, daarbij stonden de namen van 22 winkels. Henri had startnummer 5041 en eindigde op plaats 6088.
ZATERDAG 22 FEBRUARI 2025
Bij Valckensteyn is de vroegere inrit naar het toenmalige bejaardencentrum opgebroken, hier komt de toegang tot het parkeerterrein waar een groot deel van de parkeerplaatsen is al aangelegd. De loting voor de toewijzing van de woningen is al geweest maar op de site van Woonstad Rotterdam staat dat er nog 28 woningen beschikbaar zijn. Op de sociale media klinkt kritiek op de hoge huren, een kale huur van 1100 euro voor een driekamerappartement is een hoop geld en daar komen dan nog de servicekosten en de huur van de verplichte parkeerplaats bij. In dat opzicht is het niet verbazend dat nog niet alle woningen verhuurd zijn.
Op veel plaatsen in de wijk zijn de afgelopen tijd struiken gesnoeid en langs het voetpad achter mijn huis zijn de stronken van eerder gekapte bomen uitgegraven en de gaten opgevuld met aarde, hier zullen binnenkort nieuwe bomen worden geplant.
Op 13 april aanstaande is weer de Marathon en vergeleken met voorgaande jaren zijn er enkele wijzigingen in het parcours. Ook in Pendrecht is de route anders en voor het eerst sinds 2014 zullen de deelnemers weer dóór de wijk lopen in plaats van er langs. De lopers naderen de wijk zoals gebruikelijk over het Havenspoorpad maar in plaats van bij de Zuiderparkweg rechtsaf te slaan lopen ze nu rechtdoor en volgen het Pendrechtse deel van het Havenspoorpad (ik zal de dag ervoor nog een vuilrondje doen) tot aan het einde bij de Krabbendijkstraat. Daar slaan ze rechtsaf, aan het einde van de Krabbendijkestraat weer rechtsaf de Slinge op en via de Kerkwervesingel (waar ongeveer ter hoogte van de Herkingenstraat het 15 kilometerpunt is) verlaten ze de wijk. Bij de Oldegaarde slaan de lopers rechtsaf en na het rondje om het Zuiderpark komen ze weer over het Pendrechtse deel van de Oldegaarde, alleen dan de andere kant op. Door deze aanpassing van de route is het vreemde heen-en-weertje met een scherpe bocht van 180 graden op de Slinge in Zuidwijk niet meer nodig.
De winkeliersvereniging laat enthousiast weten dat door de routewijziging de lopers ook langs het bruisende Plein 1953 zullen rennen, dat is wel wat overdreven want bruisen doet het Plein al lang niet meer (afgezien van het water over de Meeuwenplaat in de zomer).
ZONDAG 16 FEBRUARI 2025
Eergisteren was het precies 10 jaar geleden dat Meltem Ekin in een kiosk op de Zijpe haar beautysalon opende. Kort na de opening ben ik er langs geweest omdat ik een artikel ging schrijven voor In de Kijkerd, ik zat toen nog in de redactie van het Pendrechtse wijkmagazine.
Op mijn vraag of zij bewust voor deze plek heeft gekozen volgde een interessant verhaal. Meltem is in deze buurt opgegroeid want van 1981 tot 2003 woonde zij aan de Oldegaarde 992, dat is dus in het allereerste in Pendrecht gebouwde huizenblok. Ze heeft ook nog de familie De Haan gekend die in hetzelfde blok op nummer 998A woonde (het huis met in de zijgevel de bekende gevelsteen die zich nu in de Geluksmuur bij de Zijpe bevindt). Uit die tijd kende Meltem de Zijpe al want ze kwam hier regelmatig, dat ze daar ooit haar eigen zaak zou hebben kon ze toen natuurlijk nog niet vermoeden. Eenmaal op zoek naar een geschikte ruimte stuitte ze op de leegstaande kiosk op nummer 9 waar ze op 14 februari 2015 haar salon opende. Meltem werkte al langer als schoonheidsspecialiste maar nu had ze dan haar eigen ruimte.
ZATERDAG 15 FEBRUARI 2025
Bij Valckensteyn is men bezig met het inrichten van de buitenruimte, aan de zuidkant zijn al een rij parkeerplaatsen aangelegd. De buitenkant van het gebouw is zo te zien helemaal klaar, ook de brievenbussen naast de ingang zitten er al. In het oorspronkelijke ontwerp zou de naam VALCKENSTEYN op de gevel komen maar dat is in het bijgestelde ontwerp wegbezuinigd. Ook zou destijds bekeken worden of de eerste steen van het oude Valckensteyn een plekje in het nieuwe gebouw kon krijgen maar dat zal denk ik ook niet meer doorgaan. De Burghsluissingel is komende week van maandag tot en met vrijdag afgesloten, waarschijnlijk voor het aanpassen van de inrit naar het parkeerterrein van Valckensteyn.
Afgelopen week zag ik dat in de onlangs gesloten supermarkt Polski Sklep weer producten in de stellingen lagen. De grote verlichte witte letters met de oude naam zijn van de gevel gehaald en nu zit er aan twee kanten een bord met binnenkort komt hier Aksa supermarkt. De tekst is inmiddels achterhaald want de winkel is al open, Aksa is een Turkse supermarkt die ook in Duitsland winkels heeft.
ZONDAG 9 FEBRUARI 2025
Vandaag is het precies 15 jaar geleden dat de bouw van de drie lage woontorens langs de Burghsluissingel begon, dat was tevens de eerste nieuwbouw van de Tuin op het Zuiden in de Ossenissebuurt. De officiële start op 9 februari 2010 gebeurde door het onthullen van het bouwbord, voorafgegaan door het ontsteken van vuurwerk onder een ballonnenhaag. Twee van de drie flats worden zorgwoningen waar men zorg van Aafje (toen nog De Stromen) kan krijgen, de flat aan de kant van de Ossenisseweg bestaat uit huurwoningen zonder extra voorzieningen.
Met deze Pendrechtse samenwerking tussen een woningbouwcorporatie en een zorginstelling herhaalde de geschiedenis zich want bij de zorgwoningen in Valckensteyn (ook aan de Burghsluissingel) was dat eveneens het geval. De bouw verloopt voorspoedig en op 30 januari 2012 zijn de Aafje-woningen officieel geopend, dat gebeurde door met een enorme schaar een rood lint door te knippen. Er is in 40 jaar veel veranderd want de appartementen van de nieuwe zorgwoningen zijn aanzienlijk ruimer en geriefelijker dan de piepkleine verzorgingskamers van Valckensteyn.
ZATERDAG 8 FEBRUARI 2025
Het is hartje winter maar echt koud is het nog niet geweest. Ondanks dat het nog lang geen voorjaar is komen op sommige plaatsen de krokussen al boven de grond zoals in de grasstrook langs de Slinge en bij de Sint Bavokerk.
Dit had ik eerder al in andere wijken te zien maar nu ook in Pendrecht: bij enkele nieuw geplante bomen langs het voetpad van de Sliedrechtstraat naar Plein 1953 staat een schuin afgezaagd houten paaltje met daarop een klein bordje met een naam. Het doet mij meteen denken aan de adoptiebomen langs het Havenspoorpad maar dat betwijfel ik, ik ga proberen om er achter te komen wat de achtergrond van deze bordjes is.
Vanaf april gaat PostNL opnieuw in het hele land brievenbussen weghalen want het aantal poststukken blijft afnemen. In twintig jaar tijd is het aantal poststukken met maar liefst 70 procent gedaald: toen werden er dagelijks 3 brieven op ieder huisadres bezorgd, nu zijn dat er nog minder dan 4 per week. Op de website van PostNL staat een overzicht van alle brievenbussen die gaan verdwijnen, in Pendrecht blijft het aantal brievenbussen hetzelfde (vijf, twee daarvan zijn pakket- en briefautomaat).
Een andere maatregel om de kosten te drukken is het spreiden van de lichtingstijden over de dag. Vroeger werden alle brievenbussen tussen 17.00 uur en 19.00 uur gelicht maar sinds afgelopen maandag gebeurt dat bij driekwart van de brievenbussen al eerder op de dag, hierdoor is er minder personeel nodig.
Afgelopen woensdag kreeg ik een mail van stedenbouwkundige ontwerper en onderzoeker Pinar Balat. Samen met een collega werkt ze aan een ruimtelijk onderzoek waarin ze bekijken hoe een deel van de openbare ruimte in Pendrecht Noord zou kunnen worden veranderd in kleine stadsbossen. Bomen kunnen er aan bijdragen om de hitte op zomerse dagen te verminderen en een geschikte plek voor deze stadsbossen zijn de gemeenschappelijke binnentuinen waar nauwelijks bomen staan. Die tuinen waren destijds door Lotte Stam-Beese bedoeld als ontmoetingsplek maar tegenwoordig liggen ze er verlaten bij. Voor dit project wordt samengewerkt met Woonstad Rotterdam maar het is nu nog in de verkenningsfase.
Pinar wil mij als Pensdrecht-kenner graag ontmoeten en we hebben een dag in mijn voorjaarsvakantie afgesproken. We zullen dan door de wijk lopen en Pinar zal mij meer vertellen wat het project inhoudt. Op haar website is al iets te lezen over het project (scroll naar beneden voor de Nederlandse tekst).
ZONDAG 2 FEBRUARI 2025
Het is niet de eerste keer dat een orgel uit een Pendrechtse kerk elders een nieuwe bestemming kreeg, dat gebeurde eerder met het orgel uit de Christus Triomfatorkerk. In 1996 heeft de toenmalige Samen op Weg gemeente het kerkgebouw verkocht aan de volle evangelische gemeente Het Zout der Aarde waardoor het orgel overbodig was geworden. Een jaar later is het orgel aangekocht door de Rehoboth United Reformed Church in Hamilton, Ontario, Canada. Op dat moment moest er nog een nieuwe kerk gebouwd worden waardoor het instrument pas in het najaar van 2001 geplaatst kon worden. De demontage van het orgel, het transport en de opbouw in Canada is verzorgd door Kaat en Tijhuis Orgelmakers, de firma die Fonteijn en Gaal (de bouwer van het orgel) heeft overgenomen.
Het orgel is in 2001 in gebruik genomen en wordt sindsdien iedere zondag bespeeld tijdens de diensten. Daarnaast worden er regelmatig orgelconcerten gegeven, tot groot genoegen van de gastorganisten (waarvan sommigen uit Nederland) en de bezoekers, het orgel wordt onderhouden door een plaatselijke firma. In tegenstelling tot de Triomfatorkerk waar het orgel achterin op de gaanderij stond is het instrument in Canada voor de kerkgangers zichtbaar. het bevindt zich boven de preekstoel. Op de foto is te zien dat er schijnwerpers aan het plafond zijn bevestigd die het orgel aanlichten.
In de Triomfatorkerk heeft het orgel dienst gedaan van 1968 tot 1996, de vaste organist was Daan Verschoor die in 2011 op 84-jarige leeftijd is overleden. Nu is het instrument al 24 jaar in gebruik in de Rehoboth United Reformed Church en de kans lijkt groot dat het daar de 28 Pendrechtse jaren zal overtreffen.
ZATERDAG 1 FEBRUARI 2025
Sinds kort hebben Pendrecht en Noord Brabant iets met elkaar gemeen want in de Grote Kerk in Breda is men bezig met de opbouw van het Vierdag-orgel uit de Open Hofkerk. Aart Bergwerff is daar de vaste organist en hij zal het ex-Pendrechtse instrument bespelen in de periode dat het hoofdorgel van de kerk wordt gerestaureerd. De ontwikkelingen zullen ook door Jan van Dijk met grote interesse worden gevolgd, hij is immers 35 jaar organist geweest in de Open Hofkerk en kent het instrument als geen ander.
Dankzij de verhuizing begint het Vierdag-orgel aan een tweede leven. Op 18 april 2021 was de laatste dienst in de Open Hofkerk en was het 50 jaar oude orgel van de ene op de andere dag werkloos geworden. Jan van Dijk kreeg de opdracht om een goede bestemming voor het orgel te vinden en dat is gelukt, het instrument is aangekocht door de Grote Kerk in Breda. Op 7 mei 2022 was er een afscheidsbijeenkomst waar ik ook bij was en in de week van 16 mei is het Vierdag-orgel gedemonteerd voor tijdelijke opslag. Nu wordt het weer opgebouwd en zal het binnenkort weer te horen zijn.
Toevallig was Jan van Dijk onlangs jarig en ik stuurde hem een digitale felicitatie in de vorm van een foto van het orgel in opbouw, hij reageerde heel enthousiast op het bericht en kwam meteen met het idee om te zijner tijd met een groepje mensen uit Pendrecht naar Breda te gaan.
ZONDAG 26 JANUARI 2025
Op 26 januari 1995, vandaag precies dertig jaar geleden, begon officieel de Vernieuwing van Pendrecht. Dat gebeurde door oud-wethouder Henk van de Pols (president-commisaris van OWG) die de eerste paal slaat voor de nieuwe eengezinswoningen aan de Schuddebeursstraat, dat gebeurde op de plek waar tot 1994 het Buurthuis Pendrecht heeft gestaan. Het was een bijzondere heipaal en in wijkkrant In de Kijkerd van de toen nog bestaande Bewonersorganisatie Pendrecht stond het als volgt beschreven.
EEN KUNSTWERK DE GROND IN
Op 26 januari j.l. gaf Onze Woongemeenschap (OWG) het startsein voor de Vernieuwing van Pendrecht. Met een paar ferme klappen werd het laatste stuk heipaal voor de bouw van de eengezinswoningen in de Schuddebeursstraat de grond in geheid. De eerste 20 meter werd de paal de grond in geduwd. Even waren de aanwezigen bang dat de paal te ver de grond in zou zakken maar dat bleek loos alarm.
Vele honderden bewoners stonden klokslag 16.00 uur rond een fraai beschilderde heipaal die de naam totempaal had meegekregen. Woensdag 25 januari j.l. was Pendrecht een grote groep kunstenaars rijker. Maar liefst 40 kinderen van de vijf basisscholen in Pendrecht (alle scholen deden mee) toverden de 20 meter lange heipaal om in een enorm mooi kunstwerk. De 40 kunstenaartjes werden door een vakkundige jury, bestaande uit mensen van OWG, Open Ateliers en de BOP, gekozen uit een enorme berg ingekleurde platen. Alle kunstenaartjes kregen van OWG een klein aandenken.
Heel veel bewoners hebben de festiviteiten rond het slaan van de eerste paal bijgewoond. Ondanks het slechte weer vonden velen de weg naar de feesttent waar een overzichtelijke fototentoonstelling te zien was. Architectenbureau Henk van Schagen had in samenwerking met OWG en met hulp van bewoners een blik op Pendrecht samengesteld. Daarnaast kon men de toekomstplannen van de buurt en de wijk nader bekijken. Terrasstoeltjes, muziek en een drankje en hapje zorgden voor een gezellige sfeer.
ZATERDAG 25 JANUARI 2025
Het Maria Winkeltje "Het Hart", de religieuze winkel aan het begin van de Krabbendijkestraat, is op 31 maart aanstaande voor het laatst open. Anders dan de naam suggereert is het een vrij grote winkel, de drie doorgebroken winkelpanden hebben een oppervlakte van 200 m². De winkel heeft precies 20 jaar op deze locatie gezeten, daarvoor zat hier de bekende herenmodezaak van Ad Barnhard.
Er vindt nu een leegverkoop plaats waarbij kortingen tot 50% mogelijk zijn. Op meerdere plaatsen hangen op de etalageramen A3-tjes die de sluiting aankondigen. Overigens gaat alleen de fysieke winkel dicht, de digitale winkel (= de webshop) blijft gewoon bestaan.
Nog meer winkelnieuws: de Poolse winkel Polski Sklep aan de Slinge is gesloten. Een paar dagen geleden liep ik er 's avonds langs en zag ik dat alle schappen waren leeggehaald, vandaag was men bezig om de stellingen te ontmantelen. De winkel opende in juni 2019 onder de naam Groszek, de naam Polski Sklep staat sinds december 2022 in grote witte verlichte letters op de luifel.
Langs het eerste deel van de Burghsluissingel zijn opnieuw wilgen gekapt, van de oorspronkelijke bomen staan er nu nog maar drie.
Bij Valckensteyn zijn de stellingen nu verdwenen zodat het gebouw in volle omvang zichtbaar is. Aan de zuidkant is men al begonnen met de aanleg van de parkeerplaatsen, helaas moest hiervoor wel het nodige groen sneuvelen waaronder meerdere bomen.
De reactietermijn om een woning in Valckensteyn te willen huren is al een maand gesloten en onlangs heeft de notaris de woningen toegewezen door loting, alle deelnemers aan de loting zijn hierover geïnformeerd.
De spelfout op het bord bij de gemeentelijke parkeergarage onder de Zuiderkroon (zie bij 18 januari) had ik gemeld en al een paar dagen later kreeg ik bericht dat de melding was afgehandeld. Dat was wel erg snel maar ondanks de regen ben ik meteen gaan kijken en tegen mijn verwachting in was het bord vervangen door een nieuw exemplaar waarop stallingsgarage correct is gespeld.
Vlak voor mijn portiek was een trottoirtegel verzakt dus dat meldde ik in de ochtend via de buitenruimtemeldingenwebsite van de gemeente, aan het einde van de middag was het euvel al verholpen. Mijn ervaring is dat verzakkingen snel worden verholpen (waarschijnlijk omdat de gemeente bij valpartijen aansprakelijk kan worden gesteld) maar het meest bijzondere in dit geval was dat het herstel op zondag gebeurde.
ZONDAG 19 JANUARI 2025
Een adres vinden is in Pendrecht niet moeilijk, het rechthoekige patroon van de wijk maakt het zoeken naar straten tamelijk eenvoudig. Is de straat eenmaal gevonden, dan is het nog een kwestie van zoeken naar het gewenste adres. Ook dat is niet moeilijk want in de nummering van de huizen zit een duidelijk systeem. Twee vuistregels zijn:
• De huisnummering begint in het noorden (noord-zuid straten) of in het oosten (oost-west straten).
• Gezien vanaf het begin van een straat zijn de even nummers links en de oneven nummers rechts.
In sommige gevallen worden de percelen doorlopend genummerd (b.v. Fijnaartpad en Plein 1953). Ook komt het voor dat één blok tot twee verschillende straten behoort (voorbeeld: de bovenwoningen van de winkels aan de Zijpe liggen aan de Serooskerkestraat resp. Noordwellestraat). In de oudere delen van de wijk hebben de nummers van de flatwoningen er een letter bij, in de rest van de wijk worden de flatwoningen doorgenummerd.
Een vreemde situatie doet zich voor op het Ovezandepad. De twee dwarse rijtjes eengezinswoningen ter weerszijden van de Stavenissestraat staan langs het Ovezandepad maar horen qua huisnummers bij de Stavenissestraat. Door een fout bij de gemeente hebben ze destijds verkeerde nummers gekregen, er staan zelfs speciale borden. Alle andere blokken langs het Ovezandepad zijn wel correct genummerd.
Wanneer er iets nieuws wordt gebouwd, moet dit in de bestaande nummering worden ingepast. Meestal gaat dat zonder meer maar soms moet er een truc worden toegepast zoals bij de nummering van de nieuwe eengezinswoningen in de Zierikzeebuurt. De huizen aan de Dreischorstraat en de Ellemeethof kwamen op de plaats van evenveel bejaardenwoningen en kregen dus dezelfde nummers als hun gesloopte voorgangers. Maar in de Schuddebeursstraat kwam men twee nummers tekort: de nieuwbouw op de plek van het afgebroken buurthuis zou 2 t/m 24 genummerd moeten worden maar de flat verderop begint met nummer 22. Om te voorkomen dat de hele flat moest worden vernummerd kregen de eengezinswoningen de nummers 2 t/m 16, 18A, 18B, 20A en 20B.
In principe worden huisnummers achteraf niet gewijzigd. Toch is dit in Pendrecht een keer gebeurd en wel met de (inmiddels afgebroken) voormalige Prinses Marijke Kleuterschool. Het nummer hiervan werd, vanwege de bouw van de Sliedrechtflat, veranderd van 131 in 301.
ZATERDAG 18 JANUARI 2025
Gisteren is naast de ingang van de parkeergarage aan het Vlissingenplein een AED (automatische externe defibrillator) onthuld, verspreid over de stad zijn er zeventien van deze apparaten aangebracht op gemeentelijke panden. De AED's zijn aangemeld bij een reanimatieoproepsysteem zodat een burgerhulpverlener binnen zes minuten assistentie moeten kunnen verlenen bij een hartstilstand. Het apparaat zit in een opvallende ronde doos met een verlichte groene rand zodat bij duisternis de AED snel gevonden kan worden, bij een hartstilstand telt immers iedere seconde.
Op het toegangshek van de stallingsgarage Vlissingenplein zit een bord met de aanwijzing om op het groene licht te wachten voordat men inrijdt. Toen ik goed keek zag ik dat er een letter ontbrak, in plaats van stallingsgarage staat er stalligsgarage. Opmerkelijk is dat het op het langwerpige bord boven het hek wel goed staat.
ZONDAG 12 JANUARI 2025
Tien jaar geleden sloot Tennis Only op Plein 1953 de deuren. Al een tijdje gingen er geruchten dat de winkel uit Pendrecht zou verdwijnen en dat er in de vrijkomende ruimte een HEMA zou komen. Twee weken voor de sluiting deed dat verhaal opnieuw de ronde en korte tijd later kreeg ik een mail van een webloglezeres die had gehoord dat de winkel werd leeggehaald, eind januari 2015 stond het pand leeg. Tennis Only verhuisde naar een groter pand elders in Rotterdam, op de deur zat een briefje met het nieuwe adres. Een filiaal van de HEMA is er nooit gekomen, in 2018 werd de winkelruimte betrokken door Behangkoopjes die daarvoor was gevestigd op de hoek van de Slinge en de Kerkwervesingel.
René de Jong begon in de jaren tachtig zijn winkel Sportline op Plein 1953 waar men terecht kon voor voetbal-, hockey en tennisartikelen. Later besloot hij zich te beperken tot tennis en kreeg zijn zaak de naam Tennis Only. In november 2007 startte een grondige verbouwing en uitbreiding dankzij een aanbouw en een aangrenzend leeggekomen pand dat erbij getrokken is, de totale oppervlakte werd 500 m². De zaak bleef groeien maar omdat verdere uitbreiding van de winkel in Pendrecht niet mogelijk was verhuisde Tennis Only in 2015 naar een groter pand in Prinsenland. Op 15 januari 2015 ging de winkel open op de nieuwe locatie die twee keer zo groot is als de oude stek in Pendrecht.
Helaas heeft René de Jong nog geen maand van zijn nieuwe winkel kunnen genieten, vier dagen na de officiële opening op 10 februai 2015 door de Bulgaarse toptennisser Grigor Dimitrov is hij na een kort ziekbed overleden. Tennis Only is anno 2025 nog steeds gevestigd in Prinsenland.
ZATERDAG 11 JANUARI 2025
Voor het eerst sinds enkele weken ben ik weer eens langs Valckensteyn gelopen. Het gebouw is nu grotendeels steigervrij, de meeste steigers staan nog tegen de kopgevels. Aan de noordkant zijn meerdere bomen gekapt, de stronken liggen er nog.
ZONDAG 5 JANUARI 2025
Terug in de tijd, hieronder wat eerdere nieuwsfeiten uit mijn weblog.
• Januari 2016: De modelwoning van de Tuin op het Zuiden aan de Krabbendijkestraat is voor het laatst open.
• Januari 2017: Tandheelkundig Centrum Pendrecht verhuist van de Zijpe naar Plein 1953.
• Januari 2018: De binnentuinen tussen de Abbenbroekweg en de Raamsdonkweg worden opgehoogd.
• Januari 2019: De Sint Bavokerk wordt uitgeroepen tot rijksmonument.
• Januari 2020: Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van Vitaal Pendrecht krijg ik de Clasien Kramer speld.
• Januari 2021: Het voormalige restaurant Zuiderkroon wordt ingericht als tijdelijke testlocatie voor corona.
• Januari 2022: In de Papendrechtstraat en omgeving wordt de buitenruimte opnieuw ingericht.
• Januari 2023: Bij de pakket- en briefautomaat aan de Groene Kruisweg is eindelijk een voetpad aangelegd.
• Januari 2024: De in december gesloten winkel van Blokker is zo goed als leeg.
ZATERDAG 4 JANUARI 2025
De jaarwisseling is voorbij en ondanks het afsteekverbod in Rotterdam is er weer volop vuurwerk de lucht in gegaan. Vanwege de harde wind waren in meerdere plaatsen de vuurwerkshows afgelast maar het Nationaal Vuurwerk bij de Erasmusbrug is wel doorgegaan.
Ook in Pendrecht is het afsteekverbod massaal genegeerd, al is er toch een verschil is met voorgaande jaren toen er nog geen vuurwerkverbod was. Vroeger werd er in vrijwel iedere straat vuurwerk afgestoken maar nu concentreert het zich op bepaalde plekken. In mijn eigen straat bijvoorbeeld ligt bijna niets maar bij de rij garages in de Sint Annalandstraat is heel wat afgestoken. De schade in de buitenruimte lijkt mee te vallen, de grootste vernieling die ik heb gezien is de opgeblazen textielcontainer bij basisschool Over de Slinge in de Sommelsdijkstraat.
De oliebollenkraam op de Slinge was per 1 januari niet meer open maar de wagen is pas vanmiddag weggehaald.
ZONDAG 29 DECEMBER 2024
Met het oog op de komende jaarwisseling worden de gebruikelijke maatregelen genomen om schade door vandalisme zo veel mogelijk te voorkomen zoals het afsluiten van prullenbakken, afvalcontainers, brievenbussen en parkeerautomaten. Afgedankte kerstbomen kunnen tot en met 31 januari naast de containers worden gelegd, ze worden apart opgehaald en daarna verwerkt tot houtsnippers en compost. Let op: verwijder alle versieringen en leg de boom niet op de metalen plaat van de container. Net als vorig jaar komen er in januari inleverlocaties voor kerstbomen waarbij per ingeleverde boom 50 cent wordt uitbetaald maar in en nabij Pendrecht is geen inleverpunt meer.
In heel Rotterdam geldt een afsteekverbod voor vuurwerk, dus ook tijdens de jaarwisseling. De enige uitzondering is fop- en schertsvuurwerk, het zogenaamde kindervuurwerk. Het verbod zal tijdens de jaarwisseling net als vorig jaar op grote schaal worden genegeerd want de kans om beboet te worden is eigenlijk nihil. Ondanks het afsteekverbod is vuurwerk in Rotterdam nog gewoon te koop, al is het aantal verkooppunten in de stad opnieuw gedaald.
Op oudejaarsdag 31 december rijden vanaf 20.00 uur alle bussen, trams en metro's hun laatste rit. De metro rijdt wel tussen 21.00 uur en 02.00 uur maar stopt niet op alle stations, het reizen met de metro is tussen deze tijden gratis en is vooral bedoeld voor de bezoekers van het Nationale Vuurwerk bij de Erasmusbrug.
ZATERDAG 28 DECEMBER 2024
December 2024 was in meerdere opzichten een saaie maand. Eén van de redenen was het sombere weer, vooral de afgelopen weken: nauwelijks zon en zwaar bewolkt met nevel of motregen. En er gebeurde niet veel, ik heb sinds het begin van mijn weblog nog nooit zó weinig nieuws in december kunnen melden.
Op Plein 1953 was van de kerstsfeer weinig te merken, behalve de achtergrondmuziek van Sky Radio was er wat gekleurde verlichting in het plantenperk bij Vitaal Pendrecht en een kale kerstboom op het middengedeelte. Verder was er geen enkele activiteit en ook het kerstconcert in de Sint Bavokerk lijkt een stille dood gestorven sinds de pensionering van pastoraal medewerker Hans Uijlenbroek.
In voorgaande jaren stond er op de hoek van de Slinge en de Middelharnisstraat een steigerkerstboom maar dat is verleden tijd want het steigerbouwbedrijf is verhuisd. Gelukkig zijn er nog wel bewoners die hun huis versieren zoals in de Zierikzeestraat waar de veelkleurige verlichting al van een afstand te zien is.
Als laatste toch nog een nieuwtje dat niets met de feestdagen van doen heeft: de middelste kiosk op de Zijpe staat leeg want tattooshop Shelby ink is verhuisd naar Zuidwijk. De kiosk staat te huur voor € 425,- per maand (exclusief BTW).
ZONDAG 22 DECEMBER 2024
De gemeenteraad van Rotterdam neemt op 21 december 1954 (gisteren precies 70 jaar geleden) het besluit om de straten in Pendrecht te vernoemen naar plaatsen die tijdens de watersnood van 1953 geheel of gedeeltelijk zijn ondergelopen omdat 1953 het jaar is waarin de bouw van Pendrecht begon. De Slinge en de Oldegaarde vormen hierop een uitzondering: deze straten zijn vanuit Zuidwijk doorgetrokken naar Pendrecht.
Een paar straatnamen zijn inmiddels verdwenen (Elkerzeepad en Wissekerkepad) maar in loop der jaren zijn er ook enkele nieuwe straten gekomen die qua naamgeving zijn ingepast in de bestaande straten. Eén daarvan is het Ovezandepad en ik ben er nog altijd een beetje trots op dat het pad op mijn voorstel deze naam heeft gekregen.
In De Tuin op het Zuiden (het herstructureringsgebied in Pendrecht Zuid) was in de Ossenissebuurt een nieuw voetpad geprojecteerd. Oorspronkelijk zou dit het Fijnaartpad worden maar dat leek mij niet handig: er is al een pad met die naam en er komt geen fysieke verbinding tussen de twee delen. Bovendien sluit de naam niet goed aan bij de overige straten in de directe omgeving. Tijdens een bijeenkomst over de voortgang van de herstructurering op 20 oktober 2008 bracht ik dit ter sprake en Nico Ros, programmamanager bij Woonstad Rotterdam, sprak toen de legendarische woorden Nou, verzin jij dan eens een betere naam! Ik dacht eerst dat het een grapje was...
Nadat ik in een atlas de kaart van Zeeland had geraadpleegd was ik er al heel snel uit. Ik heb de naam Ovezandepad voorgesteld, dit is een plaatsje op Zuid-Beveland waar de wederopbouwarchitect Ernest Groosman is geboren. Het nieuwe voetpad zal vele keren de plekken kruisen waar de door Groosman ontworpen portiekflats hebben gestaan zodat de straatnaam indirect naar de architect verwijst, verder zijn de omliggende straten eveneens vernoemd naar plaatsen op Zuid-Beveland. De deelgemeente Charlois heeft mijn voorstel overgenomen en op 27 oktober 2009 heeft de gemeente Rotterdam de naam officieel goedgekeurd. Op de foto rechts is het eerste deel van het pad te zien, de huizen hebben ook als adres het Ovezandepad.
Op 20 januari 2011 zijn de straatnaamborden geplaatst en ik heb voorgesteld om het eerste stukje van het Ovezandepad officieel op te leveren. Dat is gebeurd op 19 april 2011 en daarbij was ook een nazaat van Ernest Groosman aanwezig die ik via het architectenbureau Groosman Partners had opgespoord en heel enthousiast reageerde op mijn plan. Na korte toespraken van Dennis Lausberg (regiodirecteur van Woonstad Rotterdam), Marcel Groosman (zoon van architect Ernest Groosman) en Ed Goverde (voorzitter van de deelgemeente Charlois) heb ik samen met hen het Ovezandepad feestelijk opgeleverd door een confettikanon af te schieten.
In de daaropvolgende jaren werd het Ovezandepad steeds een stukje langer naarmate de nieuwbouw vorderde, begin september 2016 is het laatste stukje aangelegd en is het Ovezandepad over de volle lengte beloopbaar. De laatste Groosmanflat is in 2013 gesloopt maar het Ovezandepad is een blijvende herinnering aan de architect van deze woningen die door oud-bewoners nog altijd worden geroemd vanwege de praktische indeling, de ruime badcel en de diepe kast aan het einde van de gang.
ZATERDAG 21 DECEMBER 2024
Vandaag is het de kortste dag van het jaar en de kerstvakantie is begonnen waardoor ik twee weken vrij ben. Ik ben erg aan vakantie toe want ik heb een drukke periode achter de rug en waarschijnlijk heeft ook mijn staaroperatie bijgedragen aan mijn gevoel van vermoeidheid. Bij de laatste controle in de oogkliniek was overigens alles goed en de komende weken kan ik het druppelen geleidelijk afbouwen.
Tijdens de kerstvakantie geldt er een aangepaste dienstregeling bij de RET wat in Pendrecht eigenlijk alleen merkbaar is bij de metro want daar gaat de frequentie omlaag. Bij de bus zijn geen veranderingen in de vertrektijden, alleen scholierenlijn 668 rijdt niet. Vanaf maandag 6 januari start de nieuwe dienstregeling en krijgen de trams nieuwe lijnnummers en aangepaste routes, de door Zuidwijk rijdende tramlijn 25 naar Carnisselande wordt dan tramlijn 5.
ZONDAG 15 DECEMBER 2024
Begin van de week is een nieuwe uitgave verschenen van In de Kijkerd, het magazine van Vitaal Pendrecht en de Kinderfaculteit. Sinds 2020 zit ik niet meer in de redactie maar het bezorgen blijf ik gewoon doen, dit doe ik al meer dan 25 jaar. De afgelopen dagen heb ik het magazine in gedeeltes bezorgd, vanmorgen als laatste in de Kortgeneflat.
ZATERDAG 14 DECEMBER 2024
Dit keer geen Pendrechts nieuws maar een persoonlijk bericht. Ongemerkt gaan de jaren voorbij en vandaag heb ik in dat opzicht een mijlpaal bereikt: ik ben 65 jaar geworden en dus mag ik mij senior noemen. Vroeger was dat de leeftijd dat je met pensioen ging maar daar moet ik nog twee jaar op wachten. Gelukkig doe ik mijn werk nog altijd met veel plezier (ik werk nu 46 jaar bij Albeda waarvan 28 jaar als roostermaker) en eerlijk gezegd ben ik daarom nog niet met mijn pensioen bezig. Maar één van mijn passies is reizen en dat zal ik na mijn werkzame leven zeker meer gaan doen.
Ondanks mijn leeftijd ben ik gezond en kan ik alles nog. Wel had ik staar in mijn linkeroog (waarschijnlijk het gevolg van een fietsongeval ongeveer 10 jaar geleden) en dit jaar heb ik na jaren van uitstel de stap gezet om er wat aan te laten doen. Precies een maand geleden ben ik met succes geopereerd en om een lang verhaal kort te houden: de ingreep is mij ontzettend meegevallen. Het herstel ging voorspoedig en het is een verademing om met beide ogen weer goed te kunnen zien.
Al bijna mijn hele leven woon ik in Pendrecht, zoals bekend had ik het plan om volgend jaar te verhuizen naar Valckensteyn maar helaas voldoe ik niet aan alle voorwaarden. Gelukkig kan ik nog prima de trappen op in mijn huidige flat waar ik inmiddels al weer bijna 26 jaar woon. Ik ben ondanks alle veranderingen nog altijd erg gehecht aan Pendrecht, sinds 2006 houd ik dit weblog bij over de wijk en ik hoop dat nog lang te kunnen blijven doen.
ZONDAG 8 DECEMBER 2024
Vandaag is het precies 25 jaar geleden dat de nieuwe Aldi op Plein de deuren opende, dat gebeurde dus op 8 december 1999. De Aldi is ondergebracht in een multifunctioneel gebouw waarin destijds ook wijkcentrum de Middelburgt en de bibliotheek waren ondergebracht die beide op 19 januari 2000 officieel werden geopend. Alleen de Aldi zit er nog, de Middelburgt sloot per 1 januari 2011 de deuren en de bibliotheek was op 29 november 2012 voor het laatst open. Ook in de andere nieuwbouw op Plein 1953 kwam een supermarkt en wel de Edah, in juni 2007 is de Edah omgebouwd tot Plus supermarkt die in januari 2014 plaats maakte voor een filiaal van Dirk van den Broek.
De oudste nog bestaande supermarkt in de wijk is Albert Heijn, filiaal 1020 van de Zaandamse grootgrutter is op 15 oktober 1963 geopend en bevindt zich nog steeds op bijna dezelfde plaats. Oudere Pendrechtenaren weten ongetwijfeld nog dat vroeger de ingang aan de Slinge was, net om de hoek bij de Krabbendijkestraat. De winkel had oorspronkelijk als adres Slinge 690 en dat gaf nog wel eens verwarring want het filiaal in Zuidwijk was ook aan de Slinge. De zaak is al meerdere keren verbouwd, de grootste verbouwing was in 1995 toen de supermarkt met een aanbouw aan de achterkant werd uitgebreid. Bij die gelegenheid is de ingang verplaatst naar de Krabbendijkestraat 10, de officiële heropening was op 12 december 1995. De nieuwe ingang was oorspronkelijk op de plek waar later Hans Textiel zou komen, de huidige ingang is een stukje verderop.
ZATERDAG 7 DECEMBER 2024
Sinds gisteren hangt de grootste kerstboom van Pendrecht weer aan de Kortgeneflat. In voorgaande jaren was de vorm van de boom elk jaar een beetje anders maar dit keer is de boom bijna hetzelfde als in 2023, alleen de stam is heel iets langer. De boom bestaat uit een lichtsnoer en heeft de hoogte van acht verdiepingen dus meer dan 20 meter. De ledlampjes branden ook overdag zodat ook dan de boom duidelijk te zien is. Vanuit mijn huis kijk ik op de Kortgeneflat en kan ik de bovenste helft van de boom zien.
De boom is vanaf een grote afstand zichtbaar en dat is eigenlijk de verdienste van Lotte Stam-Beese, de stedenbouwkundige die Pendrecht heeft ontworpen. Zij heeft de Kortgeneflat haaks op de Slinge geprojecteerd zodat je rijdend richting Groene Kruisweg niet in het niets kijkt maar in de verte de flat al kunt zien. Vandaar dat de Slinge vóór de flat een flauwe bocht naar rechts maakt, heel ongewoon voor de wijk waar verder alle straten haaks op elkaar staan.
ZONDAG 1 DECEMBER 2024
Vandaag is het precies 25 jaar geleden dat er een einde kwam aan OWG (Onze Woongemeenschap), de in 1950 opgerichte corporatie die de eerste huizen in Pendrecht liet bouwen. Op 1 december 1999 fuseerde OWG met Stichting Volkswoningen (oorspronkelijke naam: Maatschappij voor Volkswoningen) tot de Nieuwe Unie, vooral voor oer-Pendrechtenaren was die nieuwe naam best even wennen.
Het was niet de laatste fusie want op 1 augustus 2007 is de Nieuwe Unie formeel samengegaan met het Woningbedrijf Rotterdam (WBR) tot Woonstad Rotterdam maar bleven voorlopig nog onder hun eigen naam werken. In de jaren erna integreerden de beide organisaties tot een nieuwe corporatie, vanaf 1 juli 2009 presenteert Woonstad Rotterdam zich aan huurders en relaties in haar nieuwe vorm en daarmee kwam er officieel een einde aan de Nieuwe Unie.
ZATERDAG 30 NOVEMBER 2024
Toen ik vanmiddag over het middengedeelte van het Plein liep viel het mij opeens op dat de kubus van de kindvriendelijke routes op Plein 1953 er niet meer staat, deze is weggehaald tijdens de onlangs uitgevoerde vergroening. In die kubus zat de apparatuur die het spuiten van het water van de in januari 2018 weggehaalde walvis regelde, de kleine metalen kubus was aan de buitenkant voorzien van de andere dieren die langs de kindvriendelijke routes staan.
Daarmee lijkt de laatste herinnering aan de walvis verdwenen maar dat is toch niet het geval. Vlakbij de kubus was een soort luik in de bestrating, waarschijnlijk van een ruimte met een kraan om de watertoevoer naar de walvis te kunnen afsluiten als dat nodig was. Dat luik is er nog, al moet je goed kijken want het valt nauwelijks op.
In een eengezinswoning aan de Sliedrechtstraat (tussen de Hontenissestraat en de Stavenissestraat) is brand geweest wat vooral aan de achterkant te zien is. Ongeveer vier jaar geleden is er in hetzelfde rijtje ook al een keer brand geweest maar dan aan de voorkant, dat is nog te zien aan de kleur van de trespa-platen onder de dakrand. Toen ik vanmiddag ging kijken bleek het om hetzelfde huis te gaan.
Bij de oliebollenkraam is onlangs een lantaarnpaal aangereden, de paal is een klein stukje boven de grond afgezaagd maar gelukkig zit er al de bekende sticker van Citytec op.
Daar vlakbij staan enkele afvalcontainers en op het trottoir is de volgende tekst te lezen: Voorkom ratten in jouw buurt. Gooi géén eten op straat!.
De galerijkant van de noordvleugel van Valckensteyn is uit de steigers.
Op het terrein NV80 aan de Nieuw-Vossemeerweg liggen ter hoogte van de Kruiningenstraat bergen met zand, het lijkt er op dat er een crossbaan wordt aangelegd.
ZONDAG 24 NOVEMBER 2024
Gisteren noemde ik de Zondagmiddagmuziek, de concertserie die vanaf 2005 plaats vond in de Open Hofkerk. Eigenlijk begon de concerttraditie in de Open Hofkerk al op 14 mei 1971 bij de ingebruikname van het Vierdag-orgel toen Jacques van Oortmerssen op het gloednieuwe instrument een aantal werken ten gehore bracht. Het nieuwe pijporgel was in eerste instantie bedoeld voor de begeleiding van de kerkzang maar door het relatief grote aantal registers ook zeer geschikt als concertorgel. Tot de eeuwwisseling was echter geen sprake van concerten op een regelmatige basis.
In 2004 werden er plannen gemaakt voor een jaarlijks terugkerende serie concerten. Aangemoedigd door de toenmalige predikant At Polhuis kwam er een degelijke organisatie voor vier concerten per jaar onder de naam Zondagmiddagmuziek. Organist Jan van Dijk ging het organiseren en de Zondagmiddagmuziek werd gesubsidieerd door o.a. de toenmalige deelgemeente Charlois en de toen nog bestaande Bewonersorganisatie Pendrecht (later overgenomen door Vitaal Pendrecht). De concerten waren door de relatief lage entreeprijs voor veel mensen toegankelijk, kenmerkend voor de Zondagmiddagmuziek waren de kanariegele affiches waarop de concerten werden aangekondigd.
Ik heb jarenlang de Zondagmiddagmuziek bezocht en altijd genoten van de uitvoeringen, vooral omdat het zo afwisselend was. Behalve orgelmuziek traden er ook koren, ensembles en solisten op. De bezoekers kwamen ook van buiten Pendrecht want het Vierdag-orgel was geliefd vanwege zijn mooie klank. Meestal waren het eenmalige uitvoeringen (zoals van bijvoorbeeld het kleinkoor Ars Nova en het Haags Quirinus Ensemble) maar enkele uitvoerenden kwamen meerdere keren naar Pendrecht zoals het Oeral Kozakkenkoor. Per jaar was er altijd één concert dat werd verzorgd door studenten van Codarts (Rotterdams Conservatorium). Het aantal bezoekers aan de concerten was wisselend, één van de absolute hoogtepunten was het eerste optreden van het Neva Ensemble uit Sint-Petersburg in december 2010 waarbij de kerk stampvol zat. Populair was ook het eerder genoemde Oeral Kozakkenkoor en het muziekensemble Uzory uit Oekraïne.
Na afloop van het concert in december 2015 neemt Jan van Dijk afscheid als organisator van de Zondagmiddagmuziek, onder zijn regie zijn er in totaal 47 concerten gegeven door koren, ensembles, solisten en organisten. Vanaf 2016 is John Bakker de organisator van de Zondagmiddagmuziek in de Open Hofkerk en sindsdien wordt het eerste concert van het jaar uitgevoerd door het Golden Circle Ensemble waar John dirigent van is.
De laatste Zondagmiddagmuziek in de Open Hofkerk was op 8 maart 2020, niemand kon op dat moment vermoeden dat kort daarna de coronapandemie in alle hevigheid zou losbarsten waardoor concerten en andere evenementen voor langere tijd niet meer mogelijk waren. Een andere bedreiging voor het voortbestaan van de Zondagmiddagmuziek was de sluiting van de Open Hofkerk in april 2021 en de verkoop van het Vierdag-orgel aan de Grote Kerk in Breda.
Na de coronapandemie maakte de Zondagmiddagmuziek op 6 maart 2022 een doorstart in de Sint Bavokerk maar nu onder de naam Opzoomerconcert. Het is wel in afgeslankte vorm, zo zijn er minder concerten per jaar en de uitvoerenden zijn altijd musici van het Golden Circle Ensemble. De concerten blijven op zondagmiddag met 15.00 uur als aanvangstijd en om de drempel te verlagen is de toegang gratis, al is er wel na afloop een schaalcollecte om de onkosten te bestrijden.
Het aantal bezoekers blijft aan de lage kant en na twee jaar was het definitief afgelopen. Op 10 december 2023 was het laatste concert omdat de wijkraad heeft besloten geen financiële bijdrage meer te geven. Daarmee kwam er een einde aan een traditie die teruggaat tot 2005, zonder subsidie zijn de concerten onmogelijk want de Lourdesparochie zit al meerdere jaren diep in de rode cijfers.
ZATERDAG 23 NOVEMBER 2024
Afgelopen dinsdag verscheen er op de website van Woonstad Rotterdam veel informatie over Valckensteyn, onder andere over de inschrijfprocedure, de huurvoorwaarden en hoe de toewijzing in zijn werk gaat. Waar ik eigenlijk al vanaf het begin rekening mee had gehouden is uitgekomen: ik voldoe niet aan de inkomensvoorwaarden dus een huis in Valckensteyn zit er voor mij niet in. Jammer, maar gelukkig woon ik in mijn huidige woning nog prima naar mijn zin dus het is geen onoverkomelijke ramp. Een ander bezwaar voor mij is dat je ook verplicht een parkeerplaats moet huren maar wat moet ik daarmee als niet-autobezitter?
De driekamerwoningen worden verhuurd voor € 1.095,- tot € 1.123,- per maand en dat is exclusief servicekosten en parkeerplaats, de huurprijs voor een vierkamerwoning is € 1123,- per maand. Er zijn 82 appartementen en de huisnummers zijn Burghsluissingel 50 - 206 en 212 - 216, de laatste nummers zijn van de drie woningen op de begane grond. Er is een afgesloten gezamelijke fietsenstalling met oplaadpunten voor e-bikes. De verwachting is dat het complex in april 2025 wordt opgeleverd.
Van 4 december tot en met 20 december 23.59 uur kun je reageren op de woningen via de website waarbij je op huisnummer kunt aangeven welke woning je voorkeur heeft. Half januari is de loting door de notaris en hoor je of je een woning kan huren. De voorwaarden worden strikt gehanteerd, met nadruk wordt er op gewezen dat het geen zin heeft om te reageren als je niet aan alle voorwaarden voldoet.
Op 3 december is er een inloopavond waar men vragen kan stellen over het project, de plattegronden en hoe de woningen worden toegewezen. De inloopavond is in het kantoor van Woonstad Rotterdam aan de Ooltgensplaathof van 19.00 uur tot 20.30 uur, aanmelden is niet nodig.
Vanmorgen was ik even op de wintermarkt van de BreinPuzzel. de stichting die in het dokter Heftinghuis dagbesteding biedt aan mensen met een niet-aangeboren hersenafwijking. De wintermarkt was in het gebouw van Seinpost Slinge, in de voormalige kerkzaal van de Open Hofkerk. Er waren allerlei kraampjes met eigengemaakte artikelen die door de deelnemers werden verkocht, ik heb er twee potten met jam gekocht en een beker koffie gedronken. Het was een vreemd gevoel om in de ruimte te zijn waar ik in het verleden zo vaak heb genoten van de Zondagmiddagmuziek, alleen een kruis aan de muur herinnert er aan dat hier van 1963 tot 2021 kerkdiensten waren.
In de nieuwe plantenperken op Plein 1953 zijn de bomen geplant nadat eerder al de plantjes waren gepoot, in één van de vakken staan twee naaldbomen. Het bestaande verhoogde plantenvak bij de Kinderfaculteit krijgt eveneens nieuwe plantjes, de drie naaldbomen blijven wel staan.
De gevelrenovatie van mijn flat is klaar, afgelopen dinsdag zijn de stellingen weggehaald.
Op vrijdag 29 november is er in de Zuiderkroon een optreden van de band van Marjolein Meijers (ook wel bekend als "Annie van de Berini's"). Het optreden begint om 19.30 uur en de entree is 5 euro, klik hier voor meer informatie.
ZONDAG 17 NOVEMBER 2024
Morgen is het 18 november en die datum komt in de Pendrechtse geschiedenis meerdere keren voor.
Op 18 november 1961 legt ds T.D. van Soest de eerste steen voor de Open Hofkerk. Op 12 mei 1963 is het kerkgebouw in gebruik genomen, dominee Van Soest is tot 1977 de predikant geweest. De laatste dienst in de Open Hofkerk was op 18 april 2021.
Op 18 november 1978 opent drs. R. den Dunnen, wethouder van Sport en Recreatie, het muziekcentrum De Schalmei aan de Krabbendijkestraat. Het gebouw moest na amper 20 jaar wijken voor de aanleg van de Betuwelijn en is in oktober 1999 afgebroken, schuin aan de overkant verrees een nieuwe Schalmei die in 2001 de deuren opende.
Op 18 november 2009 slaat mevrouw A.M. Altintas de officiële eerste paal voor het project De Vijvers. Dit is de nieuwbouw in het voorste deel van de Wagenbergstraat, mevrouw Altintas is één van de toekomstige bewoners van de nieuwe eengezinswoningen.
Op 18 november 2015 is aan de Burghsluissingel het mozaïek onthuld dat is gemaakt door de helden van de imagocampagne Pendrecht is Goed Bezig. Van de 25 helden die de campagne telde waren er 9 aanwezig waaronder Clasien Kramer, zij onthulde het mozaïek samen met Jos Versteeg van Woonstad Rotterdam.
ZATERDAG 16 NOVEMBER 2024
De vergroening van Plein 1953 is in de laatste fase aangekomen. De rijplaten vanaf de Krabbendijkestraat zijn weggehaald, net als de hekken rond het middengedeelte zodat het plein weer helemaal toegankelijk is. In het verhoogde perk zijn planten gezet, dat is ook gebeurd bij het nieuw aangelegde perk aan de zijkant van de Aldi. Er komen ook nog nieuwe bomen, gazons en hagen maar daar is nog niets van te zien.
In de Melissantsraat ten zuiden van de Slinge zijn ook nieuwe plantvakken aangelegd maar de plantjes ontbreken nog. Het herbestraten is al voor het grootste deel klaar.
De supermarkt Dino aan de Slinge in het voormalige Blokker-pand heeft vier maanden na de opening al een andere naam: de winkel heet nu Sabiha.
Bij Valckensteyn zijn al enkele weken geen zichtbare ontwikkelingen.
St. van Duin is een vrij onbekende architect die in Pendrecht onder andere de KWS-flat heeft ontworpen, dat is de L-vormige flat op de hoek van de Slinge en de Kerkwervesingel. Ruim een week geleden kreeg ik een mail van Jan Cees, een zoon van de architect, die mij een paar oude foto's stuurde van huizen die zijn vader heeft ontworpen. Eén van de foto's was van het huis Wemeldingestraat 51, de witte villa op de hoek bij de Yersekestraat waar tot aan zijn overlijden in 2020 oud-wethouder Henk van der Pols heeft gewoond.
Maar dit was voor mij nieuw: bij de omschrijving van de foto stond vermeld dat het huis is gebouwd in opdracht van tandarts C. van der Sluys die er ook een praktijk heeft gehad! Er hebben in het begin dus twee tandartsen in de Wemeldingestraat gezeten, op nummer 15 zat immers de alom gevreesde smoelensmid P.H. Kramer. Tandarts C. van de Sluys heeft niet lang in Pendrecht zijn vak uitgeoefend want in een wijkgids van 1970 staat hij niet meer vermeld.
Op de foto uit 1959 is het huis helemaal te zien, inclusief het mozaïek op de balkonbalustrade. Tegenwoordig is de villa grotendeels verborgen achter coniferen waardoor ook het mozaïek bijna niet meer te zien is.
ZONDAG 10 NOVEMBER 2024
Oud-Pendrechtenaar en webloglezer Hans reageerde op mijn eerdere bericht over politiebureau Slinge, het voorval gebeurde weliswaar buiten Pendrecht maar het is toch de moeite waard om het te vermelden.
Ik zat als jochie van 12 te vissen aan de Boergoensevliet. Dat was strikt verboden omdat het een kweekvijver was van de gemeente. Er was ook een bord geplaatst midden in de singel met grote letters VERBODEN TE VISSEN. Verscholen in de bosjes zat ik dubbel gespannen te vissen toen ik plotseling een paar grote zwarte laarzen naast mij zag. Een heterdaadje. Ik moest mee naar het bureau.
Twee grote agenten hesen mij in de achterkant van de grote witte Ford. Aangekomen op het bureau werd ik in een kamertje geplaatst en vermanend toegesproken. De agent deelde mij mede dat ik daar voorlopig moest blijven totdat een van mijn ouders mij kwam halen. Mijn vader heeft eerst op zijn gemak gegeten en kwam mij laat halen tot grote opluchting. Het hengeltje heb ik nooit meer gezien.
Het nieuws dat het politiebureau binnenkort wordt afgebroken had ik ook op de Facebookpagina van Pendrecht gezet en daar kwamen ook enkele leuke reacties op.
1x toen ik een krant ging bezorgen stond de agent om de hoek te wachten omdat ik op de stoep fietste maar de krant was voor hem, Stellendamhof. Ik moest wel kortere route kiezen om voor zes te bezorgen. Toen een uur gezeten en de krant een uur te laat.
Regelmatig strafwerk moeten schrijven op de woensdagmiddag en de zaterdag.
Mijn moeder kreeg een bekeuring van 5 gulden omdat ze door het rode stoplicht liep.
Ja 1 x een grote afwas moeten doen, ik zat met een vriendin samen op 1 Solex en dat mocht niet.
Ooit een uurtje (of 2) opgesloten gezeten na opgepakt te zijn omdat we een straat hadden "afgesloten" met rood/witte wegwerkzaamheden hekken (nog van hout).
Opgepakt na achtervolging in een grote Chevrolet (C10?). Opgehaald door pa op de fiets die nog het meest boos was omdat hij hierdoor Wim Sonneveld op de tv miste...
Het laatste nieuws is dat "Meesters In Kunst" binnenkort het kunstwerk gaan verwijderen, dit gebeurt in opdracht van het BKOR (Beeldende Kunst & Openbare Ruimte).
ZATERDAG 9 NOVEMBER 2024
November is altijd een stille maand waarin niet zo veel gebeurt, het miezerige weer van vandaag nodigde ook niet uit om een uitgebreid rondje door de wijk te lopen.
Bij de toegangen naar meerdere speelpleintjes zijn tegels met de tekst Rookvrije Generatie in het trottoir gelegd, deze tegels zijn in de stad ook in de omgeving van scholen te vinden.
Nog geen jaar na het vertrek van Blokker uit Pendrecht staat de hele winkelketen op het randje van een faillissement, het bedrijf heeft uitstel van betaling aangevraagd.
In de omgeving van de Kortgeneflat hebben de lantaarnpalen de hele dag gebrand, gelukkig is led-verlichting heel energiezuinig.
De BreinPuzzel organiseert op zaterdag 23 november een wintermarkt met allerlei kraampjes, eten en drinken. De wintermarkt is van 10.00 tot 14.00 uur in Seinpost Slinge aan de Middelharnisstraat.
ZONDAG 3 NOVEMBER 2024
Gisteren was het precies 70 jaar geleden dat de eerste huizen in Pendrecht werden opgeleverd. Dat gebeurde op 2 november 1954 bij het blok eengezinswoningen Oldegaarde 988-998, onder grote belangstelling reikt wethouder Meertens de sleutels uit aan de gelukkigen. Het eerste huurcontract gaat naar Meijer Frenkel, secretaris-penningmeester van OWG, die het huis op nummer 998A betrekt en daarmee kan worden aangemerkt als de eerste Pendrechtenaar. De huizen waren voor die tijd goed ingericht en hebben als bijzonderheid op de slaapverdieping tuimelramen die om een horizontale as draaien waardoor ze ook aan de buitenzijde gemakkelijk te zemen zijn.
De bouw van dit rijtje woningen is snel gegaan. De eerste paal is geslagen op 21 december 1953, dat gebeurde (uiteraard) door Lotte Stam-Beese. Ruim 3 maanden later, op 29 maart 1954, wordt de eerste steen gelegd; deze symbolische eerste steen, een gevelsteen met inschrift, werd ingemetseld in de zijgevel van Oldegaarde 998A. Tegen dit huis was de kantoorruimte gebouwd (nummer 998B) dat het eerste onderkomen van OWG zou worden.
De eerste woningen van Pendrecht zouden de 50 jaar nét niet halen. Het was de bedoeling om de woningen te renoveren maar na een bouwtechnisch onderzoek is gebleken dat een opknapbeurt niet meer rendabel is. In de zomer van 2004 worden de huizen afgebroken, er komen nieuwe eengezinswoningen voor terug die in 2008 zijn opgeleverd.
De gevelsteen die herinnerde aan de eerstesteenlegging op 29 maart 1954 is wel behouden gebleven. Kort voor de sloop van het blok is de steen verwijderd, de historische gevelsteen is nu te zien in de Geluksmuur op de hoek van de Zijpe en de Schuddebeursstraat.
ZATERDAG 2 NOVEMBER 2024
De Dinteloordstraat is al enkele weken afgesloten vanwege het herbestraten van de rijweg. Het is bijna klaar, alleen het laatste stukje bij de Sliedrechtstraat moet nog gebeuren.
Bij een achterpad in de Herkingenbuurt zag ik een door een bewoner gemaakt bord met het dringende verzoek om niet je hond hier te laten poepen.
De nieuwe plantenperken op Plein 1953 zijn klaar en gevuld met aarde, het wachten is nog op de beplanting.
De gevelrenovatie van mijn flat vordert, het houtwerk is afgelopen week geschilderd en men is bezig met het opnieuw voegen van de gevels.
ZONDAG 27 OKTOBER 2024
In de laatste Oud-Rotterdammer stond een interessant verhaal over het politiebureau Slinge in Zuidwijk, geschreven door oud-politieman Harry Pruijsten. Van zijn 40 dienstjaren bij de politie heeft hij er 33 aan bureau Slinge doorgebracht, voor hem was het een soort tweede huis waardoor hij veel van het gebouw weet.
Op 18 juli 1962 opende burgemeester G. van Walsum het nieuwe politiebureau als vervanging van het verouderde onderkomen aan de Charloisse Kerksingel. Het nieuwe bureau had alle benodigde voorzieningen zoals een cellencomplex, verhoorkamers, een kantine en een kamer voor de politiearts. Op de eerste etage was zelfs een interne woning voor de rayonagent maar die heeft niet lang bestaan want de hele bovenverdieping moest het domein van de recherche worden. Aan de kant van het Bornerveld was de toegang tot de binnenplaats met fietsenrekken, een benzinepomp en een garage waarin twee politieauto's konden staan. Bij het gebouw stond een hoge vlaggenmast waaraan op de dag van de opening de Nederlandse vlag fier wapperde.
De hoofdingang was aan de Slinge en bestond uit een brede trap en een bordes, boven de deuren stond in blauwe neonletters het woord POLITIE. Het nieuwe bureau was 24 uur per dag bemand en was dagelijks van 08.00 tot 22.00 uur open voor het publiek, de portier was een oudere ervaren hoofdagent die de bezoekers van advies diende en de weg wees.
Voor zover ik weet ben ik er één keer binnen geweest: ongeveer 30 jaar geleden heb ik er samen met een agent in een verhoorkamer gezeten... nee, niet omdat ik verdacht werd van een misdrijf maar om aangifte te doen van een inbraak in mijn huis. Ook herinner ik nog de vitrinekast buiten bij de ingang waarin opsporingsberichten en getuigenoproepen werden opgehangen.
In het artikel stonden menige wetenswaardigheden die de gemiddelde burger niet weet en dankzij een mailwisseling met Harry ben ik nog meer interessante dingen te weten gekomen. Zo was er onder het gebouw een compleet ingerichte schuilkelder, het was immers nog de tijd van de Koude Oorlog. De schuilkelder had gasdichte deuren en was voorzien van noodmaterialen waaronder scheppen, touwen, pikhouwelen en natuurlijk bedden. Voor het geval dat het gebouw zou instorten of worden gebombardeerd was er zelfs een nooduitgang met een luik op de binnenplaats.
Het politiebureau had een cellencomplex met in totaal vijf cellen, dat complex had een aparte deur in een hoekje van de binnenplaats zodat je niet met arrestanten door het bureau hoefde te lopen. Een traliehek is de toegangsdeur naar het cellencomplex, de cellen zelf hadden dikke ijzeren deuren. Drie cellen waren arrestantencellen en een vierde cel was speciaal voor mensen die dronken waren (in politiejargon: strontlazarus), daar was alleen een stenen bed dat eenvoudig schoon te maken was als een dronkaard de boel had ondergekotst of -gepoept. De vijfde cel was het VAV (voorlopig arrestanten verblijf), bedoeld voor een kort verblijf voor bijvoorbeeld winkeldieven of een naamonderzoek.
Boven de hoofdingang zit een kunstwerk gemaakt door de Rotterdamse kunstenaar Gust Romijn (1922-2010). Het is decoratief met mooie diepe kleuren in een opvallend patroon wat erg kenmerkend is voor het werk van Romijn. Wie goed kijkt ziet in het kunstwerk iets dat er oorspronkelijk niet was, namelijk de rode alarmlamp rechts onderaan. Het Vrije Volk meldde destijds dat het kunstwerk de naam Bescherming heeft.
Het artikel in de Oud-Rotterdammer trok ook de aandacht van Marianne Kleijwegt, de weduwe van Gust Romijn, die meteen in actie kwam om te proberen het kunstwerk te redden. Meerdere mensen zijn er inmiddels al mee bezig en gezien de grote belangstelling die er nu is voor wederopbouwkunst zal dat vast gaan lukken, het toeval wil dat afgelopen week een ander kunstwerk van Gust Romijn is heronthuld dat jarenlang in een opslag heeft gestaan. Het verwijderen van het kunstwerk aan het politiebureau zal geen eenvoudig klusje zijn, de 10 centimeter dikke betonnen plaat meet 4 bij 1 meter en zal naar schatting ongeveer 1000 kilo wegen.
In de loop der jaren zijn er meerdere verbouwingen geweest waarbij veel van de oorspronkelijke ruimtes een andere functie kregen: de garage bijvoorbeeld werd een leslokaal. Verdwenen zijn verder onder andere de kantine, het cellencomplex en de benzinepomp. Ook de schuilkelder had geen nut meer, de nooduitgang naar de binnenplaats werd dichtgestort. Toen in 2011 het nieuwe politiebureau aan het Zuidplein werd geopend verloor bureau Slinge nog meer aan betekenis, de publieksfunctie verdween en het eens zo moderne bureau voldeed niet meer aan de eisen van de tijd.
Nadat de laatste agent de deur voor de laatste keer achter zich had dicht getrokken wordt het gebouw alleen nog maar voor agenten in opleiding gebruikt. Het pand is van binnen al grotendeels gestript, enkele dagen geleden zijn de twee politielogo's op de voorgevel weggehaald en lijkt het nog maar een kwestie van tijd voordat de sloopkogel er tegenaan gaat. Dat betekent ook het einde van de vlaggenmast die alle verbouwingen heeft overleefd.
ZATERDAG 26 OKTOBER 2024
Binnenkort wordt het leegstaande politiebureau aan de Slinge afgebroken om plaats te maken voor woningen. Politiebureau Slinge staat weliswaar in Zuidwijk maar had ook Pendrecht als verzorgingsgebied. Hoofdcommissaris Jan Blaauw kwam er regelmatig en ook werkten hier de rechercheurs die betrokken waren bij het onderzoek naar de moord op Wil Vervat in 1974. Morgen kom ik hierop terug met een uitgebreid verhaal over het politiebureau.
In het verhoogde plantenperk op Plein 1953 zijn tussen de bomen twee baniers opgehangen van de toenmalige imagocampagne Pendrecht is Goed Bezig, waarschijnlijk vanwege de werkzaamheden voor de vergroening. De campagne was van 2009 tot 2011 waarin iedere maand een bekende Pendrechtenaar als held in het zonnetje werd gezet, ook ik had die eer en wel in januari 2010.
Komende nacht eindigt de zomertijd en gaat de klok een uur terug waardoor het 's avonds een uur eerder donker is en 's morgens een uur eerder licht. De wintertijd eindigt in de nacht van 29 op 30 maart 2025, dan gaan de klokken weer een uur vooruit.
ZONDAG 20 OKTOBER 2024
Mijn bericht van gisteren over de tandartspraktijk aan de Wemeldingestraat heb ik ook op de Facebook-pagina van Pendrecht gezet. Het zal geen verrassing zijn dat daar in korte tijd tientallen reacties op kwamen van oud-patiënten van tandarts Kramer, veel berichten waren in de trend van "ik heb nog steeds trauma's van die man!"
Zelf heb ik tandarts Kramer niet meegemaakt, sterker nog: ik ben nog nooit naar een Pendrechtse tandarts geweest. Na de roemruchte schooltandarts (die de boor als favoriete instrument beschouwde en daarmee de veroorzaker van veel kinderleed) ging ik vanaf 1971 net als mijn ouders naar tandarts H.A. Führing aan de Meyenhage in Zuidwijk, dat was een verademing want bijna altijd stond ik binnen 10 minuten weer buiten. Aanvankelijk werkte hij niet op afspraak met als gevolg lange wachttijden, als je de wachtkamer binnenkwam vroeg je wie de laatste was en dan was het wachten op het geluid van die harde bel dat door merg en been ging.
Vanwege zijn gezondheid heeft tandarts Führing in 1988 zijn praktijk overgedragen aan Eric van Valen, het eerste wat hij deed was die vreselijke wachtkamerbel vervangen door een vriendelijke dingdong. Tot op de dag van vandaag is hij mijn tandarts maar in juli 2021 is de praktijk verhuisd naar een tandartscentrum aan de Stieltjesstraat en eindigde na een halve eeuw mijn halfjaarlijkse wandeling naar de Meyenhage. Een geluk voor mij is dat de nieuwe praktijk niet ver van mijn werk is maar zodra Eric stopt dan zoek ik een tandarts in Pendrecht, tegen die tijd zal ik ook met pensioen zijn.
ZATERDAG 19 OKTOBER 2024
Webloglezer Frans mailde mij dat tandarts I. Purwanta met pensioen is gegaan en daarmee is er na 60 jaar een einde gekomen aan de tandartspraktijk in de Wemeldingestraat, de praktijkwoning staat nu te koop voor € 750.000,-. De vrijstaande villa heeft een totale woonoppervlakte van 182 m² en staat op een stuk grond van 528 m².
Het in 1964 gebouwde pand tegenover de Hontenissestraat bestaat uit een vijfkamerwoning, een garage en een tandartspraktijk waarvan de ingang aan de achterkant is. De eerste hier gevestigde tandarts was P.H. Kramer die bij menige Pendrechtenaar gevreesd was omdat hij nogal kwistig de boor hanteerde, althans volgens de overlevering. Menigeen zal destijds met knikkende knieën door de deur van de praktijkingang naar binnen zijn gegaan. Een oud-Pendrechtenaar herinnerde zich dat tandarts Kramer tamelijk veel rookte en geen handschoenen droeg zodat je tijdens een behandeling altijd zijn bruine rookvingers proefde, iets dat tegenwoordig natuurlijk volkomen ondenkbaar zou zijn. Het pand is eind 2013 gerenoveerd en ziet er aan de buitenkant weer als nieuw uit. Vroeger kon je er als patiënt ook vanaf het voetpad langs de singel komen maar dat kan niet meer want er staat nu een schutting, de praktijk was alleen vanuit de Wemeldingestraat te bereiken via een pad langs de garage.
Vanuit mijn huis kijk ik schuin op de achterkant van de praktijkwoning en had ik zicht op het raam van de behandelkamer, op doordeweekse dagen tijdens de schoolvakanties zag ik in de helder verlichte ruimte de smoelensmid aan het werk (gelukkig zonder de bijbehorende geluiden te horen).
Tandarts Kramer is in 1981 overleden waarna de praktijk is overgenomen door N.H. Thio en I. Purwanta. De eerstgenoemde tandarts verhuisde later naar Amsterdam waar hij tot 2013 als tandarts heeft gewerkt. Daarna heeft tandarts Purwanta de praktijk in zijn eentje voortgezet en daar is in juli j.l. vanwege zijn pensionering een einde aan gekomen. De patiëntendossiers zijn overgedragen aan het Tandheelkundig Centrum Pendrecht op Plein 1953 dus het lijkt mij niet aannemelijk dat de praktijk in de Wemeldingestraat een opvolger krijgt. Tandarts Purwanta heeft zijn vak 43 jaar uitgeoefend waarvan 42 jaar in Rotterdam.
De oliebollenkraam van de familie Boersma staat sinds het begin van afgelopen week op de vertrouwde plek aan de Slinge bij de Schuddebeursstraat. De stroomkabel loopt naar het transformatorhuisje aan de Oosterlandstraat, net als vorig jaar wordt de kabel met behulp van twee palen over de Slinge secundair geleid en niet meer zoals in voorgaande jaren over het wegdek.
De aanleg van de warmteleidingen naar Valckensteyn is klaar en het oostelijke deel van de Nieuw-Vossemeerweg is weer open voor alle verkeer. Verder gebeurt er op het oog niet veel bij de nieuwbouw, de buitengevels zijn klaar en waarschijnlijk is men nu vooral binnen aan het werk. De oostgevel staat nog steeds in de steigers.
Afgelopen donderdag bestond mijn website 20 jaar, op 17 oktober 2004 ging mijn homepage online. Dat geldt niet voor mijn weblog want daar ben ik pas later mee begonnen, mijn eerste weblogbericht is van 5 maart 2006.
Langs het voetpad van de Sliedrechtstraat naar Plein 1953 (langs de Passage) zijn de stronken van de eerder gekapte bomen uitgegraven.
Op Plein 1953 is het nieuwe verhoogde plantenperk aangelegd en gevuld met aarde, het bevindt zich in de buurt van de ingang van Dirk.
De herfst levert altijd weer mooie plaatjes op zoals de walnootbomen in het voorste deel van de Ellewoutsdijkstraat.
De gevelrenovatie van mijn flat geeft de nodige overlast in de vorm van gruis en stof maar de eerste resultaten zijn al zichtbaar. De muren bij het bordes van mijn portiek zijn schoongespoten waardoor de originele rode kleur van de bakstenen weer te zien is.
Vandaag is het Wederopbouwmuseum geopend, dat bevindt zich niet in een gebouw maar is een virtueel museum op internet als onderdeel van het Platform Wederopbouw Rotterdam. Het gaat over kunst die dateert uit de wederopbouwperiode, naar schatting zijn er in Rotterdam gedurende die tijd meer dan 600 kunstwerken gemaakt die lang niet allemaal bij het grote publiek bekend zijn. Eén van de pagina's op de website is gewijd aan de Sint Bavokerk waar heel wat wederopbouwkunst te vinden is zoals het mozaïek naast de ingang en de gebrandschilderde ramen. Een ander mooi voorbeeld van wederopbouwkunst in Pendrecht is de gevelsteen op de hoek van de Slinge en de Ooltgensplaatweg.
Binnenkort komt er op de website een verhaal over de kunstenaar Teus van den Berg, het draadplastiek met de bazuinblazende engel aan de gevel van de Christus Triomfatorkerk is door hem gemaakt. De website van het Wederopbouwmuseum wordt de komende tijd nog verder uitgebreid dus het is de moeite waard om er regelmatig een kijkje te nemen.
ZONDAG 13 OKTOBER 2024
Vanwege mijn halfjaarlijkse weekend in Londen heb ik geen wijkrondje kunnen lopen en heb ik dus geen actueel nieuws. Wel kreeg ik afgelopen week een mail van oud-Pendrechtenaar en webloglezer Robert die mij een link stuurde naar een filmpje van OPEN Rotterdam over de bouw van Valckensteyn. Het accent ligt op de manier van bouwen want de flat wordt gebouwd van hout in plaats van beton. Interessant zijn ook de opnames binnen, zeker voor mij als mogelijk toekomstige bewoner van Valckensteyn.
ZONDAG 6 OKTOBER 2024
Morgen is het vijf jaar geleden dat oud-minister Ella Vogelaar is overleden, zij was van februari 2007 tot november 2008 minister van Wonen, Wijken en Integratie. Ella Vogelaar werd bekend door haar grootse plannen om 40 probleemwijken in Nederland aan te pakken, deze Vogelaarwijken moesten volgens haar weer prachtwijken worden maar er waren nogal wat problemen rond de financiering. Eén van deze 40 wijken waren de Zuidelijke Tuinsteden in Rotterdam waar Pendrecht deel van uitmaakt. Ik heb Ella Vogelaar horen spreken tijdens de startmanifestatie "Als het klikt tussen kracht & macht" op 24 november 2007 in Amsterdam.
Op 23 juni 2008 was zij in Pendrecht om de tijdelijke buurttuinen aan de Sliedrechtstraat officieel te openen, de vier tuinen hadden de namen De Ovaal, Het Vierkant, De Driehoek en De Cirkel. Op 13 november 2008 trad Ella Vogelaar af, haar ministerschap heeft slechts 20 maanden geduurd. Ella Vogelaar leed geruime tijd aan depressies en maakte op 7 oktober 2019 zelf een einde aan haar leven.
Ella Vogelaar werd opgevolgd door Eberhard van der Laan en ook hij kwam tijdens zijn ministerschap een keer naar Pendrecht. Dat gebeurde op 30 november 2009 toen hij in de Middelharnisstraat de Raamvertellingen heeft onthuld, bij één van de portieken hield hij een korte toespraak. Eberhard van der Laan trad in februari 2010 af als minister en werd daarna burgemeester van Amsterdam, hij is overleden op 5 oktober 2017.
ZATERDAG 5 OKTOBER 2024
In het begin dit jaar gesloten café Terras aan de Slinge komt geen horecagelegenheid meer, de ruimte wordt doorgebroken en bij Dirk getrokken. Dat ben ik te weten gekomen omdat er een omgevingsvergunning is aangevraagd waarin het volgende staat: Plein 1953 31, 3086 ED, bijtrekken van de horecaruimte bij de supermarkt en het aanpassen van de lichtreclame op het pand. Het naambord van het gesloten café zit nog steeds boven de ingang aan de gevel.
Het is niet de eerste keer dat een aan Dirk grenzende winkelruimte wordt doorgebroken en aan de supermarkt wordt toegevoegd. Toen Dirk in januari 2014 de winkelruimte betrok (na het vertrek van Plus) is de ruimte van barbershop City Trend bij de winkel getrokken, de kapperszaak zat aan de zijkant tegenover de doorgang naar de Baarlandhof. De vroegere deur van de kapsalon is er nog steeds en fungeert nu als nooduitgang, rechts achterin de winkel. Binnen lijken alle sporen van City Trend uitgewist maar wie heel goed kijkt kan nog zien waar de kapsalon is geweest: de vloertegels zijn daar een fractie donkerder van kleur dan elders in de supermarkt.
Alle steigers aan de westgevel van Valckensteyn zijn weg zodat het gebouw vanaf de Burghsluissingel in volle glorie te zien is. Eerlijk gezegd maakt het een wat sombere indruk, de platen waarmee de buitenmuren zijn afgedekt zijn licht- en donkerbruin.
Onwillekeurig ga ik het vergelijken met het oude Valckensteyn waarmee het toch wel enkele overeenkomsten heeft: twee vleugels van verschillende hoogte die verspringend in elkaar zijn geschoven en balkons over de volle lengte van de gevel. Het nieuwe Valckensteyn is wel kleiner, het is korter en de beide vleugels zijn drie etages lager.
Het oude Valckensteyn had een corridor in de lengterichting met aan beide zijden woningen, de woningen van het nieuwe Valckensteyn zijn over de volle breedte en worden ontsloten door een galerij.
ZONDAG 29 SEPTEMBER 2024
Plein 1953 is zonder twijfel één van de meest bekritiseerde plekken in Pendrecht. Vraag iemand die Pendrecht nog van vroeger kent wat hij of zij van Plein 1953 vindt dan krijg je vaak als reactie dat het er toen veel gezelliger was. Dat gold vooral in het middelste deel maar ook het toen nog veelzijdige winkelaanbod droeg aan de goede sfeer bij.
De kritiek is zeker niet van de laatste tijd, het plein werd vroeger al omschreven als een tochtgat waar je alleen maar kwam om boodschappen te doen. Zelfs Lotte Stam-Beese, die na haar pensionering in 1968 een bezoek bracht aan Pendrecht om te kijken wat er van haar beroemdste schepping was geworden vond het Plein maar niks: "Er kan veel meer van gemaakt worden..." De werkelijke reden was dat Plein 1953 wijdlopig is, simpel gezegd: het is veel te groot.
Aan de Slingekant was een parkeerplaats en een muurtje vormde de afscheiding met het plein. Om een of andere reden lag het plein iets lager dan de rest van Pendrecht want je ging een paar treden naar beneden. Er waren enkele plantsoentjes, in één daarvan stond het beeld van de Provinciaaltjes. Vlakbij dat plantsoen waren de drie winkelkiosken die er nu niet meer staan.
Het westelijke deel van het plein was vrij open, met enkele rozenperken en een ijzeren hek langs het water. Later kwamen hier vlonders en pergola's, reden dat dit deel van Plein 1953 de vlonderlocatie werd genoemd. Hier staan nu de stadsvilla's.
Aan de andere kant, voor de Karel de Stouteflat, was een rolschaatsbaan. Later zijn er parkeerplaatsen gekomen en in 2000 kwam hier de nieuwe Middelburgt waarin nu het Kinder Service Hotel en de Kinderfaculteit zijn gehuisvest.
Welke winkels zaten er vroeger op Plein 1953? Vanaf de Krabbendijkestraat waren dat o.a. Maison Roda (damesmode), W. van Leer (verlichting), Visser's Speelgoedpaleis en J. Rijnders (dierenwinkel). Daarna linksaf richting Slinge: D. Poppeliers (verf en behang), W.P. de Zeeuw (schoenen, later gevestigd aan de Slinge en op 24 december 2010 voor het laatst open), apotheek Paulssen-Smeets (nu Apotheek Pendrecht en gevestigd in de Zuiderkroon) en Roobol (woninginrichting). Aan de kant van de Baarlandhof: de Gruyter (supermarkt), Holba (groenten en fruit, later Baas), Visser's Warenhuis, Oporto (slijterij, later Aquilar), Bos (drogist) en een filiaal van de Spaarbank Rotterdam (op de hoek). Als je hier linksaf ging kwam je nog o.a. langs bakkerij Timmers, B. Philipsen (rijwielen en brommers), dameskapper Modern en Apotheek Roodzant. Verder waren er nog drie kiosken waar toen resp. Boluja (bloemen en planten), boekhandel J.C. van der Wel en een filiaal van de Hollandse Bank Unie waren gevestigd.
De in 1960 gebouwde kiosken zijn in 2000 gesloopt, in de middelste kiosk heeft tientallen jaren de boekhandel van J.C. van der Wel gezeten. Ik kwam daar vroeger vaak, in de jaren zeventig haalde ik er iedere week voor 2,95 een aflevering voor de Summa encyclopedie. In de kiosk links zat lange tijd de bloemenwinkel Boluja (de naam is afgeleid van de drie eigenaren Bosveld - Luyendijk - Janssen), later openden ze een filiaal in winkelcentrum Keizerswaard in IJsselmonde dat nog heeft bestaan tot eind 2012.
De kiosk rechts was in de begintijd een kantoor van de Hollandse Bank Unie, later kwam er een kapsalon: eerst Dick's barbershop en daarna City Trend. In de jaren negentig van de vorige eeuw werd ik klant bij City Trend en kwam ik regelmatig in de kiosk om door Hilde of Gemma te worden geknipt, na de sloop van de kiosken verhuisde de kapsalon naar de nieuwbouw op het Plein waar de zaak nog tot eind 2013 heeft gezeten.
In de loop der jaren is de inrichting van Plein 1953 al heel wat keren veranderd en aangepast. Kenmerkend waren de zwarte vierkanten in de bestrating en ook de hoge lantaarnpalen bij de rolschaatsbaan kan ik nog goed herinneren, die hadden halverwege een scharnier zodat het vervangen van een kapotte lamp zonder hoogwerker kon gebeuren. In 1977 is op de open plek midden op de foto de Middelburgt gebouwd, het wijkgebouw heeft er gestaan tot aan de vernieuwing van het Plein in 2000. Toen is ook de bestrating vervangen maar de zwarte vierkanten zijn gebleven, weliswaar in een iets andere vorm. Ook het beeld van de Provinciaaltjes, dat al sinds 1967 op het Plein staat, keerde op bijna dezelfde plek terug.
De vijver is geografisch gezien het middelpunt van Pendrecht. In het begin was daar een fontein en in 2009 werd er een podium gebouwd (een betonnen plaat van 8 bij 8 meter), bedoeld voor muziekuitvoeringen. Dat werd een grandioze mislukking, het podium is zegge en schrijve twee keer voor dat doel gebruikt (inclusief de officiële opening). De enige "gebruikers" waren de meeuwen waardoor de bijnaam Meeuwenplaat ontstond, veel Pendrechtenaren spraken er schande van. De hightech verlichting van de rand heeft maar een paar dagen gewerkt, de waterpomp viel regelmatig uit en het beton was al snel zwart van het vuil.
Ook de toenmalige deelgemeente zat er mee in haar maag en besloot om er een kunstobject van te maken, iedereen kon daarvoor een idee aandragen. Mijn voorstel om een historische plattegrond van de wijk op het podium aan te brengen heeft het niet gehaald, sinds 2012 staan er de Silhouetten op.
ZATERDAG 28 SEPTEMBER 2024
Afgelopen dinsdag en woensdag is de stelling aan de voorkant van mijn flat opgebouwd en kan de gevelrenovatie beginnen. De voorgevel van de flat is verborgen achter wit doek maar van binnenuit kan ik er gewoon doorheen kijken, als het donker is zie ik het doek niet eens. Het doek hangt over de volle hoogte van de flat, bij de portiekingangen zijn boogvormige openingen gemaakt. Door de parkeerplaatsen voor de flat is het overgebleven deel van het trottoir vrij smal.
Van de werkzaamheden zal ik niets merken want overdag ben ik op mijn werk, thuisblijven is niet nodig want al het werk is aan de buitenkant. Het bedrijf raadt de bewoners aan om de ventilatieroosters aan de voorzijde dicht te houden vanwege het stof bij het verwijderen van het voegwerk en de mogelijke wateroverlast tijdens het reinigen van de gevels.
Op Plein 1953 wordt gewerkt aan de verdere vergroening, op het middengedeelte zijn de stronken van de eerder gekapte esdoorns uitgegraven en aan de verwijderde klinkers is al te zien waar de extra plantenvakken komen. Ook naast de Aldi zijn de boomstronken al weg maar verder gebeurt daar nog niet veel. Naar twee details ben ik wel benieuwd: wat gebeurt er met de metalen kubus met de dierenfiguren van de kindvriendelijke routes (het enige overblijfsel van de in 2018 weggehaalde water spuitende walvis) en komt er een perkje rondom het beeld van de winkelende meisjes (vóór 2000 stond het beeld ook op een grasperk).
Voor Toon en Marja Hoek zit het seizoen er op, vandaag stond hun viskraam voor het laatst dit jaar op de Slinge bij de Kerkwervesingel, in april 2025 komen ze terug.
Het raadsel van de verdwenen broodbakken op Plein 1953 is eindelijk opgelost. Na meerdere mislukte pogingen om daar achter te komen kreeg ik afgelopen week een reactie van de gemeente. Om een lang verhaal kort te houden: door het faillissement van Groen Collect is het beheer van de broodbakken overgenomen door de gemeente maar de overdracht is niet helemaal goed gegaan waardoor niet alle locaties bekend waren. De bakken op Plein 1953 werden waarschijnlijk als gevolg daarvan niet meer geleegd en zijn weggehaald maar het is niet bekend door wie.
Omdat er in heel Rotterdam de komende tijd nieuwe containers komen voor groente, fruit en etensresten (deze GFE-containers staan bijvoorbeeld al in Lombardijen) zullen de broodbakken niet terugkeren. De GFE-containers worden per wijk ingevoerd, het is nog niet bekend wanneer Pendrecht aan de beurt is.
ZONDAG 22 SEPTEMBER 2024
Al 25 jaar woon ik in de Tholenstraat en de flats in deze straat zijn om meerdere redenen bijzonder. De drie portiekflats zijn ontworpen door het architectenbureau Rothuizen en Visker en gebouwd in opdracht van verzekeringsmaatschappij De Nederlanden van 1845 (het latere Nationale Nederlanden). Wethouder Bavinck slaat op 26 augustus 1959 de eerste paal en in 1960 zijn de flats opgeleverd. De huizen op de eerste woonlaag zijn maisonnettes met vier slaapkamers, aan de achterkant zijn op de begane grond twee extra slaapkamers die via een trap in de gang te bereiken zijn. Daarboven zijn appartementen met twee slaapkamers.
Pendrecht is opgebouwd uit wooneenheden (stempels) en één van de kenmerken is dat de middelhoge flats in noord-zuidrichting staan en de laagbouw haaks daarop. De flats in de Tholenstraat staan als enige in oostwest-richting met de achterkant naar de Kamperlandsingel. Langs het water is een grasstrook maar de maisonnettes hebben wel een eigen tuin, de waarheid gebiedt te zeggen dat menige tuin die naam niet meer verdient.
Van binnen zijn de huizen best ruim (zeker voor die tijd) met als enige uitzondering het toilet maar dat is een verhaal apart, opmerkelijk is dat ze al vanaf het begin een douche hadden en geen lavet. Het was zelfs de bedoeling dat de huizen centrale verwarming zouden krijgen maar door de bestedingsbeperking (het toenmalige woord voor bezuinigingen) ging dat op het laatste moment niet door. Dat zou een verklaring kunnen zijn voor het feit dat er in de woonkamer geen uitgebouwde schoorsteenmantel is maar de afvoer van de kachel in de vlakke muur zit. Ook in de slaapkamer aan de singelkant zit een schoorsteengat en daar maak ik op hete dagen dankbaar gebruik van om de airco op aan te sluiten.
Toen ik er net woonde hoorde ik van meerdere mensen het verhaal dat de architect het toilet was vergeten. Volgens de anekdote waren de bouwvakkers binnen bezig totdat één van hen zich afvroeg waar de wc moest komen, toen ze op de bouwtekening keken zagen ze inderdaad geen toilet waarop in allerijl de bouwplannen moesten worden aangepast. Of het allemaal waar is weet ik niet maar gezien de situering van het kleine kamertje zou het goed kunnen, ook omdat de afvoerleiding midden door de hal van het portiek loopt.
In 1990-1991 zijn de flats gerenoveerd waarbij o.a. de kozijnen zijn vervangen en de sanitaire ruimtes opnieuw zijn betegeld. De portieken hadden oorspronkelijk pendeldeuren die naar twee kanten open gingen maar zijn bij de renovatie afsluitbaar gemaakt. Toen ik er in april 1999 kwam wonen waren het nog huurwoningen die werden beheerd door Brink & Kooijman (later Kamerbeek Nieboer). In 2002 heeft Nationale Nederlanden de drie flats verkocht waarna de huurders hun huis konden kopen wat ik heb gedaan.
ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2024
Op Plein 1953 zijn de werkzaamheden voor de verdere vergroening begonnen (zie bij 24 augustus). Het middelste deel van het Plein is met hekken afgezet en vanaf de Krabbendijkestraat liggen er rijplaten. Op de bestrating van het afgezette deel staan witte markeringen, waarschijnlijk geven deze lijnen aan waar het extra plantenperk komt. Een kleiner werkgebied is tussen de Aldi en Korpersteijn, daar staan hekken rondom de eerder gekapte esdoorns.
Afgelopen week waren er in de wijk kort na elkaar twee geweldsincidenten die de krant haalden. Donderdagavond is de Tabakshop Pendrecht aan de Krabbendijkestraat overvallen (bizar detail: enkele uren eerder heb ik daar nog een pakketje opgehaald) en in de daarop volgende nacht was er een explosie bij een portiek in de Wagenbergstraat (de flat waar ik ben opgegroeid maar één portiek verder, de schade bleef beperkt tot een kapotte ruit van de portiekdeur).
De voorgevel van mijn flat wordt opgeknapt, volgende week worden de stellingen geplaatst en de werkzaamheden gaan ongeveer drie maanden duren. De muren worden opnieuw gevoegd en schoongemaakt, daarnaast wordt het houtwerk geschilderd. Het aanzien van de flat zal hierdoor mooier worden, wie de gevel goed bekijkt kan zien dat er drie verschillende kleuren bakstenen zijn gebruikt.
Webloglezer Fatih reageerde al snel op mijn bericht van vorige week over de werkzaamheden in de Melissantstraat, hij stuurde mij een scan van de informatiefolder die de bewoners in de bus hebben gehad. De rijweg en het trottoir worden opnieuw bestraat en aan de kant van de Slinge komen twee groenvakken. Toen ik er vandaag ging kijken was de straat al opgebroken.
Volgende week zaterdag is het Burendag en bij Seinpost Slinge wordt dat gevierd tussen 14.00 en 16.30 uur, dat is te lezen op een oranje spandoek dat aan de gevel hangt.
Aan het einde van de middag zag ik iets bijzonders: een voormalige RET-bus die bij de halte Plein 1953 stond, het was de in 1982 gebouwde Standaardbus 938. De bus was leeg en reed kort nadat ik de foto had gemaakt weg, waarschijnlijk heeft de wagen een excursierit gemaakt.
Deze bordeauxrode bussen reden vele jaren door de stad en menigeen herinnert zich ongetwijfeld de naar buiten openzwaaiende deuren, de hoge instap, de gele stempelautomaat (bij het afstempelen klonk een belsignaal), de rood beklede stoelen, raampjes die nog open konden, de dakluiken, de nooduitgang links achterin en de lange achterbank over de volle breedte van de bus.
Als kind heb ik een bijzondere herinnering aan die achterbank. Als de bus een beetje hard over de bruggetjes in de Zuiderparkweg reed dan werd je "gelanceerd" en kwam je bijna met je hoofd tegen het plafond.
ZONDAG 15 SEPTEMBER 2024
Op Pendrechts vruchtbare klei groeide eens het rijpe koren, thans rijzen huizen, rij na rij uit 't knappe brein geboren.
En zo het koren zon en licht van node had, te groeien, zo al in Pendrecht, eens gesticht voor groot en klein de levensvreugde bloeien.
|
Gisteren had ik het over het gedicht dat ik bij de onthulling van de Geluksmuur heb voorgedragen. Het is geschreven door G.A. Wilemsen (bestuurslid en mede-oprichter van Onze Woongemeenschap) en was te lezen op de oorkonde ter gelegenheid van de eerstesteenlegging op 29 maart 1954. Meijer Frenkel heeft de eerste steen gelegd, hij was destijds secretaris-penningmeester van OWG (Onze Woongemeenschap, een voorganger van Woonstad Rotterdam).
De steen bevond zich in de zijgevel van de woning Oldegaarde 998A, aan de kant van het kantoortje op nummer 998B. De huizen van het blok Oldegaarde 988-998 waren de eerste woningen van Pendrecht en zijn op 2 november 1954 opgeleverd.
Helaas is dit eerste blok Pendrechtse woningen in 2003 afgebroken, na een bouwtechnisch onderzoek was gebleken dat een opknapbeurt niet meer rendabel was. Op 29 januari 2004, kort voor de afbraak, is de historische gevelsteen verwijderd en tijdelijk opgeslagen. Pas 10 jaar later (!) was de steen weer voor iedereen te zien in de Geluksmuur.
ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2024
Op het plein bij metrostation Slinge is afgelopen week een grote witte bloempot neergezet met daarin drie kunstbloemen, het is van dezelfde kunstenaar als de gestyleerde bloemen die langs het Pendrechtse deel van de Slinge staan.
Bij Valckensteyn worden meer steigers weggehaald, nu bij de lage noordvleugel waardoor ook daar de balkons goed zichtbaar worden. Aan de andere kant zijn de galerijen maar die zijn nog geheel verborgen achter de steigers.
De Melissantstraat tussen de Tiengemetensingel en de Slinge is vanaf aanstaande maandag tot en met 13 december afgesloten. Wat ze er gaan doen weet ik niet, vroeger kon je dat op een digitale kaart van de gemeente opzoeken maar nu staan daar alleen de belangrijkste wegafsluitingen op.
Oud-Pendrechtenaar en webloglezer Robert kwam op een Rotterdamse scheurkalender een stukje tegen over de onthulling van de Geluksmuur bij de Zijpe op 10 juli 2014. Daarin wordt zelfs mijn naam genoemd: "(...) Op ooghoogte is ook de eerste steen van Pendrecht ingemetseld op initiatief van de dagburgemeester van Pendrecht, Mario Bosch (...)."
De onthulling van de Geluksmuur was de afsluiting van het renovatieproject Zijpe. Ter weerszijden van het muurtje zijn houten frames met gaas aan de gevel bevestigd waaraan iedereen een slotje kan bevestigen, naar het idee van een slotjesbrug in o.a. Parijs. Bovenop de muur is een plantenbak en vóór de muur zijn straatkeien gelegd. De Geluksmuur is ontworpen door Eveline van Rooy (1960) en zij was één van de sprekers tijdens de onthulling. Ook ik heb in mijn hoedanigheid als dagburgemeester gesproken en iets verteld over de gevelsteen, daarbij heb ik het gedicht voorgedragen dat ook op 29 maart 1954 is voorgelezen toen de steen werd gelegd. Na de toespraken hebben Eveline, nachtburgemeester Harry Kock en ikzelf een slotje aan het gaas bevestigd.
ZONDAG 8 SEPTEMBER 2024
Afgelopen nacht is het precies 50 jaar geleden dat Pendrecht werd opgeschrikt door een gruwelijk misdrijf: in de nacht van 7 op 8 september 1974 is er een meisje vermoord onder het metroviaduct in de buurt van station Slinge. De moordzaak Wil Vervat veroorzaakte heel veel beroering en kreeg landelijke bekendheid. De politie kwam onmiddellijk in actie want "iemand die in staat is om zomaar zonder reden een meisje te wurgen, moet zo snel mogelijk uit de circulatie worden gehaald" (woorden van de toenmalige hoofdcommissaris Jan Blaauw). Vier dagen na de moord werd er in Pendrecht en Zuidwijk een huis-aan-huis-onderzoek gehouden. Ook wij kregen twee rechercheurs op bezoek, ik herinner nog dat één van hen zo lang was dat hij bij de deur moest bukken. Overal verscheen het affiche van de politie met daarop in grote letters het woord VERMOORD! en een foto van Wil Vervat waarin het publiek om informatie werd gevraagd.
Pas 14 jaar na het misdrijf is de moordenaar van Wil Vervat gevonden en veroordeeld. Ongeveer op de plaats waar de moord destijds plaatsvond staat nu de C2000 zendmast, na het misdrijf zijn de struiken vervangen door gras.
De in 2020 overleden oud-hoofdcommissaris Jan Blaauw was nauw betrokken bij het onderzoek en heeft in zijn boek Laatste rit van een taxichauffeur uitgebreid aandacht besteed aan deze moord, onderstaande informatie heb ik uit dit boek gehaald.
De 15-jarige scholiere Wil Vervat was naar een reünie van een eerdere werkweek geweest en kwam rond 00.50 uur met de op één na laatste metro aan op station Slinge. Vanaf het metrostation was het niet ver naar haar ouderlijke huis aan de Oldegaarde (in Zuidwijk), zij liep daarheen over het voetpad onder het metroviaduct waarlangs lage struiken stonden. Ongeveer halverwege kwam de moordenaar plotseling tevoorschijn en wurgde Wil met een touw, een ijzingwekkende gil was haar laatste teken van leven. Twee jongens die op een balkon van de flat tegenover het metroviaduct stonden renden meteen naar de plaats delict en alarmeerden vanuit een nabijgelegen telefooncel de politie die heel snel ter plaatse was. De dader was al gevlogen, de handtas van Wil lag er nog met alles er in en het enige bruikbare spoor was het touw waarmee de moord was gepleegd.
De politie ging voortvarend te werk en al vier dagen na de moord vond er een uitgebreid huis-aan-huis-onderzoek plaats in Pendrecht en Zuidwijk waarbij in totaal 13.560 woningen zijn bezocht. Na een half jaar uitgebreid politiewerk was de dader nog niet gevonden en moest met spijt in het hart het Wil Vervat-team geleidelijk worden afgebouwd, twee rechercheurs van het eerste uur gingen nog door maar een jaar na de moord stopten ook zij noodgedwongen met het onderzoek. De zaak Wil Vervat bleef behoren tot de nachtmerries van iedere rechercheur: een onopgeloste moord.
Wat niemand had verwacht gebeurde toch nog. Begin 1988 had een in de gevangenis van Gent gedetineerde Belg aan een andere gevangene in detail beschreven hoe hij destijds Wil Vervat had vermoord, de medegevangene tipte de gevangenisdirectie die hierop de politie inlichtte. De Belg was overigens kort na de moord als mogelijke verdachte in beeld (hij werkte toen als matroos op een binnenvaartschip dat in de Waalhaven lag) maar de Rotterdamse politie vond geen overtuigend bewijs en moest hem laten gaan.
Na veertien jaar kon de Belgische Rijkswacht in nauwe samenwerking met de recherche van bureau Slinge (één van de twee rechercheurs van toen was er nog werkzaam) beginnen aan het schrijven van het laatste hoofdstuk van de moordzaak Wil Vervat. De dader heeft de moord nooit bekend maar de Belgische justitie dacht daar anders over en gelastte de internering van de inmiddels 44-jarige Belg. Daarmee was na veertien jaar het doek over de moordzaak Wil Vervat voorgoed gevallen.
ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2024
Café Goofy aan de Slinge is tijdelijk gesloten, dat zag ik toen ik dinsdagavond naar het biljarten ging. Eén van de biljarters komt er regelmatig en hij vertelde dat het café vanwege een geweldsincident twee weken dicht blijft.
De buitenlandse supermarkt aan de Krabbendijkestraat 31-33 is weg. Vorige week hingen er A4-tjes op de ramen dat alles met 30% korting wegging, de winkelruimte is nu helemaal leeg.
Het oostelijke deel van de Nieuw-Vossemeerweg is nu afgesloten vanaf de Krabbendijkestraat om Valckensteyn te kunnen aansluiten op het warmtenet, de dikke buizen liggen al klaar. De wegafsluiting duurt tot en met vrijdag 4 oktober.
Het valt mij op dat er steeds meer particuliere textielcontainers in de wijk komen, ik heb ze al gezien op Plein 1953 aan de achterkant van Korpersteijn (een groene container), bij de beide locaties van basisschool Over de Slinge (die containers zijn paars) en bij het transformatorhuisje in de Schuddebeursstraat (deze is wit en ik vermoed dat dit dezelfde container is die vroeger bij het Educatief Centrum in de Oosterlandstraat heeft gestaan).
Let op: volgende week zijn er twee ochtenden waarop het openbaar vervoer staakt, op beide dagen is dat van 04.00 tot 08.00 uur.
Op dinsdag 10 september staakt het stadsvervoer in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De RET meldt op haar website dat het niet mogelijk is om meteen na de staking alle voertuigen op de juiste plek te hebben en te laten vertrekken. De eerste ritten zullen tussen 08.30 en 09.00 uur starten en naar verwachting zal pas rond 11.00 uur alles weer volgens dienstregeling rijden. Ik zal die dag op de fiets naar Albeda moeten want ik begin al om 8 uur, later beginnen is voor mij geen optie.
Op woensdag 11 september staakt het streekvervoer en NS, het stadsvervoer rijdt die dag dus wel.
ZONDAG 1 SEPTEMBER 2024
Wie heeft er vroeger ook dagelijks naar Radio Veronica geluisterd? Gisteren was het precies 50 jaar geleden dat de populaire zeezender uit de lucht ging, een gebeurtenis uit mijn kindertijd die ik nog goed kan herinneren. Radio Veronica zond uit vanaf het schip de Norderney dat voor de kust van Scheveningen lag, buiten de territoriale wateren.
We hadden destijds een Grundig radio (nog met buizen) en als kleuter deed ik een interessante ontdekking. Helemaal aan het einde van de afstemschaal van de middengolf zat een zender die op zaterdagmiddag platen draaide die steeds met een nummer werden aangekondigd (van Top 40 en hitparade had ik natuurlijk nog nooit gehoord). Aan het eind van het programma hoorde je "nummer één, één, één!" en daarna kwam er een liedje dat ik leuk vond (In the summertime van Mungo Jerry). Zo maakte ik kennis met Radio Veronica. Al snel kreeg ik een transistorradio en kon ik op mijn eigen kamer naar Veronica luisteren. Toen mijn ouders een nieuwe radio kochten verhuisde de Grundig naar mijn kamer en die stond uiteraard ook afgestemd op 192 (later 538).
De Top 40 ("de nationale zaterdagmiddaggebeurtenis") werd mijn favoriete programma, samen met het verzoekplatenprogramma Jukebox van Stan Haag. Iedere week ging ik naar de platenzaak van Van Alphen aan de Zijpe om een exemplaar van de Top 40 te halen. Officieel waren ze gratis maar men vroeg er een stuiver voor, om te voorkomen dat iedereen ze zo meenam (in het pand van de platenzaak zit nu het Chinese afhaalrestaurant Pak Kai).
Op 18 april 1973 was de grote manifestatie in Den Haag voor het behoud van Radio Veronica en als 13-jarige Veronica-fan ging ik er, met transistorradio, naar toe. Maar het was tevergeefs, de wet tegen de piratenzenders werd toch aangenomen en daarmee was het doodvonnis voor de populaire zeezender getekend. Op 31 augustus 1974 was het de laatste dag dat Radio Veronica in de lucht was. Kort voor zes uur sprak Rob Out, met een in tranen verstikte stem, de allerlaatste woorden vanaf de Norderney: "Het is tijd geworden om afscheid te nemen. Een verschrikkelijk gevoel. Een periode wordt afgesloten. Er sterft iets. Bij het afscheid nemen van Veronica sterft ook een beetje de democratie in Nederland. Dat spijt me... voor Nederland." Er volgen twee coupletten van het Wilhelmus en dan een jingle die om klokslag 6 uur abrupt wordt afgebroken.
Rond de eeuwwisseling ontdekte ik op internet dat het oude zendschip nog steeds bestaat. Tijdens een bezoek aan Antwerpen in 2002 heb ik het schip ook echt gezien; het lag toen in het Kempisch Dok en was in gebruik als partyschip.
Eind november 2007 las ik in de krant dat een ondernemer het schip naar Rotterdam wilde halen. Hij wilde er een discoboot van maken en de beoogde ligplaats was de Wilhelminakade bij Hotel New York. Helaas is het bij plannen gebleven en bleef het Veronica-schip in Antwerpen.
In 2012 kwam de Norderney alsnog terug naar Nederland en na een grondige opknapbeurt ligt het schip sinds november 2013 bij het NDSM-terrein vlakbij het IJ in Amsterdam, aanvankelijk als multifunctioneel activiteitencentrum maar sinds mei 2018 als nachtclub en restaurant. Een paar jaar geleden ben ik er samen met oud-Pendrechtenaar Shanta gaan kijken, het schip is aan de buitenkant nauwelijks veranderd en zelfs de naam VERONICA staat er nog op!
Het museum RockArt in Hoek van Holland besteedt dit weekend speciale aandacht aan de zeezenders en daarom ben ik er gistermiddag naar toe geweest. Het ligt aan een afgelegen straat aan de rand van het dorp (vanaf metrostation Hoek van Holland Haven is het ongeveer 20 minuten lopen) maar is een bezoek meer dan waard. In het museum komt de historie van de Nederlandse popmuziek uitgebreid aan bod, inclusief de geschiedenis van de zeezenders Radio Veronica en Radio Noordzee.
Toen ik binnenkwam was het laatste uur van Radio Veronica te horen, de toespraak van ome Bull (Veronica-directeur Bull Verweij) was net begonnen. Het was erg druk en voor mij was het alsof ik naar mijn jeugd terugging, er is heel veel te zien over popgroepen uit die tijd dus ik ga er zeker nog een keer naar toe. Ook is er veel materiaal van Radio Veronica waaronder de originele studio uit de Norderney.
ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2024
Vanmiddag heb ik het museum RockArt in Hoek van Holland bezocht, daar wordt dit weekend aandacht geschonken aan een gebeurtenis op radiogebied vandaag precies 50 jaar geleden die menigeen van mijn generatie zich zeker nog zal herinneren. Ik kom daar morgen op terug.
In de struiken tegenover de ingang van speeltuin Pendrecht 7 is een televisie gedumpt. Dat is op zich geen nieuws maar de laatste eigenaar of een toevallige voorbijganger had wel gevoel voor taal: op het beeldscherm is met verf de tekst tell a vision gespoten.
Nog steeds heb ik niets gehoord van de gemeente over de verdwenen broodbakken op Plein 1953, zelfs niet over mijn klacht waarom het zo lang duurt.
Wat ook lang duurt is de afhandeling van een melding over gemorste verf op de hoek van de Krabbendijkestraat en de Krabbendijkehof, dat heb ik al meer dan een maand geleden gemeld.
Op de hoek van de Melissantstraat en de Tiengemetensingel staat een beschadigde lantaarnpaal waar een auto tegenaan is gereden.
De groene deelscooters en deelfietsen van Go Sharing verdwijnen uit Rotterdam, de meeste voertuigen zijn al opgehaald. De opkomst van het deelvervoer leidde tot veel ergernis vanwege de lukraak geparkeerde voertuigen, de laatste tijd neemt bovendien het aantal vernielingen en brandstichtingen toe.
ZONDAG 25 AUGUSTUS 2024
Gisteren had ik het over het verder vergroenen van Plein 1953, dat begon al bijna tien jaar geleden.
Eén van de (vele) kritiekpunten van Plein 1953 is dat er zo weinig groen is, het hart van Pendrecht wordt regelmatig omschreven als een kale en ongezellige stenen vlakte. Plannen voor de vergroening van het Plein dateren al uit 2013 en in november 2015 zijn de definitieve plannen bekend gemaakt. De aanpassingen zullen in fasen worden uitgevoerd, de eerste fase startte nog datzelfde jaar. Dit is er in fase 1 gedaan: een deel van de bestrating langs de vijver is veranderd in een grasperk en langs de stadsvilla's kwamen hagen, op meerdere plaatsen zijn er bomen geplant. Verder is er een verhoogd plantenperk aangelegd (met lage planten en drie naaldbomen) met rondom een betonnen band waarop men kan zitten. Een wens van de omwonenden en de winkeliers was om de blauwe walvis weg te halen, dat gebeurde pas in fase 2.
In de eerste drie maanden van 2018 is fase 2 uitgevoerd. Langs de oostelijke zijgevel van Dirk, aan de voorzijde bij de Slinge en langs het pad richting Aldi kwamen plantvakken met haagbeuken en krentenbomen. In het midden van het Plein kwamen drie grote keien en twee nieuwe speelelementen: rietpluimen en een sta-wipwap. De boombakken en prullenbakken zijn verplaatst en staan in dezelfde lijn met de banken en de fietsrekken. Langs de gevel van de flat tegenover de viswinkel is aan de kant van de Krabbendijkestraat een haag gekomen, ook is daar een trap aangelegd vanaf de straat naar de ingang van de flat.
ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2024
Afgelopen week zijn er nog meer kunstbloemen bijgekomen, niet op nieuwe locaties maar als aanvulling op enkele plekken waar al bloemen stonden. Vanmorgen ben ik langs alle locaties gelopen om de bloemen te tellen, in totaal zijn er het nu 42 die op de volgende plaatsen staan:
• Slinge tussen de Stellendamstraat en de Melissantstraat (5)
• Slinge tussen de Melissantstraat en de Dirkslandstraat (4)
• Slinge bij de Sint Bavokerk (3)
• Slinge achter de Pendrechtbank (4)
• Slinge bij de Schuddebeursstraat (3)
• Slinge bij de Stavenissestraat (4)
• Slinge bij de Groene Kruisweg (4)
• Plein 1953 in het verhoogde plantenperk (7)
• Plein 1953 op het grasveld bij de Meeuwenplaat (5)
• Krabbendijkestraat bij Plein 1953 (3)
De variatie is heel groot en dat geldt niet alleen voor de bloemen die verschillende kleuren en vormen hebben. De stelen zijn verschillend van kleur (groen, bruin of grijs), verschillend van vorm (recht, gebogen of met een knik) en verschillend van lengte, verder zijn er stelen met gestileerde bladeren. De kelkvormige bloemen hebben verlichting die werkt op zonne-energie.
Vanaf woensdag 11 september tot het einde van het jaar zijn er werkzaamheden op Plein 1953 en in de Tiengemetenhof met als doel het verder vergroenen van de buitenruimte. Er komt 735 m² aan gazons, plantvakken en hagen bij, ook wordt de grond rondom negen bestaande bomen verbeterd zodat ze beter kunnen groeien. Voor de zeven gekapte esdoorns (vier naast de Aldi en drie bij Dirk) komen nieuwe bomen terug, verder wordt het bestaande plantenvak opgeknapt en rondom een nieuw aan te leggen plantvak komen betonblokken om op te zitten. Tot en met 22 november vinden de grondwerkzaamheden plaats, daarna worden de bomen geplant en het overige nieuwe groen aangebracht.
Tijdens de werkzaamheden is het centrale deel (middengedeelte) van het Plein 1953 en het Tiengemetenhof met bouwhekken afgesloten, tussen de bouwhekken en de winkels blijft genoeg ruimte over zodat de winkels goed bereikbaar blijven. De route voor het werkverkeer loopt vanaf de Krabbendijkestraat langs de entrees van de stadsvilla's, hier komen rijplaten te liggen.
ZONDAG 18 AUGUSTUS 2024
Aanvulling op mijn bericht van gisteren over de nieuw geplaatste kunstbloemen langs de Slinge: ik ben er drie vergeten en die staan achter de Pendrechtbank bij de kruising met de Kerkwervesingel. Het totaal aantal gestileerde bloemen in de wijk komt daarmee op 38.
De bloemen geven bij duisternis licht en dat deden ook de gekleurde objecten die in de periode december/januari 2020/2021 op het grasveld bij de vijver op Plein 1953 stonden, toevallig één van de plekken waar nu de gestileerde bloemen staan. De lichtgevende decoraties waren een idee van de van oorsprong Griekse kunstenares Cristina Ampatzidou en zij legt de betekenis van de kunstwerken als volgt uit: "We wilden iets laten zien dat in deze coronatijd veilig is. Ze lijken op driehoeken en sterren, vrolijke vormen die bij de feestdagen horen. Ze stralen licht uit zodat je je op veilige afstand bij deze eindejaarsdecoraties kunt laten fotograferen."
ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2024
Het aantal gestileerde bloemen in de wijk is afgelopen week bijna verdubbeld: op vijf plaatsen langs de Slinge zijn er 17 kunstbloemen bijgekomen. De eerste gestileerde bloemen verschenen in maart 2023 bij wijze van proef op Plein 1953, de kunstbloemen zijn een creatie van kunstenaar Kornelis Walpot van Big Flower. De bloemen zijn voorzien van verlichting zodat ze ook bij duisternis te zien zijn en ze staan ongeveer 60 cm in de grond zodat ze niet omvallen bij harde wind.
De proef was een succes want sindsdien is al een paar keer het aantal bloemen uitgebreid, in totaal zijn het er nu 35. Dit zijn de nieuw geplaatste bloemen langs de Slinge van oost naar west: tussen de Stellendamstraat en de Melissantstraat (5), tussen de Melissantstraat en de Dirkslandstraat (3), bij de Sint Bavokerk (3), bij de Stavenissestraat (3) en bij de Groene Kruisweg (3). De eerder geplaatste bloemen staan op de volgende plaatsen: in het verhoogde bloemperk op Plein 1953 (7), op het grasveld bij de Meeuwenplaat (5), Krabbendijkestraat bij Plein 1953 (3) en bij de kruising van de Slinge en de Schuddebeursstraat (3).
Dat er pal voor de monumentale Sint Bavokerk kunstbloemen staan was even schrikken maar het lijkt er op dat men wel rekening heeft gehouden met het karakter van het kerkgebouw: de drie bloemen hebben dezelfde (tulp)vorm en geen felle kleuren zodat ze niet al te veel opvallen.
Bij de parkeerplaatsen in de Halsterenstraat en de Papendrechtstraat zijn extra borden geplaatst die er op wijzen dat de parkeerplaatsen alleen voor huurders van Woonstad Rotterdam zijn en er een wielklemregeling geldt.
Nog steeds weet ik niets over de verdwenen broodbakken op Plein 1953, ik heb bij de gemeente een klacht ingediend dat ik na twee en een halve maand nog geen reactie heb gehad.
Tijdens mijn periodieke vuilrondje langs het Havenspoorpad trof ik een gedumpte lachgasfles aan, nota bene bij de adoptieboom ter herinnering aan mijn vader! Verder lag er niet veel afval, de lachgasfles heb ik gemeld bij de gemeente.
Drie maanden geleden zag ik dat beautysalon Meltem op de Zijpe dicht was maar dat was tijdelijk, de salon is binnen opgeknapt.
De Sliedrechtstraat ter hoogte van het Vlissingenplein is weer open voor alle verkeer, de straatwerkzaamheden voor het aansluiten van de Zuiderkroon op het warmtenet zijn klaar.
Woensdagavond is zwanenman Andries Haak overleden. Niet iedereen zal de markante Pendrechtenaar bij naam kennen maar hem ongetwijfeld wel eens hebben gezien bij zwanen in de wijk. Andries was erg begaan met de witte dieren en ging er vaak naar toe, regelmatig zag ik hem onder andere bij de Kamperlandsingel of in de Sliedrechtstraat bij de Burghsluissingel waar het leek alsof hij met de dieren praatte. Ook de zwanenfamilie aan het Havenspoorpad vlakbij de kruising met de Zuiderparkweg kreeg vaak bezoek van Andries.
Twee maanden geleden kreeg Andries slecht nieuws over zijn gezondheid en vooral in de laatste week ging het heel snel. Op de Facebookpagina van Pendrecht staan al veel condoleanceberichten waarvan ik er eentje citeer: "de zwanenvader heeft zijn vleugels gekregen, op naar de zwanen die je zijn voorgegaan". De begrafenis van Andries zal in besloten kring plaatsvinden.
ZONDAG 11 AUGUSTUS 2024
In afwachting van het bericht over het lot van het kunstwerk Memory vroeg ik mij af hoe het met de maakster, Miriam Reeders, zou gaan. In maart 2005 heb ik met Miriam een wijkwandeling gemaakt om haar een beeld van Pendrecht te geven, daarna is ze wijkbewoners gaan interviewen voor Memory.
Ik wist dat ze op een gegeven moment was gestopt als kunstenares en als leerkracht in het basisonderwijs is gaan werken. De zoektocht op internet leverde een schokkend resultaat op: begin januari van dit jaar werd bij Miriam een zeldzame vorm van longkanker geconstateerd.
ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2024
De Nieuw-Vossemeerweg is afgesloten tussen de Burghsluissingel en de Ellewoutsdijkstraat zodat Valckensteyn op het warmtenet kan worden aangesloten. Door de afsluiting is het zuidelijke deel van de Burghsluissingel tijdelijk een doodlopende straat geworden, voetgangers kunnen er wel langs.
Het terras bij het sinds januari gesloten café Terras aan de Slinge is opnieuw bestraat. Zou dat betekenen dat er een nieuwe huurder voor het pand is? Binnen is daar in ieder geval nog niets van te zien, zelfs het oude naambord zit nog aan de gevel.
Nog een horeca-nieuwtje: het café Tutku op Plein 1953 nummer 60 (waar ooit Chinees restaurant Boeddha zat) staat leeg, dat is alleen te zien als je door de ramen naar binnen kijkt want de terrasstoelen staan er nog.
Gistermorgen had ik een afspraak in het gezondheidscentrum Zuiderkroon en toen ik de wachtkamer binnenkwam viel mij de kale muren op. Meteen was mijn eerste gedachte: waar is het kunstwerk Memory van Miriam Reeders gebleven? Van de gelegenheid maakte ik gebruik om het de huisarts te vragen, zij wist het niet maar ze zou proberen om er achter te komen dus hopelijk weet ik over een week meer.
Het kunstwerk was speciaal voor het gezondheidscentrum gemaakt en kon tijdens de opening op 26 mei 2005 voor het eerst worden bekeken. Het uitgangspunt voor Memory vormen verhalen die hun oorsprong in Pendrecht hebben. Hiervoor heeft Miriam aan 75 wijkbewoners gevraagd om een bijzondere herinnering te vertellen. Van elke herinnering heeft zij een drieluik gemaakt bestaande uit een tekst, een foto en een tekening. In de wachtkamers en in de gangen hangen metalen panelen waarop deze drieluiken als magneten zijn bevestigd. Hierdoor ontstaat het idee van het spel Memory: men kan de drieluiken willekeurig verplaatsen waardoor de herinneringen met elkaar worden verweven. Er staan overigens geen namen op, alle teksten zijn anoniem.
Ook van mij heeft Miriam en bijzondere herinnering opgetekend namelijk mijn eerste bezoek op 15 juli 1986 aan Colditz dat toen nog in de DDR lag (foto rechts: de tekening behorende bij mijn herinnering). De verhalen van 15 medewerkers van het gezondheidscentrum waren eveneens op deze wijze vereeuwigd waardoor het gebouw een persoonlijk tintje kreeg.
ZONDAG 4 AUGUSTUS 2024
Onlangs was het 30 jaar geleden dat basisschool Over De Slinge is ontstaan uit een fusie van twee scholen en dat is voor mij aanleiding om iets te schrijven over de toenmalige lagere scholen in de wijk. Pendrecht telde in het begin zes lagere scholen: drie daarvan waren openbaar, de overige drie respectievelijk gereformeerd, hervormd, en rooms-katholiek. Op één na staan de schoolgebouwen er nog en ze zijn ook allemaal nog als school in gebruik, enkele gebouwen zijn later zelfs nog uitgebreid.
Aan de Sommelsdijkstraat 19 was de openbare school Jong Pendrecht, dit is het schoolgebouw dat achter de HAL-flat staat. Op 1 augustus 1994 is de school met De Driesprong gefuseerd tot openbare basisschool Over De Slinge, het gebouw aan de Sommelsdijkstraat is daarvan de nevenlocatie.
Aan de Herkingenstraat 80 was de hervormde Malcomesiusschool, deze is gefuseerd met Onze Lieve Vrouw van Lourdes tot de oecumenische basisschool De Hoeksteen waarna het schoolgebouw leeg kwam. In het gebouw zit nu De Koppeling, een protestants-christelijke school voor speciaal basisonderwijs.
Aan de Kerkwervesingel 24 was de rooms-katholieke school Onze Lieve Vrouw van Lourdes, deze is gefuseerd met de Malcomesiusschool tot De Hoeksteen die nog altijd hier is gevestigd.
Aan de Krabbendijkestraat 243 was de openbare Frans Naereboutschool die later De Driesprong heette. Op 1 augustus 1994 is de school met Jong Pendrecht gefuseerd tot openbare basisschool Over De Slinge, het gebouw aan de Krabbendijkestraat is daarvan de hoofdlocatie.
Aan de Krabbendijkestraat 240 is de Beatrixschool, de enige school in Pendrecht die nog de oorspronkelijke naam draagt. Oorspronkelijk was het een gereformeerde school maar heeft nu een protestants-christelijke signatuur.
Aan de Sliedrechtstraat 65 stond de openbare Bestevaer't school die al in de jaren tachtig van de vorige eeuw is opgeheven. Het gebouw heeft daarna nog een aantal andere functies gehad en is in de zomer van 1998 afgebroken, hier staat nu de Zuiderkroon.
ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2024
Vanwege een weekje vakantie in Luxemburg heb ik mijn weblog het vorige weekend niet bij kunnen werken.
Sinds 1 juli is er weer een biljartvereniging in Pendrecht! Nee, niet de biljarters in Het Middelpunt waar ik iedere dinsdagavond de scorelijsten invul maar een fusie van twee biljartverenigingen elders uit Rotterdam. De speellocatie is in het gebouwtje op de hoek van de Nieuw-Vossemeerweg en de Krabbendijkestraat waar tot voor kort de Rotterdamse Onderwatersport Vereniging (ROV) haar clubhuis had. Het pand is van de gemeente en de biljarters hebben het binnen grotendeels zelf opgeknapt.
Op het bord boven de ingang staat Biljartvereniging IJsselmonde die bestaat sinds 1 april 1977 maar al heel wat keren is verhuisd. Ze zijn onlangs gefuseerd met de biljartclub van de Roteb (dat heet tegenwoordig Stadsbeheer maar de biljarters hebben de oude naam in ere gehouden) die ook moesten verhuizen. Per 1 juli spelen ze op de nieuwe locatie in Pendrecht, er zijn daar drie biljarts voor ongeveer 60 leden (ter vergelijking: de biljartclub in Het Middelpunt heeft twee biljarts en 13 leden). De vereniging speelt in competitieverband en zij hopen over drie jaar het 50-jarig bestaan te kunnen vieren.
Omdat ik vakantie heb ben ik doordeweeks overdag in de wijk en daarbij viel mij iets op: iedere ochtend luidt om kwart voor negen gedurende drie minuten de grote klok van de Sint Bavokerk. Dat is nog nooit geweest en het zou betekenen dat er iedere dag om 9 uur een viering is. Op de website van de parochie is er niets over te vinden want sinds de pensionering van de webmaster twee maanden geleden wordt de site niet meer bijgewerkt.
ZONDAG 21 JULI 2024
Vanwege spoorwerkzaamheden rijden er op lijn D geen metro's vanaf station Slinge richting Hoogvliet (zie bij 6 juli) en precies tien jaar geleden was dat eveneens het geval, in mijn weblog van zaterdag 19 juli 2014 staat het als volgt beschreven.
In verband met werkzaamheden aan het spoor rijden er van maandag 21 juli t/m zondag 31 augustus op lijn D geen metro's tussen Slinge en Tussenwater. Als vervanging zet de RET pendelbussen in die als lijn 709 tussen Slinge en Hoogvliet rijden en onderweg vlakbij de tussengelegen metrostations stoppen. De vertrektijden van de pendelbussen sluiten aan op de metro, tijdens de spits zal de pendelbus elke 3 á 5 minuten rijden. De extra reistijd kan oplopen tot maximaal 30 minuten en in de pendelbussen kunnen geen fietsen worden meegenomen.
De instaphalte voor de pendelbussen bij metrostation Slinge is aan de Zuiderparkweg (achter de krantenkiosk), dus niet de oude halte van lijn 77 aan de Slinge. Er is een tijdelijke haltepaal neergezet met een witte sticker, de bussen van lijn 709 rijden door Pendrecht maar stoppen op de Slinge niet bij de haltes Plein 1953 en Slingedael.
ZATERDAG 20 JULI 2024
Mijn zomervakantie is begonnen, afgelopen donderdag was mijn laatste werkdag van dit schooljaar en nu kan ik van vijf vrije weken gaan genieten.
De zuidvleugel van Valckensteyn aan de kant van de Burghsluissingel is nu in zijn geheel ontdaan van de bouwsteigers, de grote balkons zijn duidelijk zichtbaar. De voorbereidingen voor het aansluiten van het gebouw aan het warmtenet zijn begonnen, achter de vroegere bushalte van lijn 66 liggen de buizen al klaar.
Het NV80 terrein aan de Nieuw-Vossemeerweg is in de eerste helft van dit jaar flink opgeknapt en onlangs is er een sporthal neergezet zodat er ook in het koude jaargetijde gesport kan worden. De hal staat tegenover de Hontenissestraat en zo ver mogelijk van de Nieuw-Vossemeerweg af.
ZONDAG 14 JULI 2024
Vanmorgen ben ik opnieuw naar de Sint Bavokerk gelopen om te kijken hoe laat de klokluiding op zondagochtend is. Alleen de grote klok luidt en wel van 09.45 uur tot 09.50 uur, dat is twee minuten korter dan vroeger toen de beide klokken zeven minuten luidden.
Toen de Open Hofkerk nog in gebruik was waren de luidtijden op elkaar afgestemd zodat de klokken niet tegelijk zouden luiden (Open Hofkerk 09.30 - 09.35 uur, Sint Bavokerk 09.40 - 09.47 uur en Open Hofkerk 09.50 - 09.55 uur), in de praktijk gebeurde dat een enkele keer toch als één van de kosters niet op tijd op het knopje drukte. Nu Pendrecht nog maar één toren met luidklokken heeft is de luidtijd eigenlijk niet meer zo kritisch, alleen vind ik het jammer dat de beide Bavo-klokken niet meer tegelijk luiden.
ZATERDAG 13 JULI 2024
Mijn voorspelling van een week geleden is uitgekomen: het fietspad langs de Slinge richting Zuiderparkweg heeft na 32 jaar (!) eindelijk in zijn geheel rood asfalt. Het fietspad is in 1992 aangelegd tijdens een grote opknapbeurt van de Slinge, de toenmalige Bewonersorganisatie Pendrecht (BOP) had op 2 december een officiële opening georganiseerd ter hoogte van Plein 1953 die na afloop een ludiek tintje kreeg. Het fietspad zou, zoals gebruikelijk in Rotterdam, rood asfalt krijgen maar na de oplevering bleek het fietspad zwart asfalt te hebben. Na de opening was er een bijeenkomst voor genodigden in de (oude) Middelburgt, BOP-voorzitter Piet Otting herinnerde de verantwoordelijke persoon van de deelgemeente aan de belofte dat er een rood fietspad zou komen en overhandigde hem daarna een pot met rode verf.
Het fietspad ligt er nog net zo als in 1992, wel is later op de kruisingen het zwarte asfalt al vervangen door rood asfalt zodat het voor automobilisten uit de zijstraten duidelijk is dat het een fietspad is. Nu is het hele fietspad rood, al is de kleur van het nieuwe asfalt donkerder dan op de kruisingen. Zelf maak ik weinig gebruik van het fietspad; het is smal, je moet goed opletten bij de kruisingen en er zijn regelmatig spookrijders die tegen de rijrichting in fietsen.
Sinds de reparatie van de uurwerken van de Sint Bavokerk luidt ook de Angelusklok weer. Afgelopen week had ik de klok om 6 uur vanuit huis al horen luiden maar vandaag stond ik bij de toren. Het luiden begint precies op tijd, namelijk als de grote wijzer naar de 12 verspringt. Ik bleef kijken maar tegen mijn verwachting in stopte het luiden na één minuut niet, de klok heeft twee minuten geluid. Als nu ook op zondagochtend de beide klokken weer luiden (de laatste paar weken luidde alleen de grote klok) dan zijn alle mankementen aan de toren verholpen.
ZONDAG 7 JULI 2024
Deze maand is het zeven jaar geleden dat Pendrecht kennismaakte met de deelfiets, in mijn weblog van 5 juli 2017 beschreef ik dat als volgt.
Wie de afgelopen dagen op of langs Plein 1953 is gelopen heeft ze vast wel zien staan: opvallende witgele fietsen met voorop een zwart mandje en op het frame de naam oBike. Het zijn huurfietsen die onlangs in heel Rotterdam zijn verspreid en op openbare fietsparkeerplaatsen zijn neergezet. Een verschil met b.v. de OV-fiets is dat je de fiets na gebruik niet naar een afhaalpunt terug hoeft te brengen, de oBike kun je overal achterlaten waar je een fiets legaal mag neerzetten. Dat is vooral handig als je even snel een fiets nodig hebt om ergens heen te gaan maar de terugreis op een andere manier zal gaan maken, verder kan een oBike handig zijn als je de laatste bus hebt gemist en toch redelijk snel thuis wilt komen.
Om een oBike te kunnen huren moet je je eerst registeren voor 79 euro, dit bedrag is tevens een borgsom. Verder dien je een smartphone te bezitten, met de oBike app kun je zien waar een fiets in de buurt staat en je hebt de app ook nodig om de fiets te ontgrendelen. Aan het mandje zit een bordje met de gebruiksaanwijzing, dat is in het Engels want de oBike is afkomstig uit Singapore. Rotterdam is de eerste stad in Nederland waar de oBike zijn intrede heeft gedaan.
Al snel na de introductie regende het klachten bij de gemeente over verkeerd gestalde oBikes en ook tijdens mijn wijkrondes kwam ik de gele fietsen overal tegen. Je kon ze na gebruik immers overal achterlaten, dat laatste gebeurde niet altijd volgens de regels waardoor ze al snel de bijnaam neerkwakfietsen kregen.
In het voorjaar van 2018, nog geen jaar na de introductie, staakte het Singaporese moederbedrijf zijn activiteiten in Europa vanwege financierings- en vergunningsproblemen. Het plotselinge einde van oBike had tot gevolg dat de fietsen overal werden gedumpt, de gemeente kon ze niet zonder meer opruimen omdat de fietsen (meestal) niet te typeren waren als wrak. Ook in Pendrecht waren op veel plaatsen nog oBikes aan te treffen, twee fietsen bij mij in de straat hebben er nog heel lang gestaan. Pas tegen het einde van 2018 begon de gemeente met het opruimen van rondslingerende oBikes.
ZATERDAG 6 JULI 2024
Sensationeel nieuws: gisteren zijn eindelijk de haperende uurwerken van de Sint Bavokerk gerepareerd. Een attente bewoner van de tegenover de kerk gelegen Ostreaflat zag vrijdagochtend dat een monteur vanaf een hoogwerker met de klokken bezig was en plaatste een paar foto's op de Facebookpagina van Pendrecht. Toen ik 's avonds het bericht las haastte ik mij ter plekke en jawel: de westklok, die ongeveer twee en een half jaar heeft stil gestaan, loopt weer! De bewoners van de lage vleugel van de KWS-flat kunnen na lange tijd weer vanuit hun huis zien hoe laat het is. En de klokken lopen ook alle vier weer exact op tijd, al geruime tijd liepen ze drie minuten voor. Ik vroeg mij af of ook de wijzerverlichting het weer doet maar daarvoor moest ik wachten totdat het donker was. Maar het geduld is beloond want ook de wijzerverlichting bleek weer helemaal in orde.
Dat het allemaal zo lang geduurd heeft is naar mijn idee een geldkwestie, de Lourdesparochie zit al jaren diep in de rode cijfers waardoor het federatiebestuur jaarlijks financieel moet bijspringen. Vanmorgen las ik op Facebook dat er lang is gewacht op een duur onderdeel uit Zwitserland, ik vermoed iets dat de radiografische aansturing van de klokken regelt. Hoe dan ook, ik ben blij dat de uurwerken eindelijk weer goed functioneren want de kerktoren - de Sint Bavokerk is sinds januari 2019 rijksmonument - is toch een icoon van Pendrecht.
De Dino supermarkt aan de Slinge was al ruim een week open maar afgelopen donderdag was kennelijk de officiële opening omdat er bij de ingang een ballonnenhaag stond, een gebruikelijke versiering bij de opening van een nieuwe winkel. Opvallend zijn de rode zonneschermen die qua vorm veel lijken op de vroegere markiezen.
Het fietspad aan de zuidkant van de Slinge is afgesloten vanaf de Dreischorstraat tot de Ooltgensplaatweg, dat is bijna het hele Pendrechtse deel. Slechts op een klein stukje is het asfalt weggehaald (tussen de inrit van de Dirk-parkeergarage en de Kerkwervesingel) maar verder is het fietspad nog geheel intact. Zou het in 1992 in gebruik genomen fietspad nu eindelijk over de volle lengte rood asfalt krijgen?
Vanaf volgende week zaterdag tot en met zondag 26 augustus rijden er geen metro's op lijn D russen Slinge en De Akkers omdat het spoor en het ballastbed worden vervangen. Tussen Zuidplein en De Akkers gaan pendelbussen rijden met het lijnnummer 709 die bij alle tussengelegen metrostations stoppen.
Nog steeds weet ik niet waar de broodbakken op Plein 1953 zijn gebleven. Op 2 juni heb ik de vraag bij de gemeente ingediend maar de enige reactie tot nu toe is een ontvangstbevestiging, ambtelijke molens draaien langzaam.
Het EK voetbal leeft niet erg in Pendrecht maar Oranje maakt vanavond kans om door te gaan naar de halve finale, om 21.00 uur begint de wedstrijd tegen Turkije in het Berlijnse Olympiastadion. De meeste fans zijn óf voor Nederland óf voor Turkije maar bij het Turks Huis aan de Sommelsdijkstraat hangen de vlaggen van beide landen broederlijk naast elkaar.
Update 22.50 uur: Nederland is door naar de halve finale na een zwaarbevochten winst met 2-1, de volgende wedstrijd van Oranje is tegen Engeland aanstaande woensdag om 21.00 uur.
ZONDAG 30 JUNI 2024
Ik begin met een paar nagekomen berichten. Vanmorgen heb ik weer een vuilrondje gemaakt langs het Pendrechtse deel van het Havenspoorpad, het mooie weer van afgelopen week heeft letterlijk zijn sporen achtergelaten want er lag meer zwerfvuil dan anders. Behalve een compliment van een voorbijganger heeft het mij 45 cent opgeleverd in de vorm van drie statiegeldblikjes.
Dit gebeurde ook vanmorgen: de veegploeg kwam door mijn straat waarbij ook het onkruid tussen de trottoirtegels en tegen de gevels van de flats is weggehaald.
Als laatste nog een update over de Bavoklokken: vanmorgen luidde opnieuw alleen de grote klok maar veel te laat, het luiden begon pas kort voor tienen in plaats van om 09.40 uur. Helaas kan ik Bertus hier niet meer op aanspreken...
Een bijzonder stukje Pendrecht is de Goudkust, het bungalowpark aan de westrand van de wijk. Op de ontwerptekening van Lotte Stam-Beese uit 1949 komt het niet voor, men vond dergelijke luxe huizen niet passen in een arbeiderswijk. Pas op het laatste moment is besloten om het te bouwen en toen Lotte Stam-Beese de wijk in 1968 de wijk bezocht deed zij ook de Goudkust aan waarop zij reageerde met "Ze hebben er toch wel iets aardigs van gemaakt."
In stedenbouwkundig opzicht wijkt de Goudkust sterk af van de rest van Pendrecht, niet alleen vanwege de huizen maar ook het stratenplan is anders. Zo zijn er vier doodlopende straatjes waarvan enkele met een schuine hoek of een knik, dat is heel ongewoon in Pendrecht. Drie van die straatjes (die overigens geen aparte naam hebben) zijn ook voor voetgangers doodlopend, zelf kom ik daar maar twee keer per jaar en wel tijdens mijn bezorgronde van In de Kijkerd.
In de Goudkust staan 20 bungalows (= een vrijstaande woning met alle kamers gelijkvloers) en wel aan de Kortgenestraat (8), Kamperlandsingel (5), Wissekerkestraat (4) en het begin van de Yersekestraat (3). Enkele daarvan zijn architectonisch best bijzonder en dat is bij de meeste huizen nog te zien, ondanks latere verbouwingen.
De minst bekende straat in de Goudkust (en waarschijnlijk in heel Pendrecht, al kent ook lang niet iedereen de Kloosterzandestraat) is de Wissekerkestraat, een zijstraatje van de Sliedrechtstraat tussen de Yersekestraat en het Oude-Tongepad. Er staan maar vier woningen en toen ik er afgelopen week kwam om In de Kijkerd te bezorgen zag ik dat rondom één van de bungalows alle beplanting is weggehaald. De Wissekerkestraat is een doodlopende straat maar niet voor voetgangers, rechts achterin de hoek is een voetpad naar de Yersekestraat met halverwege zelfs een lantaarnpaal.
Aardig om te weten: in de wijk heeft ook het Wissekerkepad bestaan. De straatnaam is al in 1959 ingetrokken maar het pad bestaat nog steeds, het loopt van de Kortgenestraat (tegenover de ingang van de Kortgeneflat) naar de Kamperlandsingel.
Vlakbij het bungalowpark zijn er ook nog twee straten waar villa's staan, villa's zijn net als bungalows ook vrijstaande woningen (soms twee onder één kap) maar dan met een etage. Eén van deze straten is het lange stuk van de Kortgenestraat, dit is nog steeds een mooie straat waar de huizen en de tuinen er netjes uit zien.
Ook aan de Wemeldingestraat staan aan één kant villa's, bekend zijn onder andere de witte villa bij de Yersekestraat waar jarenlang oud-wethouder Henk van der Pols heeft gewoond. Tegenover de Hontenissestraat is de praktijkwoning waar tandarts Kramer de boor hanteerde, hier is tot op de dag van vandaag een tandartspraktijk gevestigd.
Een buitenbeentje is het dokter Heftinghuis aan de Sommelsdijkstraat, dit is de enige villa in het noordelijke deel van Pendrecht.
ZATERDAG 29 JUNI 2024
De ruwbouw van Valckensteyn is klaar want ook de noordvleugel heeft nu zijn uiteindelijke hoogte bereikt. Bij de zuidvleugel is men begonnen om de stellingen af te breken zodat de gevels zichtbaar worden, de grote balkons zijn eindelijk duidelijk te zien.
Elders in de wijk is Woonstad Rotterdam bezig met onderhoud, het zuidelijke winkelblok aan de Zijpe staat in de steigers, evenals één van de flats langs de Battenoordhof.
De Sliedrechtstraat is ter hoogte van het Vlissingenplein en de Dinteloordstraat afgesloten, alleen voetgangers en fietsers kunnen er langs. De werkzaamheden duren nog tot en met 19 juli, ik vermoed dat de Zuiderkroon op het warmtenet wordt aangesloten.
Dit weekend is de Beneluxtunnel in noordelijke richting afgesloten wat voor extra verkeersdrukte zorgt. Ook in Pendrecht was dit vandaag goed te merken: onder andere op de Slinge, de Oldegaarde en de Zuiderparkweg stond het verkeer muurvast, zelfs de Krabbendijkestraat werd als sluiproute gebruikt. Het nutteloze getoeter was tot in mijn straat te horen.
Er is een nieuwe uitgave verschenen van In de Kijkerd, het magazine van Vitaal Pendrecht en de Kinderfaculteit. Sinds 2020 zit ik niet meer in de redactie maar het bezorgen blijf ik gewoon doen, dit doe ik al meer dan 25 jaar. Mijn bezorgwijk is best groot en wordt begrensd door de Slinge, de Krabbendijkestraat, de Sliedrechtstraat en de Groene Kruisweg. Er zijn iets meer dan 600 woningen maar vanwege de nee-nee stickers is het aantal te bezorgen magazines ongeveer 500.
Het huidige magazine is niet te vergelijken met de vroegere wijkkrant van de Bewonersorganisatie Pendrecht (BOP) maar de naam In de Kijkerd en het oog op de voorpagina zijn tot op de dag van vandaag gebleven. Wel is in de loop der jaren het aantal uitgaven teruggelopen: de vroegere wijkkrant van de BOP verscheen tien keer per jaar terwijl het huidige magazine nog maar twee keer per jaar uit komt (in juni en december).
Dat laatste betekent dat ik minder vaak dan vroeger mijn bezorgronde hoef te lopen maar het is fysiek wel zwaarder geworden omdat het aantal pagina's is gestegen van 16 naar 24. Ik moet steeds terug naar huis om een nieuwe stapel magazines te halen en daarom heb mijn wijk in tien stukjes verdeeld zodat ik niet te veel magazines tegelijk hoef te dragen, die verdeling heb ik zodanig gemaakt dat ik zo min mogelijk hoef te lopen. Omdat het magazine de helft dikker is geworden is het gewicht per stapel anderhalf keer zo hoog maar het is nog goed te doen, ondanks dat ik ook een dagje ouder word.
Hoewel ik niet meer in de redactie zit staat er toch een artikel op mijn naam in, dat gaat over 30 jaar Opzoomeren. Dat heb ik niet speciaal voor In de Kijkerd geschreven maar stond een maand geleden in mijn weblog, de redactie heeft mij om toestemming gevraagd of zij de tekst mochten gebruiken voor het magazine.
ZONDAG 23 JUNI 2024
Emaille borden hebben altijd al mijn interesse gehad en ik bezit enkele bijzondere exemplaren, één daarvan heb ik afgelopen week opgestuurd aan een oud-Pendrechtenaar voor wie het een bijzondere betekenis heeft.
Dit bordje is afkomstig uit de hal van het portiek Burghsluissingel 39-49. De bordjes waren er in verschillende uitvoeringen maar dit is nog een emaille exemplaar, daterend uit 1960. De flat is in november 2007 gesloopt vanwege de herstructurering van de Ossenissebuurt. De tekst op het bordje spreekt voor zich en de toevoeging "het bestuur" geeft er nog een extra gewicht aan. OWG liet deze bordjes in alle flats in het toenmalige Pendrecht 7 plaatsen omdat de portieken een grote hal hadden.
Voor de goede orde: de Nieuwe Unie, een voorganger van Woonstad Rotterdam, heeft mij toestemming gegeven om het bordje uit het portiek te verwijderen. Nadat ik het zorgvuldig had schoongemaakt (lees: verfresten verwijderd) bleek het toen bijna 50 jaar oude bordje nog puntgaaf te zijn. Het hangt nu in mijn huis, uiteraard in de hal.
Dit is een oud model straatnaambord van de Sliedrechtstraat dat aan de achterkant van het in mei 2020 afgebroken blok Papendrechtstraat 18 - 32 zat. Na een berichtje aan het sloopbedrijf hebben zij het 1 meter lange bord er af gehaald en kon ik het ophalen, het hangt nu in mijn slaapkamer. Als kind heb ik heel veel voetstappen in de Sliedrechtstraat staan, ik liep er dagelijks doorheen op weg naar school.
Dit bord is afkomstig van de flat Krabbendijkestraat 355-449 en zag ik in maart 2008 bij toeval in het struikgewas naast de flat liggen. Ongeveer 20 jaar geleden is deze flat opgeknapt waarbij de trappenhuizen zijn afgesloten. Waarschijnlijk is het bord toen verwijderd en maar gewoon in het plantsoen gedumpt. Het bord is 46 centimeter lang en 12 centimeter hoog, deze bolronde emaille huisnummerborden waren destijds bijna overal in Pendrecht aangebracht.
Dit exemplaar is bijzonder want het is afkomstig van het allereerste huis in Pendrecht, Oldegaarde 998A, en is bovendien het hoogste huisnummer in de wijk. De eerste bewoner was Meijer Frenkel, secretaris-penningmeester van OWG. De toegevoegde letter was noodzakelijk omdat er aan dit huis een aanbouwtje was waar toen het eerste kantoor van OWG was ondergebracht, dit had een eigen ingang met huisnummer 998B.
Onlangs kwam ik te weten dat een vroegere bewoner van het huis het heel graag wilde hebben omdat het huis veel voor hem heeft betekend. Zonder aarzeling besloot ik om het bord aan hem af te staan, ik heb het opgestuurd en hij was er erg blij mee. Zelf heb ik niet het nummerbord van mijn ouderlijke huis in de Wagenbergstraat maar wel een soortgelijk bordje uit één van de Groosmanflats.
ZATERDAG 22 JUNI 2024
Aan het einde van de Melissantstraat is een kort fietspad vanaf de Raamsdonkweg naar het Havenspoorpad, in de nabije toekomst komt daar een stukje verderop nog zo'n doorsteek bij. Deze komt in het verlengde van de Burghsluissingel vanaf de kruising met de Nieuw-Vossemeerweg en begint waar nu het toegangshek is van het lege opslagterrein. Daarmee zal er een einde komen aan het sluippaadje dat rondom dat opslagterrein loopt, via een dam en een hek waar de spijlen uit zijn kom je op het Havenspoorpad. Dat pad wordt vooral gebruikt door hondenbezitters en bezoekers van Basic-Fit aan de Dorpslaan maar na een regenbui is het pad een modderpoel. Als het nieuwe pad klaar is kunnen ook fietsers vanaf hier gemakkelijk op het Havenspoorpad komen en hoeven zij niet meer door de drukke Krabbendijkestraat te rijden. Wanneer het pad er komt weet ik niet, waarschijnlijk zal dat gebeuren als Valckensteyn klaar is en de buitenruimte rondom het nieuwe gebouw wordt ingericht.
Woensdagavond gebeurde er iets opmerkelijks. Vanwege het mooie weer maak ik na het eten nog even een wandelingetje en als ik op de Slinge loop begint om kwart voor zeven de klok van de Sint Bavokerk te luiden. Op zich niet zo bijzonder want iedere woensdagavond is er om 19.00 uur een dienst maar het was de grote klok die luidde, de klok die al ongeveer twee jaar defect is! Ik vroeg mij af of de klokkenmaker ook het stilstaande uurwerk aan de westkant heeft gerepareerd maar dat was niet het geval, die klok wijst nog steeds kwart over zes aan.
Zou de kleine klok nu ook weer drie keer per dag luiden? De eerstvolgende gelegenheid dat ik dit kon controleren was donderdag om zes uur dus zorgde ik er voor dat ik om die tijd in de buurt van de kerk was, helaas luidde de klok niet. Ik ben benieuwd hoeveel klokken er komende zondagochtend zullen luiden.
ZONDAG 16 JUNI 2024
Deze maand woon ik 60 jaar in Pendrecht. Helaas weet ik niet de precieze datum dat wij vanuit Almelo naar Rotterdam verhuisden maar in juni 1964 heeft mijn vader het huurcontract van ons huis aan de Wagenbergstraat 119 getekend. Als 4-jarige kon ik mij vanaf dat moment Pendrechtenaar noemen, sindsdien ben ik wel twee keer verhuisd (misschien is volgend jaar de derde verhuizing) maar de wijk ben ik tot op de dag van vandaag trouw gebleven.
Ik bezit nog het huurcontract van mijn ouderlijke huis, het is een gestencild blad waarop de gegevens met een schrijfmachine zijn ingevuld. De huur ging in per 25 juni 1964 en de huurprijs bedroeg 17,70 per week, bij vooruitbetaling te voldoen. Bij het huurcontract was een bijlage met daarop de voorwaarden waarop de woningen in huur werden gegeven. Veel bepalingen van nu vind je er in terug, al was het taalgebruik toen wel heel anders. Enkele voorbeelden:
Het is de huurder uitdrukkelijk verboden om het gehuurde geheel of gedeeltelijk, kosteloos of tegen betaling af te staan aan een persoon of aan personen, niet tot de leden van het gezin van de huurder behorende.
Wangedrag, overlast de buren aangedaan en niet nakoming der huurvoorwaarden kan opzegging der huur tengevolge hebben.
Huurders zijn verplicht te zorgen dat de straatdeur na het gebruik wordt gesloten. Namens verhuurster zal toezicht worden gehouden.
De kinderen mogen niet spelen op trappen en in portalen en niet voetballen in de onmiddellijke nabijheid van de woning of in de gemeenschappelijke tuinen.
Huurder is verplicht er zorg voor te dragen dat op het watercloset slechts closetpapier gebezigd wordt en dat er in het watercloset en de aanwezige afvoerleidingen geen vuil als koffiedik, theebladen, watten, schillen enz. wordt geworpen.
Het is de huurder verboden om vuilnisemmers, rijwielen, kinderwagens en alles wat de vrije doorgang belemmert in de gemeenschappelijke ruimten en de trappenhuizen te plaatsen.
Door het sluiten van de huurovereenkomst machtigt huurder/ster de verhuurster onherroepelijk het gehuurde iedere dag tussen 8.00 en 18.00 uur te inspecteren of te doen inspecteren door personen aan wie verhuurster deze bevoegdheid heeft toegekend.
ZATERDAG 15 JUNI 2024
De toekomstige supermarkt aan de Slinge in de vroegere winkel van Blokker heet Dino, de schappen zijn al goed gevuld dus het lijkt er op dat de zaak spoedig open gaat. In tegenstelling tot mijn eerdere vermoeden blijkt het toch om een Poolse supermarkt te gaan.
Het verkiezingsbord is afgelopen donderdag weggehaald, een week na de Europese verkiezingen.
De vroegere Pendrechtse wijkagent Pruimpie de ballenjatter is gisteren 102 jaar geworden, hij woont nog steeds in de Wielewaal waar hij twee jaar geleden een zitbankje kreeg met zijn naam er op.
Het EK is begonnen maar de Oranjekoorts leeft nog niet echt in Pendrecht, wel hangen er hier en daar vlaggen met een schooltas van leerlingen die hun diploma hebben gehaald.
Gaat er iets gebeuren met de sokkel waar de in 1971 gesloopte toren van de Christus Triomfatorkerk op stond? Jarenlang was de plek overwoekerd maar onlangs zijn de struiken weggehaald.
Valckensteyn is in ruwbouw bijna klaar maar het hele gebouw staat nog in de steigers zodat nog niet goed te bekijken is hoe het er aan de buitenkant uit gaat zien. Vanaf de Burghsluissingel kan men wel een indruk krijgen hoe breed een woning gaat worden, de woonkamer kijkt uit op de Burghsluissingel en heeft over de volle breedte een balkon. Er zijn twee raampartijen, één met een dubbel raam en één met twee openslaande deuren die de volledige hoogte van de verdieping hebben. Alleen het huis in de knik van het gebouw heeft een andere indeling vanwege het trappenhuis en de liften maar dat is vanaf de buitenkant niet te zien, de woonkamer heeft een iets andere vorm en het kleine raam is van een slaapkamer.
ZONDAG 9 JUNI 2024
Veel (oud-)Pendrechtenaren hebben herinneringen aan de vroegere buurtwinkels en ik ben daarop geen uitzondering. Ik ben opgegroeid in de Wagenbergstraat dus "onze" buurtwinkels waren in de Sliedrechtstraat, het waren vier blokjes met elk vijf winkels. De vier winkelblokken aan de Sliedrechtstraat zijn opgeleverd in 1958 en afgebroken in 2010/2011.
De buurtwinkels speelden een belangrijke rol in het ontwerp voor Pendrecht. Lotte Stam-Beese heeft daarmee ook aan de praktische dingen gedacht die het leven van de mensen veraangenamen, ze vond dat de bewoners de dagelijkse boodschappen zo dicht mogelijk bij huis moesten kunnen halen. Wat ligt dan meer voor de hand om de winkels in de woonbuurten zelf op te nemen? Dat gebeurde dus ook en zo ontstonden de buurtwinkels: de bakker, de slager, de groenteboer, enzovoort op loopafstand. Ieder kwadrant kreeg daarom zijn eigen buurtwinkels, in volgorde van bouw: Zijpe, Herkingenstraat, Sliedrechtstraat (tussen Wagenbergstraat en Dinteloordstraat) en Ossenisseweg. Van de buurtwinkelcentra staan alleen de panden aan de Zijpe er nog (deze zijn sinds enkele jaren zelfs gemeentelijk monument) maar de winkelruimtes worden nu voor andere doeleinden gebruikt.
Heel wat voetstappen heb ik in de Sliedrechtstraat staan en vooral de middelste drie winkels van het eerste rijtje - tussen de Wagenbergstraat en de Melissantstraat met de nummers 22 tot en met 30 - kan ik nog goed herinneren.
Op nummer 24 opende Theo van Aalst een sigarenwinkel. Naderhand is de winkel enkele malen overgenomen, de laatste eigenaar was Bert Groenendijk. Hij overleed in 2006 en dat betekende het einde van de laatste sigarenwinkel in Pendrecht. Zelfs daarna vonden er nog verslavende activiteiten plaats want in juni 2007 werd in het pand een hennepkwekerij aangetroffen. Van 2008 tot 2010 was hier het kantoor van stadsmarinier Michiel van der Pols.
Op nummer 26 opende Frans Nootenboom een kruidenierswinkel die in 1961 werd overgenomen door Piet van den Bosch, ik herinner nog de hoge koelvitrines met de opschriften "vla" en "yoghurt". In 1975 is de zaak omgebouwd tot snackbar de Paddestoel die zelfs buiten Pendrecht bekendheid kreeg; de naam is ontstaan omdat Piet's vrouw pindasaus met champignons maakte. In 1998 deden ze de snackbar van de hand en verhuisden naar Barendrecht, de snackbar heeft nog bestaan tot 2008.
Op nummer 28 opende Teun Speelman een groentewinkel en 6 jaar later nam Rob Koster de zaak over. Opvallend was de oranje kassa, achter in de winkel stonden groene machines om groente te snijden en aardappels te schillen. In de zomer van 1976 heeft Rob Koster de winkel overgedaan aan Jan en Ria den Brinker. De groentewinkel heeft bestaan tot 1991, daarna is het pand verbouwd en bij het Dierengezondheidscentrum (DGC) op nummer 30 getrokken waarbij de voorgevel nogal veranderde. In 2010 verhuisde het DGC naar de Slinge.
ZATERDAG 8 JUNI 2024
Het was vandaag heerlijk weer om mijn wijkrondje te lopen maar ik heb helaas geen vermeldenswaardig nieuws, het enige is dat de noordvleugel van Valckensteyn weer een verdieping hoger is geworden maar dat meld ik zo ongeveer iedere week.
ZONDAG 2 JUNI 2024
Pendrecht is ontworpen door een vrouw (Lotte Stam-Beese) maar er zijn in de wijk ook kunstwerken die niet door een man zijn ontworpen, op mijn pagina Kunstwerken tel ik er een stuk of tien. Veel wijkbewoners kennen wel de Provinciaaltjes en de Silhouetten op Plein 1953 en het betonreliëf in de hal van metrostation Slinge maar lang niet iedereen weet dat al deze kunstwerken door een vrouw zijn ontworpen (respectievelijk Loeki Metz, Annemarie Theunissen en Carla Kaper). Hieronder een paar minder bekende vrouwelijke kunstwerken.
Naast de ingang van de gymnastiekzaal aan de Krabbendijkestraat 238 bevindt zich een kunstwerk dat vier mensen uitbeeldt, het heet Klimmende jongens en is gemaakt door Julia Brändle (1929-1982). Aan de gevel van de voormalige gymzaal aan de Nederhage 12 in Hoogvliet zit een soortgelijk kunstwerk van dezelfde kunstenares.
De Rozet van Respect is op woensdag 17 juni 2009 onthuld en bevindt zich op het schoolplein van de Beatrixschool, vlak voor de ingang. Het is gemaakt door de leerlingen van de school, samen met de kunstenares Akelei Hertzberger (1960). De rozet heeft een doorsnede van 2 meter en bestaat uit een in messing uitgevoerde levensbloem met een rand van mozaïek, in die rand zitten allerlei kleine voorwerpen die afkomstig zijn van de leerlingen en instellingen uit de wijk.
Tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen Pendrecht op 27 september 2008 hing er in het podium een decor dat als achtergrond van de musical Of Mice and Mozart diende. Dit paneel hangt sinds november 2008 aan het transformatorhuis in de Serooskerkestraat, aan de kant waar de in 2005 gesloopte garages stonden. Het kunstwerk is gemaakt door Mirella de Boer, dochter van de toenmalige wijkregisseur Harry de Boer van Woonstad Rotterdam.
De Geluksmuur bij de Zijpe is ontworpen door Eveline van Rooij die van 2003 tot 2013 een galerie aan de Slinge had. In het kunstwerk is de eerste steen van Pendrecht opgenomen en ter weerszijden van het muurtje zijn houten frames met gaas aan de gevel bevestigd waaraan iedereen een slotje kan bevestigen. De Geluksmuur is op 10 juli 2014 onthuld als afsluiting van het renovatieproject Zijpe.
In de entreehal van de Zuiderparkflat bevindt zich een kleurrijk mozaïek van hele en gebroken tegels. Dit kunstwerk is ontworpen door mevrouw J. van Schagen en is op 10 oktober 1996 onthuld door de 99-jarige mevrouw T. Husselman (toen de oudste bewoonster van de flat en in 2004 overleden, 107 jaar oud) ter gelegenheid van de afsluiting van het renovatieproject.
In de hal van de hoge flat van de Zuiderkroon heeft Nina Valkhoff in november 2011 een schildering gemaakt. Vooraf was er overleg met enkele bewoners uit de flat over wat er op de schildering moest komen en het zijn 12 bekende Rotterdamse iconen geworden waaronder de Erasmusbrug, het Witte Huis, de Euromast en het SS Rotterdam. De onderkant van de schildering is een watergolf die de Maas voorstelt. De schildering is een geschenk van Havensteder aan de bewoners en komt op de witte muur goed tot zijn recht.
ZATERDAG 1 JUNI 2024
Waar zijn de broodbakken op Plein 1953 gebleven? Die vraag kreeg ik afgelopen week van een wijkbewoonster maar helaas moest ik haar het antwoord schuldig blijven. De broodbakken zijn er in juni 2019 gekomen, het zijn geen vaste containers maar kleine kliko's die herkenbaar zijn aan de bruine kleur. De Pendrechtse broodbakken (het waren er drie naast elkaar) stonden op Plein 1953 naast het grasveld bij de vijver.
Een paar maanden geleden was het mij ook opgevallen dat de bakken er niet meer stonden maar omdat ik nooit brood weggooi was ik er niet toe gekomen om actie te ondernemen. Volgens de digitale kaart waar alle afvalcontainers op staan zouden ze nu bij het Kinder Service Hotel en Seinpost Slinge moeten staan. Ik heb ze daar nog nooit gezien (dat zou mij zeker zijn opgevallen), tijdens mijn wijkronde van vandaag heb ik beide locaties bezocht maar de bakken staan daar niet. Ik ga navraag doen bij de gemeente.
Langs het eerste deel van de Burghsluissingel is opnieuw één van de grote wilgen gekapt, van de oorspronkelijke bomen staan er nu nog maar zes.
Onder het metroviaduct achter metrostation Slinge en het grasveld richting Oldegaarde was vandaag een wijkfeest met live muziek, kermis, een kinderdorp met activiteiten en een informatiemarkt.
De lantaarnpalen in de Tholenstraat worden op maandag 3 juni vervangen, inclusief de paal waar ik vanuit mijn huis op kijk. De meeste palen staan langs parkeerplaatsen, daar zijn gele borden neergezet waarop staat dat het op 3 juni verboden is om hier te parkeren.
De noordvleugel van Valckensteyn is al vier verdiepingen hoog en vooral aan de kopgevel is goed te zien dat het gebouw grotendeels met hout wordt gebouwd. Alleen aan de onderkant van de balkons zal het hout zichtbaar blijven, de gevels worden afgewerkt met natuursteen en beplating.
Naar aanleiding van het krantenartikel over vrouwelijke architectuur (zie het laatste bericht bij 25 mei) heb ik Sofie een mail gestuurd die ik begon met ik woon al 60 jaar in een wijk die door een vrouw is ontworpen namelijk Pendrecht. Al snel kwam er een enthousiaste reactie en het was duidelijk dat ik niet de enige bewonderaar van Lotte Stam-Beese ben. In het najaar wil Sofie een excursie naar Pendrecht organiseren en ze vroeg of ik daar ook aan wilde bijdragen, dat ga ik zeker doen.
ZONDAG 26 MEI 2024
Overmorgen is het precies 30 jaar geleden dat in Rotterdam het Opzoomeren begon en ook in Pendrecht gebeurde dat op 28 mei 1994, het was nog de tijd dat men een band had met de wijk had en de saamhorigheid groot was. Onderstaande tekst heb ik met wat aanpassingen overgenomen uit het boekje over de wijk dat ik destijds heb geschreven, met waar nodig een toelichting tussen [teksthaken].
Opzoomeren is het beste te omschrijven als zelf de handen uit de mouwen steken voor een schone, veilige en gezellige straat. Het illustreert weer de niet zeuren maar aanpakken mentaliteit die zo typerend is voor Rotterdam. Opzoomeren hóórt bij de stad, net zo goed als Feyenoord, de Euromast of de Erasmusbrug. De naam Opzoomeren is ontstaan in de Opzoomerstraat in het Nieuwe Westen, de straat is genoemd naar een 19e eeuwse hoogleraar in de wijsbegeerte. De bewoners waren de verloedering zat en gingen spontaan aan het werk om hun straat schoon te maken en op te fleuren.
Het Opzoomeren is gestart in 1994 toen de Sociale Vernieuwing werd overgedragen aan de burgers van de stad. Al in 1993 kwam de publiciteit op gang; een intensieve campagne moest de bevolking enthousiast maken voor het Opzoomeren. Er kwam een mascotte, Oppie genaamd, en de kleur geel zou het symbool worden van het opzoomeren. De RET schonk een stadsbus die werd omgebouwd tot Opzoomerbus en tot 2006 intensief is gebruikt en 60.000 gele Opzoomerbezems vonden hun weg naar evenzoveel opzoomeraars. In meer dan 32 wijken werden Opzoomerteams opgericht die de plannen gingen uitwerken en waar bewoners zich konden aanmelden. In Pendrecht bestond het Opzoomerteam uit pleinregisseur Ben van Zanten (opbouwwerker) en tentbaas Leo Suijker (van wijkgebouw de Middelburgt).
Als voorproefje werd 30 maart 1994 uitgeroepen tot Boomplantdag: in heel de stad werden 1000 bomen geplant. De Opzoomerbomen waren herkenbaar aan de gele steunpalen met een bordje Opzoomerboom. Pendrecht kreeg 6 bomen: 5 aan de Ooltgensplaatweg en 1 aan de Slinge bij de Stavenissestraat.
Op 28 mei 1994 was het zover. Opzoomerdag werd een groots spektakel dat zelfs het televisiejournaal haalde. Op heel wat plaatsen in de stad verschenen bloembakken, speelplekken, Opzoomerbolletjes (extra verlichting), enzovoort. Overal werd het Opzoomerlied gezongen en iedereen liep met Opzoomerpetjes.
Ook in Pendrecht is op die 28e mei heel wat geopzoomerd: maar liefst 40 straten deden mee. Middelpunt was Ons Plein aan de Herkingenstraat [op de hoek bij de Sommelsdijkstraat waar nu een grasveld is] waar een feesttent stond. In en rond de tent waren activiteiten georganiseerd en vanuit de Herkingenstraat werden de bloembakken e.d. gedistribueerd. De dag kan ik nog goed herinneren, ik liep de hele dag door de wijk om de sfeer te proeven want voor de volgende In de Kijkerd [de wijkkrant van de Bewonersorganisatie Pendrecht] zou ik een verslag schrijven. Als afsluiting was er een wijkdiner voor 200 mensen waaraan ook de gloednieuwe vereniging Turks Huis Pendrecht zijn steentje heeft bijgedragen.
Een bijzonder project was de jongerenweddenschap die bestond uit het voltooien van de theetuin bij de Passage [het pleintje aan de kant van de Karel de Stouteflat]. Onder leiding van jongerencaptain Thijs van Welie (destijds wijkagent) en jongerenwerker Chris Aarts werd het klusje in recordtijd geklaard. Pendrecht was de eerste wijk die de jongerenweddenschap tot een goed einde had gebracht.
Op menige plek in de wijk hangen nog de Opzoomersterren en andere bordjes die straten kregen nadat ze een activiteit hadden georganiseerd (foto links: HAL-flat). Bijna ieder jaar was er een ander thema, in de beginjaren onder andere Goeie Buren, Oók Rotterdammer en Op eigen kracht.
Men kan nog steeds een keetwagentje huren met daarin gereedschap of ander materiaal ter ondersteuning van een activiteit, de bekende blauwe keetwagentjes zijn heel herkenbaar en waren menigmaal een vertrouwde verschijning in Pendrecht. Meerdere keren stond er een wagentje op het Vlissingenplein tijdens de jaarlijkse lenteschoonmaak en vorige week bij een activiteit op de hoek van de Ellewoutsdijkstraat en het Ovezandepad.
In de loop der jaren is de Pendrechtse animo voor het Opzoomeren behoorlijk afgenomen wat mede is veroorzaakt door de herstructurering, veel Opzoomeraars van toen zijn verhuisd waardoor ook de saamhorigheid minder werd. De Halsterenstraat is altijd een heel actieve Opzoomerstraat geweest onder leiding van Sjannie de Mooij, helaas kwam hieraan in 2021 een einde omdat Sjannie vanwege de sloop van de galerijflats noodgedwongen moest verhuizen.
ZATERDAG 25 MEI 2024
Rondslingerende winkelwagentjes zijn helaas een bekend beeld in de wijk waarbij vaak aan de kleur te zien is tot welke supermarktketen het behoort, vooral de wagentjes van Albert Heijn en Dirk zijn daardoor al van een grote afstand herkenbaar. Een tijdje geleden zag ik ergens een geel wagentje van de Jumbo staan, hoewel het dichtstbijzijnde filiaal een paar kilometer verderop in Lombardijen is. Onlangs trof ik op het speelpleintje aan het begin van de Dreischorstraat een winkelwagentje van de Edah aan, dat is opmerkelijk want het filiaal in Pendrecht is in 2007 gesloten en de supermarktketen bestaat sinds 2008 niet meer. Een bijzonderheid was dat het wagentje er nog als nieuw uit zag, waarschijnlijk heeft het karretje al die jaren bij iemand in een kelder of berging gestaan.
Wetende dat er een Edah-museum is zette ik het wagentje op een minder opvallende plek en na thuiskomst stuurde ik een mail met een foto van mijn vondst. Al heel snel kwam er een reactie: men had geen interesse omdat er al enkele in het museumdepot staan maar ik werd wel hartelijk bedankt voor mijn oplettendheid en misschien mogen wij u ooit ontmoeten in ons mooie museum in Helmond. Leuk om te weten: Edah was oorspronkelijk een samenwerkingsverband van vier regionaal werkende kruideniers in Noord-Brabant, de naam staat voor de beginletters van de familienamen van de vier oprichters: Ebben, Dames, Aukes en Hettema.
De brief- en pakketautomaat bij metrostation Slinge is beter zichtbaar, de voorkant is nu vanaf het trottoir bereikbaar zodat je niet meer de fietsenstaling in hoeft.
Ook in de Tholenstraat worden binnenkort de oude lantaarnpalen vervangen, inclusief de paal voor mijn huis. In de omliggende straten is dit al gebeurd.
De gemeente gaat in 2025 in meer dan honderd straten de maximumsnelheid verlagen naar 30 kilometer per uur, in Pendrecht staat de Kerkwervesingel hiervoor op de planning.
Het straatje naar de garages bij het blokje eengezinswoningen aan de Ooltgensplaatweg is opnieuw bestraat.
Jan van Dijk, oud-organist van de Open Hofkerk, heeft onlangs een fietsongeluk gehad waarbij hij zijn pols en heup heeft gebroken. Hij is aan het revalideren en het gaat weer de goede kant op. Jan, beterschap!
Bij de ingang van de gymzaal aan de Krabbendijkestraat hangt het affiche met in grote letters Stem hier, het is één van de vier Pendrechtse stemlocaties voor de Europese verkiezingen op 6 juni.
De winkelruimte op Plein 1953 waar tot begin van dit jaar zorgorganisatie Kids Heppie zat is weer in gebruik maar ik weet niet wat er in zit, er staat nergens een naam.
Ook nog steeds naamloos is de zaak die in de voormalige Blokker aan de Slinge komt, het wordt een buitenlandse supermarkt en de schappen zijn al grotendeel gevuld.
Er komen inderdaad 82 woningen in Valckensteyn, in de zuidvleugel 47 (vier woningen per woonlaag op de verdiepingen 1 t/m 11 en drie woningen op de begane grond) en in de noordvleugel 35 (vijf woningen per woonlaag op de verdiepingen 1 tot en met 7).
In het Algemeen Dagblad van vandaag staat een artikel over de architecte Sofie van Brunschot, met een stadsgids en stadswandelingen wil zij meer aandacht voor Rotterdamse gebouwen die door vrouwen zijn ontworpen. In het artikel wordt Pendrecht genoemd, de wijk is immers ontworpen door de vrouwelijke stedenbouwkundige Lotte Stam-Beese.
ZONDAG 19 MEI 2024
Terug in de geschiedenis, daarom wat eerdere nieuwsfeiten uit mijn weblog.
• Mei 2015: Het mozaïek bij de ingang van de HAL-flat wordt in oude luister hersteld.
• Mei 2016: Het plantsoen aan het Westerschouwenpad is vervangen door een grasveld.
• Mei 2017: In de Halsterenstraat is een plantjes-, klussen-, opruim- en ontmoetingsmiddag.
• Mei 2018: Op Plein 1953 komt een bak waar oud brood ingeleverd kan worden.
• Mei 2019: Voor de laatste keer is er in de Sint Bavokerk een kledingbeurs omdat het niet meer rendabel is.
• Mei 2020: Start van de sloop van de galerijwoningen in de Papendrechtstraat.
• Mei 2021: De winkelruimte van Action aan de Baarlandhof wordt verbouwd.
• Mei 2022: Het Vierdag-orgel in de gesloten Open Hofkerk wordt gedemonteerd.
• Mei 2023: Rondom de Valckensteyn-locatie zijn bouwhekken neergezet ter voorbereiding van de bouw.
ZATERDAG 18 MEI 2024
Door de invoering van het betaald parkeren in Pendrecht kreeg men bij het Turks Huis aan de Sommelsdijkstraat een creatief idee om het parkeergeld te omzeilen: het toegangshek werd verbreed zodat bezoekers de auto op het plein bij het gebouwtje kunnen parkeren. Dat is immers geen openbare weg zodat men daar de auto kan neerzetten zonder parkeergeld te hoeven betalen.
Toen ik vrijdagavond een wandelingetje maakte zag ik ook het kerkplein van de Sint Bavokerk vol met auto's stond, ondanks het bord bij de oprit waarop duidelijk staat dat het parkeren daar verboden is. De reden hiervoor is dat indien nodig de hulpdiensten tot aan de ingang van de kerk kunnen rijden.
Bij Seinpost Slinge (de voormalige Open Hofkerk) hebben ze het anders opgelost. Op het binnenplein zijn vier duidelijk gemarkeerde parkeervakken en bij de oprit staat vermeld dat er maximaal vier auto's mogen staan, sinds maart is het plein afgesloten met een slagboom.
De Kinderfaculteit bestaat 10 jaar, het heugelijke feit is te lezen op een klein houten bordje bij de ingang en langs de grasveld bij de vijver zijn gekleurde lampionnen opgehangen.
Op het verkiezingsbord aan de Slinge staan nu de affiches van de partijen die deelnemen aan de Europese verkiezingen, het zijn er 20.
Er was een Opzoomeractiviteit op de hoek van de Ellewoutsdijkstraat en het Ovezandepad waar ook een blauw keetwagentje bij stond, het is lang geleden dat ik die voor het laatst in de wijk heb gezien.
Langs het Havenspoorpad is het gras gemaaid en net als in eerdere jaren laat men op enkele stukken het gras ongemoeid ("mozaïekmaaien"), dit is alleen aan de kant waar niet de adoptiebomen staan.
De noordvleugel van Valckensteyn is gevorderd tot en met de tweede verdieping, als het in dit tempo doorgaat dan is nog voor de zomervakantie de volle omvang van het gebouw te zien.
ZONDAG 12 MEI 2024
Deze maand is het vier jaar geleden dat ik een oud model straatnaambord van de Sliedrechtstraat heb gered, al was het best even spannend of het zou lukken.
Het bord zat aan de achterkant van het sloopblok galerijwoningen in de Papendrechtstraat, weinig mensen wisten van het bestaan want het zat verstopt achter een struik die tegen de gevel stond. Omdat ik als kind heel vaak door de Sliedrechtstraat ben gelopen leek dit bord wel een aardige aanvulling op mijn verzameling, ik stuurde een mail naar het sloopbedrijf maar een reactie bleef uit. Kort voor het begin van de sloop was de struik weggehaald waardoor het bord opeens goed zichtbaar was.
Behalve het sloopbedrijf was er ook een recyclingsbedrijf betrokken bij de sloop dus als laatste redmiddel had ik daar een mail heen gestuurd. Een dag later was ik weer gaan kijken en ik zag dat de sloop al flink was gevorderd: het deel van het blok waar het bord zat stond er nog maar toen ik dichtbij kwam zag ik tot mijn verbazing dat het bord was verdwenen! Ik had echter geen bericht gehad dat het bord voor mij bestemd was dus ik beschouwde de zaak al min of meer als verloren, waarschijnlijk had een souvenirjager het er illegaal afgehaald.
De volgende dag opende ik mijn mail en jawel, er was toch een bericht van het recyclingsbedrijf: "Het straatnaambord is door ons gedemonteerd en veiliggesteld. Het kan op locatie afgehaald worden." Ik ben er (na een telefoontje aan de opzichter) meteen heen gelopen en met het 1 meter lange bord keerde ik huiswaarts.
Het is nog een bord uit de begintijd van Pendrecht en ondanks dat het ongeveer 60 jaar oud moet zijn ziet het er nog heel behoorlijk uit. Het donkerblauw is niet of nauwelijks verbleekt terwijl het bord in al die jaren veel zonlicht heeft gehad, het zat immers aan de zuidkant.
ZATERDAG 11 MEI 2024
In de Zierikzeebuurt (het eerst gebouwde deel van de wijk) zijn twee complexen die niet zijn gerenoveerd, dat zijn de twee galerijflats aan de Dreischorstraat en de portiekflat aan de Kerkwervesingel. De beide complexen behoren tot de oudste van Pendrecht: de flats aan de Dreischorstraat zijn gebouwd in 1955, de flat aan de Kerkwervesingel een jaar later. Al jaren speelt de vraag "renoveren of slopen?" maar nu is Woonstad Rotterdam bezig om te inventariseren wat de bewoners willen.
Voor de Dreischorstraat is een klankbordgroep gevormd uit een aantal bewoners en dit zijn de twee opties voor de huurders van de bijna 70 jaar oude flats: er blijven wonen (waarbij de woningen een opknapbeurt krijgen) of verhuizen (waarna het complex óf wordt gerenoveerd óf wordt afgebroken). Het is de bedoeling dat aan het einde van het jaar bekend is wat er met de twee flats gaat gebeuren.
Voor de Kerkwervesingel is nog geen plan van aanpak, dat zal bepaald worden als alle bewoners zijn bezocht en hun wensen zijn geïnventariseerd. Persoonlijk hoop ik dat de flat niet wordt gesloopt omdat het voor de wijk een karakteristiek gebouw is, onder andere vanwege de lengte (er zijn 13 portieken) en de twee onderdoorgangen.
Is beautysalon Meltem tijdelijk of voorgoed dicht? De in februari 2015 geopende schoonheidssalon in één van de kiosken aan de Zijpe zag er aan de buitenkant altijd heel netjes uit maar al een paar weken zijn de ramen geblindeerd met slordig opgehangen gordijnen en ondoorzichtig plastic. Omdat de naam van de salon nog op de ramen staat heb ik het vermoeden dat de salon wordt opgeknapt.
Vlakbij beautysalon Meltem staan de twee witte beeldjes en deze zijn schoongemaakt, inclusief de sokkel en de bestrating. Het bijzondere van de beeldjes is dat ze ouder zijn dan Pendrecht, ze zijn afkomstig van noodwinkels aan de Coolsingel.
Vanwege de meivakantie kon ik doordeweeks overdag door de wijk lopen en maar liefst drie keer heb ik de scanauto van de gemeente zien rijden die controleert of het parkeergeld is betaald.
De vervanging van de verkeerslichten op de kruising Slinge/Zuiderparkweg is klaar.
ZONDAG 5 MEI 2024
Deze maand is het 12 jaar geleden dat de Silhouetten op de Meeuwenplaat werden onthuld, dat gebeurde tijdens de jaarlijkse plantjesmarkt op zaterdag 26 mei 2012 wat ik in mijn weblog van die dag heb opgetekend.
De plantjesmarkt was om 10 uur begonnen, om 11.30 uur zou de officiële onthulling van de Silhouetten zijn maar dat werd uitgesteld tot 12 uur. Alaattin Erdal, Ed Goverde en Luz Kromhout kwamen namens de deelgemeente en de opening was in de stijl van 550 jaar Charlois. Heel leuk was dat Annemarie Theunissen, de bedenkster en ontwerpster van het kunstwerk, speciaal vanuit Arnhem naar Pendrecht was gekomen om de onthulling mee te maken.
De deelgemeentemensen trokken de kledij van Charlois 550 aan terwijl een stukje verder Ed Goverde met een oranje Charlois 550 pet druk stond te twitteren. Alaattin vertelde in het kort hoe het kunstwerk tot stand was gekomen, op het moment dat hij met zijn toespraak begon was het net 12 uur en begon de Bavo-klok te luiden. Na zijn toespraak gingen we als openingshandeling net als de Silhouetten hand in hand staan, alleen was de kring rond in plaats van vierkant. Ik stond zelf ook in de kring zodat ik van de onthulling geen foto kon maken. Na het aftellen door Alaattin staken we allemaal de armen in de lucht en daarmee was de onthulling een feit.
Iedereen kent de oranje/bruine kleur van de Silhouetten maar dat waren ze in het begin niet. Toen de silhouetten net waren geplaatst hadden ze een donkere ijzerkleur maar al snel kreeg ik een mail van een webloglezeres met de opmerking dat ze al begonnen te roesten. Oxideren is een betere omschrijving, het woord roesten heeft vaak een negatieve klank en bij de Silhouetten is het juist de bedoeling dat het gebeurt. Door dit chemische proces is de oorspronkelijke donkere ijzerkleur in de loop van de tijd oranje/bruin geworden, het ontstane oxide sluit het onderliggende metaal af waardoor het kunstwerk niet verder oxideert.
Na de onthulling heeft Annemarie Theunissen mij wat meer over de Silhouetten verteld. Het idee voor hoe het er uit zou moeten zien had ze binnen een paar minuten bedacht. Zij heeft toen allerlei mensen in Arnhem gefotografeerd en daar zijn de silhouetten van gemaakt. Ze kon mij precies vertellen wie wie was en het aardige is dat zij zelf ook als silhouet vereeuwigd is (voor de liefhebbers: het meest rechtse silhouet van de rij aan de oostkant). De in totaal 22 silhouetten staan iets boven het podium en als het water over de Meeuwenplaat stroomt is het net alsof ze op het water zweven.
ZATERDAG 4 MEI 2024
Afgelopen week zijn in mijn buurt veel oude lantaarnpalen vervangen, dat gebeurde in de Kortgenestraat en de Sint-Annalandstraat. Donderdagochtend was de lantaarnpaal op de hoek van de Sint-Annalandstraat en de Tholenstraat aan de beurt en dankzij de meivakantie kon ik dat vanuit mijn huis goed volgen.
Terwijl een elektricien de bedrading losmaakt haalt een stratenmaker de tegels rondom de paal weg. Daarna verschijnt er een mobiele hoogwerker en even later bungelt lantaarnpaal Sint-Annalandstraat 16 in de lucht. Vervolgens wordt het armatuur overgezet op de nieuwe paal die daarna in de grond wordt gezet, de elektricien sluit de draden weer aan en de stratenmaker legt de tegels terug. Het lijkt allemaal vrij simpel maar desondanks is men meer dan een uur bezig om één lantaarnpaal te vervangen. De nieuwe palen zijn conisch, de oude zijn flessenpalen die naar boven toe om de twee meter dunner worden.
Afgelopen week is bij Valckensteyn begonnen met de bouw van de noordvleugel, de eerste verdieping is al in ruwbouw klaar. Nu is te zien hoe groot het gebouw gaat worden qua oppervlakte, het wordt kleiner dan het oude Valckensteyn maar het heeft wel dezelfde vorm namelijk twee flats die als het ware in elkaar zijn geschoven.
Met het voltooien van de ruwbouw van de zuidvleugel is het hoogste punt van Valckensteyn bereikt. Volgens de oorspronkelijke impressietekening zou de zuidvleugel 12 verdiepingen hoog worden maar zoals bekend is vanwege de gestegen bouwkosten het ontwerp aangepast, onder andere door andere materialen te gebruiken en de vierkamerwoningen wat kleiner te maken. Daarbij is tevens een nieuwe tekening gemaakt en hierop is te zien dat de zuidvleugel maar 11 verdiepingen hoog wordt (ter vergelijking: de zuidvleugel van het oude Valckensteyn had 14 verdiepingen).
Toen ik dit had ontdekt telde ik op beide impressietekeningen het aantal verdiepingen van de noordvleugel, ook deze is één lager geworden (van 8 naar 7). Het hoogteverschil tussen beide vleugels blijft dus vier etages, al dan niet toevallig net zo veel als het vroegere bejaardentehuis.
Maar hoe zit het dan met het aantal woningen? In het oorspronkelijke ontwerp waren dat er 82 en dat staat nog steeds op de website van Woonstad Rotterdam. Er van uitgaande dat de tekeningen overeenkomen met de werkelijkheid vraag ik mij toch af of dat aantal nog klopt.
ZONDAG 28 APRIL 2024
In Pendrecht zijn veel kunstwerken te vinden, iedereen kent wel het beeld van de Provinciaaltjes (de twee winkelende meisjes) op Plein 1953 of de Pendrecht-bank op de hoek van de Slinge en de Kerkwervesingel. Minder bekend zijn kunstwerken die zich in een gebouw bevinden zodat ze niet of beperkt toegankelijk zijn, hieronder enkele van deze verborgen kunstwerken.
In de entreehal van de Zuiderparkflat bevindt zich een kleurrijk mozaïek van hele en gebroken tegels. Dit kunstwerk is ontworpen door mevrouw J. van Schagen en is op 10 oktober 1996 onthuld door de 99-jarige mevrouw T. Husselman (toen de oudste bewoonster van de flat en in 2004 overleden, 107 jaar oud) ter gelegenheid van de afsluiting van het renovatieproject.
In de hal van de hoge flat van de Zuiderkroon heeft Nina Valkhoff in november 2011 een schildering gemaakt. Vooraf was er overleg met enkele bewoners uit de flat over wat er op de schildering moest komen en het zijn 12 bekende Rotterdamse iconen geworden waaronder de Erasmusbrug, het Witte Huis, de Euromast en het SS Rotterdam. De onderkant van de schildering is een watergolf die de Maas voorstelt. De schildering is een geschenk van Havensteder aan de bewoners en komt op de witte muur goed tot zijn recht.
Veel mensen komen er dagelijks langs maar lang niet iedereen kent dit kunstwerk, een metrostation is nu eenmaal een plek waar je niet langer dan nodig verblijft. Dit betonreliëf bevindt zich in de hal van metrostation Slinge en is ontworpen door Carla Kaper (1941). Met materialen, die doorgaans voor de metrobouw worden gebruikt, maakte zij een werk dat is geïnspireerd op de restanten van betonnen bunkers in de duinen. Het naamloze kunstwerk is 16 meter lang en 7 meter hoog, de naam van de ontwerpster staat op het betonblok links onderaan.
Het betonnen reliëf is tegelijk met de bouw van het station vervaardigd, metrostation Slinge is op 25 november 1970 in gebruik genomen (foto rechts: het kunstwerk kort na de onthulling). Ondanks allerlei aanpassingen aan het metrostation in de loop der jaren komt het kunstwerk nog altijd goed tot zijn recht. Na het passeren van de toegangspoortjes is het werk van Carla Kaper goed te zien, het wordt bovendien door enkele schijnwerpers aangelicht.
In de gemeenschappelijke ruimte van flatgebouw Korpersteijn zijn twee kunstwerken te zien, beide onthuld tijdens de officiële opening van de flat op 25 november 1978. Korpersteijn is een complex met ruime tweekamerwoningen, oorspronkelijk bedoeld voor zelfstandige bewoning door ouderen.
Het beeldje De groet is gemaakt door Jan van Halderen (1935) en werd onthuld door B.H. Maandag, oud-voorzitter van OWG. Het beeld is een geschenk van OWG aan de bewoners. Het kunstwerk staat op een houten plateau dat is voorzien van een plaatje met de tekst "DE GROET van J. van Halderen aangeboden door het bestuur v. O.W.G. 25 nov. 1978".
Namens de bewoners onthulde mw. Blom een glas-in-lood raam met een bloemmotief. Onderaan staat de tekst "Aangeboden door de bewoners bij de opening van KORPERSTEIJN 25 nov. 1978".
OVD GEMETSELD IN NIEVW, BRVG TVSSEN VROEGER EN NV: EEN STEEN VAN HET OVDE VALCKENSTEYN, DE EERSTE VAN HET NIEVWE. 29 MEI 1969 |
De metalen plaat als de eerste steen van het in 2012 afgebroken bejaardencentrum Valckensteyn is om meerdere redenen opmerkelijk. Allereerst de spelling waarbij alle letters U zijn vervangen door een V. Uit de tekst blijkt dat er "een steen van het oude Valckensteyn" moet zijn. Die zit inderdaad boven de tekst en bestaat uit een ca. 500 jaar oude kloostermop van het oude slot Valckensteyn bij Rhoon. De onthulling van de plaat, die zich in een muur van de entreehal bevond, vond plaats door wethouder J. Reehorst. Op 1 mei 1971 werd Valckensteyn officieel geopend.
Toen de sloop van Valckensteyn werd aangekondigd heb ik contact gehad met Woonstad Rotterdam waarbij ik heb aangegeven dat de steen historische waarde heeft en naar mijn mening behouden moest blijven. Dit had als resultaat dat de steen uit de muur is gehaald en op 31 augustus 2011, de dag dat Valckensteyn officeel werd gesloten, is de steen symbolisch overhandigd aan Vitaal Pendrecht. De steen is daar opgeslagen totdat er een passende plek in de wijk is gevonden, wie weet krijgt de steen een plek in de hal van het nieuwe Valckensteyn.
In de Sint Bavokerk hangt een plaquette met daarop de namen van iedereen die heeft bijgedragen aan de tweede luidklok. In de toren is plaats voor drie luidklokken maar tot 2010 hing er maar één. Na de sluiting van de Olvoo-kerk in Zuidwijk heeft het kerkbestuur van de Sint Bavokerk er voor geijverd om het geluid uit Zuidwijk niet verloren te laten gaan. De toren van de Olvoo-kerk had drie klokken en één daarvan paste qua toonhoogte uitstekend bij de bestaande klok van de Sint Bavokerk. Het Bisdom Rotterdam financierde de helft van de kosten, het andere deel is bijeengebracht dankzij de actie Een welluidend aandeel waarbij men aandelen ter waarde van 100 euro kon kopen.
Binnen twee maanden was het benodigde geld bij elkaar en tijdens de dienst van 3 april 2011 is de nieuwe klok officieel ingeluid, tevens zijn toen de vernieuwde uurwerken ingewijd. Daarbij is naast de ingang een plaquette onthuld met daarop de namen van alle mensen die aan de actie Een welluidend aandeel hebben meegedaan, ook mijn naam staat er op vermeld.
ZATERDAG 27 APRIL 2024
Vandaag is het Koningsdag maar al vele jaren is daar in Pendrecht bijna niets meer van te merken, in tegenstelling tot Zuidwijk waar ook dit jaar langs de Slinge weer een druk bezochte vrijmarkt was. De enige activiteit die ik in Pendrecht heb gezien was een straatzanger bij de Poolse supermarkt Polski Sklep. Hier en daar hangt een vlag met wimpel (in mijn straat zelfs twee) maar daarmee heb je het dan ook gehad.
De Tiengemetensingel is weer open voor het verkeer, al zijn nog niet alle omleidingsborden weggehaald. Volgens die borden zou de afsluiting tot en met 7 juni duren wat ik al erg lang vond.
Gisteravond zag ik vanaf mijn balkon Valckensteyn in het licht van een mooie avondzon waardoor het gebouw rood kleurde. De bouw gaat nog steeds in een voortvarend tempo, de zuidvleugel is al gevorderd tot en met de elfde verdieping.
ZONDAG 21 APRIL 2024
Komende week is het 35 jaar geleden dat het verpleeghuis Slingedael officieel werd geopend, al was de ingebruikname enkele maanden eerder. De officiële opening gebeurde op 26 april 1989 door W.M. van Hove, voorzitter van de Gereformeerde Stichting voor Bejaardenzorg.
Slingedael bood oorspronkelijk plaats aan 150 psycho-geriatrische bewoners, daarnaast was er ruimte voor een dagbehandeling voor maximaal 30 personen. Het verpleeghuis is gebouwd in een klavervorm, het bestond uit drie rondlopende vleugels met in totaal vijf verpleegafdelingen. De afdelingen, aan de buitenkant te herkennen aan de verschillende kleuren van de raamkozijnen, waren naar bekende Rotterdamse straten vernoemd: Blaak, Coolsingel, Lijnbaan, Meent en Weena. Elk van deze afdelingen was gesplitst in twee units die ieder plaats boden aan 15 bewoners. Centraal in het huis was het hart van de klaver, het Hofplein.
Later is Slingedael zich gaan specialiseren op mensen met het syndroom van Korsakov (dit zijn patiënten met een blijvende geheugenstoornis als gevolg van een hersenbeschadiging) en zijn er plannen gemaakt voor de renovatie van het gebouw om het aan te passen aan de eisen van deze tijd. De renovatie vond plaats in 2010-2011 en heeft het aanzien van het gebouw erg veranderd, zowel aan de buitenkant als binnen. Het verpleeghuis heet sindsdien Korsakovcentrum Slingedael en kreeg ook een nieuw adres: Dreischorstraat 85 werd Slinge 901, waarschijnlijk omdat de naam Dreischorstraat buiten Pendrecht nauwelijks bekend is. Het gerenoveerde verpleeghuis is op 15 maart 2012 geopend en twee dagen later was er een open dag die ik heb bezocht. Het gebouw lijkt niet veel meer op de inrichting van voor de renovatie maar de beveiliging van de deuren naar de trappenhuizen is wel hetzelfde gebleven: om de deur te ontgrendelen moet je twee kleine knopjes precies tegelijk indrukken.
Het "nieuwe" Slingedael telt 14 woongroepen met elk maximaal 9 bewoners. Iedere woongroep vormt een eigen afdeling die ieder een eigen naam heeft, de namen zijn geen straatnamen zoals voor de renovatie maar zijn wel echt Rotterdams, de afdelingen heten Merwehaven, Rijnhaven, Veerhaven, Coolhaven, Leuvehaven, Maashaven, Lombardijen, Carnisse, Heijplaat, Bloemhof, Noordereiland, Vreewijk, Willemsbrug en De Hef.
De afdelingen hebben een eigen buitenruimte in de vorm van een tuin of een balkon en ook een eigen voordeur zodat de hoofdingang minder gebruikt zal worden dan vroeger. Nieuw is verder dat iedere bewoner een eigen slaapkamer heeft, de meerpersoons slaapzalen zijn verleden tijd. Elke woongroep heeft bovendien een huiskamer met een open keuken, per twee woongroepen is er een ruimte voor wassen en strijken. Daarnaast zijn er gemeenschappelijke voorzieningen zoals een fitnessruimte, een kapsalon en een liturgisch centrum.
ZATERDAG 20 APRIL 2024
Afgelopen week is begonnen met het vervangen van de verkeerslichten op de kruising Slinge/Zuiderparkweg. Net als destijds op de Groene Kruisweg staan er tijdelijke verkeerslichten die via bovengrondse draden met elkaar zijn verbonden. Alle richtingen voor auto's, fietsers en voetgangers blijven open maar automobilisten moeten er wel rekening mee houden dat er buiten de spitsuren minder rijstroken beschikbaar zijn. De werkzaamheden duren tot en met woensdag 8 mei.
Bij de kruising Slinge/Kerkwervesingel is het mobile billboard neergezet waarop de Europese verkiezingen worden aangekondigd, wel wat vroeg want die verkiezingen zijn pas op 6 juni. Misschien is het een poging om het opkomstpercentage op te krikken want de opkomst bij Europese verkiezingen is meestal laag. Het bord staat niet in het gras maar op het trottoir, precies voor de Pendrecht-bank.
De bouw van Valckensteyn is al gevorderd tot de tiende verdieping waardoor bijna het hoogste punt is bereikt. Voor de duidelijkheid: wat er nu staat is alleen de zuidvleugel, de nog te bouwen noordvleugel wordt enkele verdiepingen lager. Net als bij het oude Valckensteyn zullen de twee vleugels iets verspringen zodat het lijkt alsof er twee flats in elkaar zijn geschoven.
Er komt weer leven in de Zuiderkroon, er worden activiteiten georganiseerd en op drie doordeweekse dagen (dinsdag, woensdag en vrijdag) is er een lunch en een diner. Het is niet aannemelijk dat het biljarten terugkeert naar de Zuiderkroon, het biljart staat immers nu in het Middelpunt.
Het project Pendrecht Aardgasvrij is tijdelijk gestopt omdat er onenigheid is over de tarieven van het warmtenet die door Vattenfall worden berekend. Voor bewoners is het nu minder aantrekkelijk geworden om over te stappen, de gemeente gaat in overleg met Vattenfall om tot een oplossing te komen.
In Pendrecht en Zuidwijk is CityTec begonnen met het vervangen van lantaarnpalen die na ruim 40 jaar aan het einde van hun levensduur zijn. Op de palen die vervangen worden is een sticker geplakt met de mededeling dat aan de paal vastgemaakte (brom)fietsen worden verwijderd, dit is te zien in onder andere de Sint-Annalandstraat. Ook de paal voor mijn huis is al oud maar daar zit (nog) geen sticker op. Het vervangen van een lantaarnpaal duurt ongeveer anderhalf uur, de werkzaamheden duren tot eind juni.
In de voormalige Blokker staan stellingen, ik bedoel geen bouwstellingen maar schappen waarin producten kunnen worden gelegd. De ruimte is opgeknapt met als bijzonderheid dat de trap naar de kelderverdieping is verdwenen. Nog steeds is het niet duidelijk wat voor winkel er in komt, op de etalageramen links van de ingang zijn grote foto's geplakt met daaronder de tekst halal shop & slagerij wat eerder wijst op een Turkse/Marokkaanse winkel dan een Poolse supermarkt.
ZONDAG 14 APRIL 2024
Vanwege mijn halfjaarlijkse bezoek aan Londen heb ik mijn weblog gisteren niet kunnen bijwerken, hieronder een paar korte berichten.
Volgende week zaterdag, op 20 april, organiseert de Huurdersvereniging Zuiderkroon van 10.30 uur tot 15.30 uur een rommelmarkt waar weer voor weinig geld mooie spullen te koop zijn. De rommelmarkt is niet in de Zuiderkroon maar ernaast in het gebouw van Seinpost Slinge, ingang aan de kant van de Sliedrechtstraat.
Een bericht van oud-opbouwwerker Rieks Westrik: afgelopen donderdag was er een boekpresentatie met een Pendrechts tintje. Het boek De letters en het Woord is geschreven door At Polhuis, van 2000 tot 2009 dominee van de Open Hofkerk, en gaat over de theoloog Karl Barth. De presentatie was in de Hoflaankerk en werd opgeluisterd door orgelspel van Jan van Dijk, de vaste organist van de Open Hofkerk van 1982 tot 2017.
De viskraam van Toon en Marja Hoek staat weer op de vertrouwde plek aan de Slinge, de merkwaardige straatnaam Ooltgenplantsoen op de gele borden in de omgeving van de Tiengemetensingel staat nu correct als Ooltgensplaatweg vermeld en de westelijke toegangsdeuren van metrostation Slinge zijn eindelijk gerepareerd.
ZONDAG 7 APRIL 2024
Over precies een week is de Marathon maar sinds 2015 gaat de 42,195 kilometer lange route alleen nog maar langs Pendrecht en niet meer er doorheen. De lopers komen vanuit oostelijke richting over het Havenspoorpad, slaan bij de Zuiderparkweg rechtsaf en lopen (na een heen en weer parcours over het Zuidwijkse deel van de Slinge) het rondje om het Zuiderpark. Vanaf de Zuiderparkweg loopt men via de Oldegaarde langs de noordkant van de wijk waarna de lopers bij de Groene Kruisweg rechtsaf slaan richting Dorpsweg. De verwachte doorlooptijd van de kopgroep over de Zuiderparkweg langs de wijk is vanaf 10.40 uur en ruim een kwartier later komen de eerste lopers over het Pendrechtse deel van de Oldegaarde. Het 20 kilometer punt is op de Oldegaarde tegenover de Battenoordhof.
Voor de start zal er een minuut stilte zijn ter nagedachtenis aan Kelvin Kiptum, de Keniaanse wereldrecordhouder die twee maanden geleden bij een verkeersongeluk om het leven is gekomen. Alle deelnemers ontvangen een rouwlintje dat aan het shirt kan worden vastgemaakt.
Vroeger liep de route van de marathon wel door de wijk wat ik vijftien jaar geleden in mijn weblog als volgt beschreef.
ZONDAG 5 APRIL 2009
Deze zondag stond natuurlijk in het teken van de Fortis Marathon Rotterdam die dit jaar zijn 29e editie beleefde. Het weer was fantastisch: niet te warm en weinig wind. De zon deed zijn best en op veel plaatsen stonden de Pendrechtenaren langs de route om de 21.608 lopers aan te moedigen. Eén van de deelnemers was wijkagent Henri Appeldoorn en hij werd op een originele manier aangemoedigd. Tussen de Primera en café Wereldhaven was een groot spandoek opgehangen met de tekst Winkelcentrum Pendrecht wenst Henry onze wijkagent veel succes, daarbij stonden de namen van 22 winkels. Dat zijn naam verkeerd is gespeld maakt niet uit, het was een leuk en attent gebaar van de winkeliers.
De Kerkwervesingel was om half 11 nog leeg en verlaten. Ter hoogte van de boerderijwoningen is een verzorgingspost, de met water gevulde emmers met daarin kleine gele sponsjes stonden al klaar. Tegen elven arriveer ik bij de kruising Slinge / Zuiderparkweg waar het al druk begint te worden. Om de paar minuten komt er een nieuwe lading bezoekers uit het metrostation. De RET heeft een speciale Marathonchipkaart in omloop gebracht waarmee de hele dag onbeperkt kan worden gereisd. Naast mij staan mensen uit Maastricht die speciaal voor de marathon naar Rotterdam waren gekomen. Iets na half 12 hoor ik de helikopter en niet veel later volgt de tijdwagen met daarachter de kopgroep die bijna geheel uit Kenianen bestaat. William Kipsang, de winnaar van vorig jaar, is er niet bij want hij moest wegens ziekte verstek laten gaan.
Na het passeren van de kopgroep loop ik naar de kruising Slinge / Kerkwervesingel. Tegenover de Kerkwervesingel vind ik een plek zodat ik de lopers kan zien aankomen. Tegen twaalven komt de tijdwagen weer in beeld, gevolgd door een peloton motoren. Dan komt de kopgroep er aan en daarbij is ook Duncan Kibet met startnummer 6, de Keniaan die uiteindelijk de marathon zal winnen. Ik loop langs de Slinge richting Groene Kruisweg.
Op de flat Schouwen hangen twee spandoeken: op de ene staat de naam Robert en een ander spandoek heeft als tekst Lammert Jona + Hylke op naar de 42. Ondertussen passeren grote aantallen recreatielopers en is het bijna onmogelijk om de Slinge over te steken, ter hoogte van de Stavenissestraat lukt het toch en langs de andere kant loop ik terug.
Bij de Kerkwervesingel ga ik linksaf en hoe verder ik kom, hoe meer gele sponsjes er op straat liggen. Ter hoogte van de boerderijwoningen is een verzorgingspost waar gele sponsjes worden uitgereikt aan de lopers. Sommige sponsjes zijn voorzien van de tekst hardlopen verheldert en op de achterkant de naam van de bank die de marathon sponsort. Natuurlijk heb ik een paar sponsjes meegenomen als souvenir. De grote hoeveelheid sponsjes op straat is een vreemd gezicht, het lijken wel stukken zeep.
Ik steek de Oldegaarde over en loop langs de braderie op de vroegere Pendrechtseweg. Ook hier is het erg druk en kom ik verschillende bekenden tegen, inclusief nachtburgemeester Harry Kock. Bij de Groene Kruisweg neem ik nog wat foto's van de laatste lopers en dan wandel ik terug. Een enkele deelnemer komt nog de Oldegaarde afgelopen en slaat linksaf om zijn route door Pendrecht te vervolgen.
Terug in Pendrecht is de drukte op de Kerkwervesingel verdwenen, afgezien van een enkele verlate loper. Alleen de honderden gele sponsjes verraden dat de marathon is geweest. Niet veel later komt de bezemwagen langs en is, althans voor Pendrecht, de 29e editie van de marathon ten einde. Aan het einde van de middag is de Roteb al langs geweest om de straat schoon te maken en staan de dranghekken al op de straathoeken klaar om opgehaald te worden.
Winnaar werd Duncan Kibet uit Kenia met de tijd 2.04:27, Henri Appeldoorn (startnummer 5041) eindigde met de tijd 4.57:07 op de 6088e plaats.
ZATERDAG 6 APRIL 2024
Dinsdag 2 april was de eerste werkdag sinds de invoering van het betaald parkeren en de gevolgen zijn duidelijk te zien, ook in mijn straat en de directe omgeving is de parkeeroverlast merkbaar minder geworden. Waar het vroeger zoeken was naar een plek met als gevolg dat auto's op de stoep werden gezet zie ik nu aardig wat lege parkeervakken. Op meerdere plaatsen valt het extra op zoals langs de Slinge secundair richting metrostation, daar stond het altijd vol maar nu heb je de parkeerplekken voor het uitkiezen. De parkeerautomaten werken met een aanraakscherm dat je eerst met een druk op de aan-uit knop moet activeren, ik kan ze niet testen omdat je je kenteken moet invoeren en ik heb geen auto. Eerder schreef ik dat de zonnepanelen op de automaten op het zuiden gericht zijn maar dat is om onduidelijke redenen niet overal het geval.
Het nummer van de Pendrechtse parkeerzone is 280 maar er zijn twee gebieden met een ander zonenummer en een aangepast tarief, deze gebieden zijn met borden aangegeven. Zone 281 was de vroegere parkeerschijfzone bij de winkels in de Krabbendijkestraat en hier geldt nu de Stop en Shop regeling: het eerste half uur parkeren kost € 0,20 en daarna gaat het reguliere tarief in. Zone 282 omvat de parkeerplaatsen aan de noordzijde van de Oldegaarde bij de sportvelden, hier geldt de Stop en Sport regeling: de eerste drie uur betaal je de helft van het reguliere tarief.
Tussen de Stellendamhof en de Melissantstraat is de Tiengemetensingel opgebroken, voetgangers kunnen er over loopplaten wel langs. Ik weet niet wat ze er gaan doen, daar zal ik de komende weken wel achter komen. Herbestraten is niet erg waarschijnlijk want de bestrating van de Tiengemetensingel is vernieuwd in 2015 na het vervangen van de riolering.
In de directe omgeving staan de bekende gele borden met de omleidingsroutes die opnieuw tonen dat de Pendrechtse straatnamen qua spelling niet de gemakkelijkste zijn. De Mellissantstraat is nog wel herkenbaar maar van het Ooltgenplantsoen heb ik nog nooit gehoord!
Ik heb in de loop der jaren op die gele borden al heel wat verkeerd geschreven Pendrechtse straatnamen gezien, om maar een paar voorbeelden te noemen: Kerkevervesingel, Nieuwvossenmeerweg, Krabbedijksestraat, Tiengemeentensingel en Biezelingenplein. Eén van de mooiste missers was in 2007 toen de Dreischorstraat vermeld stond als als Dressoirstraat.
In korte tijd heb ik opnieuw een oude Pendrechtse ansichtkaart kunnen bemachtigen, dit keer van de Zierikzeestraat. De foto is genomen vanaf de hoek bij de Slinge secundair en dat is eigenlijk nog het enige herkenningspunt, alle huizen in de straat zijn ongeveer 20 jaar geleden vervangen door nieuwbouw. Op de voorgrond de portiekflats (in de Bruinissestraat staat hetzelfde type) waar nu de flats Schouwen en Duiveland staan. Verderop de haaks op de straat staande tweelaags galerijwoningen, deze hebben plaats gemaakt voor de eengezinswoningen van het nieuwbouwproject Schelphoek. Een bijzonderheid is dat de footprint hetzelfde is gebleven: de nieuwbouw staat op dezelfde plaats waar de oorspronkelijke bebouwing heeft gestaan. Opvallend is het relatief grote aantal geparkeerde auto's, op veel oude ansichtkaarten van de wijk is het aantal auto's op de vingers van één hand te tellen. De kaart is uitgegeven door de bekende boekhandel J.C. v.d. Wel die in de middelste kiosk op Plein 1953 zijn winkel had.
ZONDAG 31 MAART 2024
Morgen is het 1 april en ik herinner de volgende grap die ik destijds in mijn weblog heb opgetekend. Enkele winkeliers op het Plein in het blok aan de kant van de Krabbendijkestraat kregen eind maart 2007 een ludiek idee. De koopzondag is elders in Rotterdam een groot succes: kijk maar eens naar de mensenmassa's in het centrum en in het winkelcentrum Zuidplein. Waarom zou dat niet in Pendrecht kunnen? Hoogste tijd dus om ook in onze wijk de koopzondag te introduceren. Er verschenen A4-tjes op de winkelruiten die de koopzondag aankondigden ("aanstaande zondag") en om het publiek te lokken krijgt iedere zondagkoper een mooie pluche paashaas cadeau. De deelnemende winkeliers waren slijterij De Ruijter, poelier 't Haasje, bakkerij Van Berkel, de schotelzaak en Tennis Only.
Maar laat de zondag in 2007 nou op 1 april vallen. De deelnemende winkels waren die dag ondanks de aankondiging gesloten en een tweede A4-tje legde uit waarom: wegens 1 april grap gesloten - prettige zondag verder. Ondanks alle negatieve berichten over Plein 1953 hebben de winkeliers hun gevoel voor humor niet verloren want een dag niet gelachen is een dag niet geleefd.
ZATERDAG 30 MAART 2024
Vanaf overmorgen geldt het betaald parkeren in de wijk en de afgelopen week zijn de parkeerautomaten geplaatst, ze staan op betonnen platen die eerder al waren ingegraven. Op de zijkant staat het nummer van de parkeerzone (280) maar het bedieningspaneel is nog met een plaat afgesloten. De automaten zijn energieneutraal want bovenop staat een op het zuiden gericht zonnepaneel. In elke straat staan borden die naar de dichtstbijzijnde parkeerautomaat verwijzen.
Langs de Oldegaarde staan al enige tijd gele borden die de automobilisten er op attenderen dat er vanaf 1 april betaald parkeren geldt. Afgelopen week zijn er op de Slinge verlichte mobiele borden neergezet die vooral bij duisternis opvallen ("Let op!! Per 1 april 2024 betaald parkeren"), de borden staan ter hoogte van de Ooltgensplaatweg/-hof en de Stavenissestraat.
Al enkele maanden zijn de toegangsdeuren van de westelijke ingang van metrostation Slinge defect waardoor het bij de andere uitgang extra druk is, vooral tijdens de spitsuren. Navraag bij de RET leverde als reactie op dat het probleem medio april verholpen moet zijn, mits de benodigde onderdelen op tijd worden geleverd.
Waar zijn de broodbakken gebleven? Sinds juni 2018 is het mogelijk om oud brood in te leveren in de bruine kliko's op Plein 1953 maar de bakken staan er al enkele weken niet meer.
Het plein van de voormalige Open Hofkerk is sinds kort afgesloten met een slagboom, op het plein mogen maximaal vier auto's in de gemarkeerde parkeervakken staan.
De rijweg van de Tiengemetensingel is van 2 april tot en met 7 juni afgesloten, ik ben benieuwd wat er gaat gebeuren want een afsluiting van ruim twee maanden is best lang.
Op het buitenterrein van speeltuin Neeltje Jans worden onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd.
Het nieuwe Valckensteyn is al opgebouwd tot en met de achtste etage, vooral vanuit de Nieuw-Vossemeerweg zijn de vorderingen goed te zien.
Op maandag 8 april gaat bij de RET een nieuwe busdienstregeling in waarbij de routes van enkele lijnen veranderen, onder andere van de in Pendrecht rijdende spitslijnen 67 en 72.
In de wijk verandert de route van lijn 67 niet maar wel tussen het Zuidplein en de Dorpsweg, de bus rijdt voortaan over de Pleinweg in plaats van de Carnissesingel. De reistijd wordt niet alleen langer door de omweg maar zal ongetwijfeld ook voor vertraging zorgen: de Pleinweg is vooral in de spitsuren een drukke weg (en lijn 67 rijdt sinds 2021 alleen nog maar tijdens de spitsuren).
Lijn 72 wordt een ringlijn die in de ochtend met de klok mee rijdt (Zuidplein, Slinge, Waalhaven, Pleinweg, Zuidplein) en in de middag tegen de klok in (Zuidplein, Pleinweg, Waalhaven, Slinge, Zuidplein). De route in Pendrecht blijft hetzelfde als nu maar 's morgens kan je dus alleen richting Groene Kruisweg reizen en 's middags alleen richting metrostation Slinge.
Ook bij STOPenGO lijn 567 (de vervanger van lijn 67 buiten de spitsuren) zijn veranderingen maar de informatie op de RET-website is nogal summier: er staat alleen dat lijn 567 voortaan als buurtbus rijdt via een nieuwe route.
Basisschool Over de Slinge is twee bijzondere speeltoestellen rijker, ze zijn op 11 maart j.l. in gebruik genomen op de eerste dag van de Week van het Geld. Het zijn interactieve speeltoestellen van Yalp, een bedrijf in Goor dat allerlei speel- en sporttoestellen levert voor de professionele markt zoals de openbare ruimte, zorg, recreatie en scholen.
Op het schoolplein van de hoofdlocatie aan de Krabbendijkestraat staat de Yalp Sona, een opvallende groen-witte boog met daaronder een ronde vloer met in een cirkel de cijfers 1 tot en met 9. Met een druk op de knop kan gekozen worden voor verschillende spellen, de Yalp Sona speelt muziek en geeft beweegopdrachten. De Yalp Sona werkt op zonne-energie (dus geen stroomkosten) en is vandaalbestendig. Iedere Sona kan verbonden worden met het internet, hierdoor is het voor de beheerder mogelijk het volume in te stellen, de aan- en uittijden te regelen en spelstatistieken uit te lezen.
Op het schoolplein van de nevenlocatie aan de Sommelsdijkstraat staat de Yalp Memo, bestaande uit 7 spelpilaren op een grote speelvloer. Ook hier staat speelplezier centraal maar daarnaast leren de kinderen spelenderwijs rekenen of samenwerken. De speelvloer maakt de spelpilaren tot een eenheid en prikkelt de fantasie van kinderen om nieuwe spelregels te verzinnen. Alle Memo spellen zijn een mix van plezier, actief bewegen en educatie, een korte speluitleg met hints en aanmoedigingen helpt de kinderen op weg.
Komende nacht gaat de zomertijd in, in bijna alle Europese landen gaat om 02.00 uur de klok een uur vooruit. De zomertijd eindigt dit jaar in de nacht van 26 op 27 oktober.
ZONDAG 24 MAART 2024
Gisteren noemde ik Pieta Bot en Cees Bavius die van 2006 tot 2014 actief waren in de wijk met het Pendrecht Theater waar toneelstukjes en dialogen door wijkbewoners werden opgevoerd. Het begon met de Pendrecht Monologen, de bekendste was Alleen de bomen zijn nog van toen die werd gespeeld door Nel van Dijk, Annie van der Velden en Thea Abma. De Pendrecht Monologen werden op verschillende plekken in de wijk opgevoerd (o.a. in de Open Hofkerk en de Sint Bavokerk) want het Pendrecht Theater had toen nog geen eigen ruimte.
Van 2007 tot 2013 was het Pendrecht Theater in een winkelruimte naast de Aldi (volgens Cees "het enige theater in Nederland zonder verwarming"), daarna in de vroegere Toneelwinkel er schuin tegenover. Op 11 februari 2014 werd op grootse wijze afscheid genomen van Cees en Pieta, dat gebeurde in de toen nog bestaande Open Hofkerk en in mijn weblog beschreef ik die avond als volgt.
DINSDAG 11 FEBRUARI 2014
Deze avond is in de Open Hofkerk de voorstelling Botertje tot de Boom waarmee Cees Bavius en Pieta Bot na ruim acht jaar afscheid nemen van de wijk, in het stuk spelen de beide Pendrechtse burgemeesters (Harry Kock en ik) een gastrol. Nadat ik mij thuis in het pak heb gestoken, compleet met ambtsketen en Karel de Stoutespeld, wandel ik naar de Open Hofkerk waar ik tegen half 8 aankom. Harry was even daarvoor al gearriveerd en ook hij was in vol ornaat, dat hadden we zo afgesproken want we spelen immers de "hoge heren" van de woningbouwcorporatie. In de kerkzaal is men bezig met de laatste voorbereidingen en omdat er nog weinig mensen zijn (de inloop was pas vanaf 8 uur) konden we nog even rustig een kop koffie drinken.
Vanaf 8 uur stromen de bezoekers binnen en wordt het in de ontmoetingsruimte druk. Behalve bewoners en (oud-)spelers en stagiaires zijn er ook mensen die destijds vanuit hun functie betrokken zijn geweest bij het Pendrecht Theater, om er enkele te noemen: Dick Lockhorst (voormalig deelraadsvoorzitter), Lionel Martijn en Dominic Schrijer (voormalige deelraadsleden), Duco de Bruijn (Pendrecht Zet Door) en Marja de Bruin (voormalig directeur van Woonstad Rotterdam).
Rond kwart over 8 worden de spelers verzocht om even naar binnen te gaan voor de laatste instructies en een groepsfoto. De voorstelling zelf wordt op het podium gespeeld, vanuit de kerkzaal gezien aan de rechterkant. Regisseur Cees Bavius zit rechts achterin achter het mengpaneel met zijn gezicht naar de spelers toe en vlak bij hem zit tekstschrijver Pieta Bot. Twee andere stoelen achterin zijn straks voor ons gereserveerd want wij komen pas tegen het einde van het stuk op. We gaan nog even terug naar de inmiddels goed gevulde ontmoetingsruimte en schudden vele bekenden de hand, ook mijn moeder was gekomen.
Nadat iedereen plaats heeft genomen in de kerkzaal houdt Cees een inleiding, uiteraard inclusief het bekende verzoek om mobieltjes uit te zetten. Het podium is nog leeg, alleen de 100 jaar geworden Edith van Dommelen (gespeeld door Nel van Dijk die zelf al bijna 90 is!) zit in haar leunstoel terwijl haar rollator een stukje verderop staat. Heel knap was dat ook Nel haar teksten grotendeels uit het hoofd deed, zij had wel een "oortje" zodat Cees haar kon influisteren als ze de tekst even kwijt was. Overigens werden er geen microfoons gebruikt, dat was vanwege de goede akoestiek ook niet nodig want zelfs achterin was alles goed te verstaan.
Na de inleiding van Cees gaat het licht uit en verlichten alleen nog de tientallen spotjes het podium. Het verhaal draait om de verjaardag van Edith maar ook om het Pendrecht van toen en nu. Midden in het stuk is een deel van Alleen de bomen zijn nog van toen, de zo succesvolle Pendrecht Monoloog die in de loop der jaren al ruim 80 keer is gespeeld.
Daarna komt de leefbaarheidsconsulente op bezoek en zij vertelt Edith dat straks regiobestuurder Dingenmans (gespeeld door Harry) en directeur Högendörper (speel ik) nog langs komen om haar te feliciteren. Er volgen nog enkele scènes en als Bo, de kleindochter van Edith, een betoog houdt over de verhuurdersheffing en burgerkracht is het onze beurt om op te komen. Heel kalm lopen we langs de rechter zijmuur naar voren, gaan het podium op en kijken van een afstandje geïnteresseerd toe.
Met een krachtig goedemiddag... samen! onderbreken we samen Bo's monoloog. Nadat we in dialoogvorm kort hebben teruggeblikt op de activiteiten van Edith als lid van de woningbouwvereniging stel ik de retorische vraag wat een gepast cadeau voor Edith zou zijn en dan roepen wij tegelijk: Een plein! Yes! We gaan een plein in de wijk naar Edith vernoemen. Met de zin Als u zo met ons mee gaat kunt u zelf het bord onthullen eindigt onze gastrol maar wij blijven tot aan het einde van het stuk op het podium staan.
Daarmee was de avond nog niet afgelopen want er moest nog afscheid genomen worden van Cees en Pieta, dat deden verschillende mensen ieder op hun eigen manier. Als eerste nam Jan van Dijk plaats achter het Vierdag-orgel en bracht een compositie van J.S. Bach ten gehore. Daarna was het woord aan deelraadsvoorzitter Ed Goverde die ook als geboren en getogen Pendrechtenaar de verdiensten van Cees en Pieta voor de wijk prees. Vervolgens kwamen er drie spelers het podium op en bedankten Cees en Pieta voor wat zij van hen hebben geleerd. Daarna namen Cees en Pieta zelf het woord en blikten kort terug op de ruim acht jaar dat zij in Pendrecht actief zijn geweest. Zij bedankten de spelers, de sponsors en iedereen die het mogelijk heeft gemaakt dat zij hun werk in de wijk konden doen.
Als sluitstuk was er een optreden van Earl Christy en Maria voor 't Hekke die eerder al eens hadden opgetreden tijdens een kerstvoorstelling in de Toneelwinkel, zij zijn vrienden van Cees en Pieta en wilden daarom ook bij het afscheid zijn. Earl bespeelt een luit met een lange hals en Maria voor 't Hekke zingt mezzo-sopraan. Zij brachten twee klassieke stukken ten gehore, één samen en één solo door de luitspeler. Het publiek luisterde ademloos en na afloop klonk er een daverend applaus.
Met dit optreden eindigde de avond en kon er onder het genot van een hapje en een drankje worden nagepraat in de ontmoetingsruimte, ondanks het late tijdstip werd dat volop gedaan. Na afloop moest alles nog opgeruimd worden want morgen is er de rouwdienst voor Bas van den Heuvel, een bewijs dat lief en leed wel erg dicht bij elkaar liggen.
ZATERDAG 23 MAART 2024
Afgelopen week heb ik weer een oude ansichtkaart van Pendrecht gekocht, de foto toont het nog onbebouwde terrein aan de Schuddebeursstraat waar in 1963 het L-vormige gebouw zou verrijzen waarin het Buurthuis Pendrecht en kleuterschool Het Stampertje waren ondergebracht. De balkons rechts zijn van de galerijflat aan de Bruinissestraat en geheel links een stukje van de Zijpe. In het midden staan de in 1994 afgebroken boerderijwoningen en daarachter de nog steeds bestaande flats langs de Ellemeethof die qua huisnummering bij de Oldegaarde horen.
Het voetpad en het pleintje tussen de Bruinissestraat en de Schuddebeursstraat is er nog steeds maar dit doorkijkje is niet meer mogelijk. Na de sloop van het Buurthuis zijn hier in 1995 eengezinswoningen gebouwd, op dezelfde plek waar het door Ernest Groosman ontworpen gebouw heeft gestaan. Het pleintje is er nog maar is gedeeltelijk opgevuld met groenperken, er staat zelfs nog een oud model prullenbak (een groene Bammensbak) maar de bankjes zijn verdwenen.
De lente is begonnen, van april tot en met september zal de viskraam van Toon en Marja Hoek weer op de hoek van de Slinge en de Kerkwervesingel staan.
Volgend weekend is extra lang vanwege Goede Vrijdag en Pasen, het is ook het weekend waarin de zomertijd begint. En vanaf maandag 1 april is het betaald parkeren in de wijk van kracht, komende week worden de parkeerautomaten geplaatst.
Het vervangen van de ramen van de voormalige kerkzaal van de Open Hofkerk is klaar, het ziet er wat anders uit dan de oude ramen maar de kleuren van de kozijnen zijn teruggekeerd.
Pieta Bot was (samen met Cees Bavius) van 2006 tot 2014 actief in de wijk met het Pendrecht Theater, ze heeft in die periode heel wat teksten geschreven voor toneelstukjes en dialogen die door wijkbewoners werden opgevoerd. Onlangs is Pieta begonnen als romanschrijfster, haar debuutroman heet Tramontana en is deze maand verschenen. Het verhaal speelt zich niet in Pendrecht af maar de schrijfster heeft zich jarenlang voor de wijk ingezet, vandaar dat ik het verschijnen van het boek toch in mijn weblog noem.
ZONDAG 17 MAART 2024
Deze maand is het 15 jaar geleden dat Pendrecht bij wijze van proef kennismaakte met een hondenhalte, dat is een paal met daaraan twee groene bakken: de bovenste bevat opruimzakjes en de onderste bak is bestemd om de zakjes na gebruik in te doen. De halte kwam in maart 2009 aan de Stavenissestraat te staan ter hoogte van de Kamperlandsingel, aan de kant van de Tholenstraat. Maar tot mijn verbazing was het nieuwe straatmeubilair een paar dagen later al weer verdwenen!
Ik ging het navragen bij Ilona Otter, de toenmalige beheercoördinator voor Pendrecht en Carnisse, en zij legde uit hoe de vork in de steel zat. De hondenhalte was aanvankelijk op Plein 1953 neergezet, vlakbij de winkels. Dat vonden enkele winkeliers toch niet zo'n goede plek en daarop verhuisde het ding naar de Stavenissestraat waar ik hem dus zag staan. Ook dat was geen geschikte plaats want de grasstrook achter de hondenhalte was toen een uitlaatzone waar geen opruimplicht gold.
Over de definitieve locatie was enige onduidelijkheid. Ilona had het over de hoek Sliedrechtstraat / Kamperlandsingel (dat kan niet want die straten kruisen elkaar nergens) en de deelgemeentepagina noemde de hoek Sliedrechtstraat / Vlissingenplein. Ik ben toen maar zelf gaan zoeken en de hondenhalte bleek op de hoek van de Sliedrechtstraat en het voetpad naar Plein 1953 langs de Passage te staan.
De hondenhalte is geen succes geworden want meestal zaten er geen zakjes in, uiteindelijk verdween de Pendrechtse hondenhalte in februari 2018.
ZATERDAG 16 MAART 2024
De voorbereidingen voor het betaald parkeren in de wijk zijn in volle gang. Na het ingraven van de betonnen platen waarop de parkeermeters komen zijn er afgelopen week in menige straat aan lantaarnpalen de borden bevestigd waarop de tijden van het betaald parkeren staan met helemaal onderaan de verwijzing naar de dichtstbijzijnde parkeerautomaat. Het aantal automaten zal niet groot zijn dus bezoekers zullen in sommige gevallen een stukje moeten lopen. De controle of er is betaald gebeurt met scanauto's die de kentekens vergelijken met de gegevens in de parkeerdatabase, als blijkt dat er niet of te weinig parkeergeld is betaald dan ontvangt de eigenaar van de auto een naheffing ("parkeerbon").
Aan de randen van de wijk staan gele borden die de automobilisten er op attenderen dat vanaf 1 april betaald parkeren geldt. Tegelijk met Pendrecht wordt ook in Zuidwijk en de Wielewaal betaald parkeren ingevoerd, Lombardijen volgt in het derde kwartaal van dit jaar.
Al geruime tijd is de verbouwing bezig van een bungalow aan de Kamperlandsingel 11. De in 1959 gebouwde bungalow heeft lange tijd te koop gestaan (de vraagprijs was 575.000 euro) en de eens zo mooie tuin is sindsdien geheel verwilderd.
Het plein bij Seinpost Slinge is afgesloten omdat de ramen van de vroegere kerkzaal worden vervangen.
De laatste tijd zie ik regelmatig winkelwagentjes van Dirk in de wijk, kennelijk werkt de wielblokkering niet meer. Mijn vermoeden werd bevestigd toen ik onlangs een wagentje terugbracht dat niet ver weg stond, ik kon zonder problemen over de markering heen rijden.
Afgelopen donderdag was het jaarlijkse etentje van de biljarters, dit keer in een Chinees restaurant in Hoogvliet. Zoals gebruikelijk mocht ik ook mee, ondanks dat ik officieel geen lid ben van de vereniging ("maar je bent van onschatbare waarde").
Op 7 maart j.l. is de Canon van Rotterdam gepresenteerd, in navolging van de Canon van Nederland die al sinds 2006 bestaat. De Rotterdamse versie telt 52 vensters (onderwerpen) die samen een beeld geven van de stad en zijn geschiedenis. Ook Pendrecht komt er in voor, zij het indirect. Eén van de vensters is gewijd aan de stedenbouwkundige Lotte Stam-Beese en in de omschrijving wordt de wijk genoemd: Haar wijk Pendrecht werd een modelwijk en gaf Stam-Beese internationaal aanzien. (...) Vooral het ontwerp van Pendrecht maakte haar beroemd. Architecten uit de hele wereld kwamen er een kijkje nemen.
ZONDAG 10 MAART 2024
Nog drie weken en dan is het voorbij met het gratis parkeren in Pendrecht. Betaald parkeren was al eerder in de wijk maar toen alleen in de straten rondom Plein 1953.
Op 1 februari 2000 heeft de gemeente rondom Plein 1953 betaald parkeren ingevoerd om de parkeerdruk te verminderen, in de straten rondom het Plein kwamen parkeerautomaten zoals in de Baarlandhof. Al vanaf het begin heeft de maatregel veel weerstand opgeroepen en de Pendrechtse winkeliers zagen hun omzet teruglopen, de klanten weken massaal uit naar Zuidwijk waar het parkeren wel gratis was.
Eind september 2008 meldde Radio Rijnmond dat er per 1 oktober een einde komt aan het betaald parkeren in de straten rondom Plein 1953 in Rotterdam-Pendrecht. Ook de gemeente zag in dat het betaald parkeren averechts werkt door terugloop van de klandizie waardoor het winkelcentrum Plein 1953 kampt met leegstand (maar dat wisten we in Pendrecht al lang).
Na de afschaffing van het betaald parkeren zijn de parkeerautomaten heel snel weggehaald, op enkele winkelruiten hingen A4-tjes waarop duidelijk de vreugde bleek dat het betaald parkeren eindelijk verleden tijd was. Heel wrang was het dat op de laatste dag nog iemand werd bekeurd die indirect het slachtoffer is geworden van het betaald parkeren. Dick Zuijderwijk was tot 1 januari 2008 eigenaar van de DA-drogist en hij kwam op 30 september nog even wat dingen ophalen in het leegstaande pand. Na een kwartier kwam hij terug bij zijn auto en jawel, onder de ruitenwisser zat een parkeerbon van 50 euro. Dick reageerde woedend: "Meer dan twee ton hebben wij de afgelopen jaren verloren met onze winkel op Plein 1953. Op 1 oktober is het er vrij parkeren en op 30 september worden parkeerwachters naar Plein 1953 gestuurd. Nog even de mensen pesten nu het nog kan."
Om de parkeerdruk in het winkelgedeelte van de Krabbendijkestraat te verminderen kwam daar vanaf 16 december 2011 een parkeerschijfzone, ook wel bekend als blauwe zone. Zo'n zone wordt met borden aangegeven waarop staat vermeld op welke dagen en tijden de parkeerschijf gebruikt moet worden, alsmede de maximale parkeertijd. Dit kan per locatie verschillen, in de Krabbendijkestraat geldt de parkeerschijfzone van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 18.00 uur en is de maximale parkeertijd een uur. Voor alle duidelijkheid: een parkeerschijfzone is wat anders dan het betaald parkeren; het parkeren blijft gratis, alleen de tijd wordt beperkt. Het begin en het einde van de zone wordt duidelijk aangegeven met borden en een dubbele blauwe streep op de rijweg. Bij de meeste winkels hingen bovendien posters die het publiek attendeerden op de blauwe zone.
Toen ik op één van de eerste dagen na de invoering een rondje langs de vele geparkeerde auto's maakte bleek er slechts bij een enkeling een parkeerschijf achter de voorruit te liggen. Kennelijk was nog niet iedereen op de hoogte van de blauwe zone en even later zag ik Carla van Houten (onlangs overleden en destijds eigenaresse van schoenenzaak Van Liesdonk en voorzitter van de winkeliersvereniging) die bij iedere schijfloze auto een informatiefolder en een kartonnen parkeerschijf onder de ruitenwisser deed.
De parkeerschijfzone in de Krabbendijkestraat heeft zijn langste tijd gehad want met het invoeren van het betaald parkeren op 1 april aanstaande komt daar een Stop en Shop regeling voor in de plaats. Dit houdt in dat bezoekers een half uur voor een klein bedrag kunnen parkeren voor een boodschap, na dat half uur gaat het reguliere parkeertarief in.
ZATERDAG 9 MAART 2024
Per 1 april (geen mop) wordt in heel Pendrecht betaald parkeren ingevoerd, dit geldt op maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 23.00 uur en op zondag van 12.00 tot 23.00 uur. Bewoners kunnen een parkeervergunning aanvragen maar voor bezoekers komen er parkeerautomaten. Op menige straathoek is in het trottoir een betonnen plaat van 60 x 60 centimeter ingegraven waarop de parkeerautomaat komt te staan, de maat is handig gekozen want een stoeptegel meet 30 x 30 centimeter.
Na 12 jaar kan ik vanuit mijn huis Valckensteyn weer zien, de bouw is al gevorderd tot de zesde etage en steekt boven de meeste huizen uit. Tot aan de sloop in 2012 was het oude Valckensteyn een vertrouwd gezicht als ik naar buiten keek.
Langs het Havenspoorpad zijn de dode adoptiebomen vervangen door nieuwe, ook voor Ronald Tol is een nieuwe boom aangeplant (de vorige was dood).
Op de Slinge staat sinds enkele dagen weer het mobiele billboard dat altijd voor de verkiezingen wordt gebruikt. Nu staat er een afbeelding van het WK short track in Ahoy van 15 tot en met 17 maart, het bord staat niet in het gras maar op het trottoir vlakbij de Pendrecht-bank.
ZONDAG 3 MAART 2024
Gisteren meldde ik het overlijden van Bertus de Groen, ik heb hem lang gekend en daarom wat persoonlijke herinneringen aan een geliefd man met gevoel voor humor.
Bertus speelde vele jaren bij de biljartclub in de Zuiderkroon waardoor ik hem wekelijks zag. Ik noemde hem altijd de klokkenluider, dat was letterlijk bedoeld want als koster van de Sint Bavokerk was hij ook verantwoordelijk voor het luiden van de kerkklokken op zondag. De klokken horen 7 minuten te luiden en wel van 09.40 tot 09.47 uur maar het viel mij op dat het luiden regelmatig te laat begon. Toen ik Bertus daar een keer op aansprak (uiteraard in nette bewoordingen) reageerde hij als volgt: "Tja, dan sta ik met iemand te praten en dan let ik niet op de tijd". Daarop liet ik hem weten dat ik elke zondag zou controleren of er op tijd wordt geluid en warempel, dat had resultaat: bijna altijd begon het luiden om 09.40 uur en regelmatig zelfs op de seconde nauwkeurig! Als Bertus dan op dinsdagavond de biljartzaal binnenkwam (hij kwam altijd iets later) liep hij meteen triomfantelijk naar mij toe met de woorden "Ik was zondag op tijd, hè?" Nog later liet hij weten dat hij de klokken had geprogrammeerd zodat ze altijd op tijd luiden, daarmee kwam een einde aan deze wekelijkse dialoog.
Bij het biljarten duurde het soms even voordat hij ging stoten en dan verontschuldigde hij zich met de woorden "ik moet het toch eerst goed berekenen?". Desondanks gebeurde het regelmatig dat de bal nèt een andere richting op ging met als gevolg dat er geen enkele andere bal werd geraakt. In biljarttermen heet dat over groen spelen maar al snel was de naam Bertusbal geboren waar hij altijd om moest lachen. Zelfs nadat Bertus geen lid meer was van de biljartclub werd de term nog steeds gebruikt!
Bertus zal door velen gemist worden, de Lourdesparochie moet op zoek naar een nieuwe koster.
ZATERDAG 2 MAART 2024
Vandaag had ik drie activiteiten op het programma staan maar voordat ik dat ga beschrijven moet ik opnieuw een sterfgeval melden waar ik morgen op terug zal komen. Op 28 februari j.l. is Gijsbertus (Bertus) de Groen op 90-jarige leeftijd overleden, hij was de koster van de Sint Bavokerk en jarenlang lid van de biljartclub in de Zuiderkroon.
Het eerste wat ik iedere zaterdag doe is mijn wijkrondje waarbij ik weer een kijkje bij het in aanbouw zijnde Valckensteyn heb genomen. Toen ik niet lang daarna langs de Christus Triomfatorkerk liep stond er op het trottoir voor de ingang een grote vrachtauto. Ik bleef staan en wat ik vermoedde bleek te kloppen: men was bezig om de overbodig geworden kerkbanken in te laden (zie bij 2 december). Even later kwam Tjark Jansen aanlopen (hij is ouderling van de kerk en net als ik destijds held geweest tijdens de imagocampagne Pendrecht is Goed Bezig) die mij prompt uitnodigde om even binnen te komen. In het midden van de kerkzaal waren de banken al weg en waren er losse stoelen neergezet, alleen langs de zijmuren stonden nog de originele banken. Tjark vertelde dat de banken elders hergebruikt worden dus ze krijgen een goede bestemming. Aan de Triomfatorkerk heb ik bijzondere herinneringen want in mijn tijd op de Beatrixschool gingen we hier altijd naar toe voor de kerstviering.
Na mijn wijkrondje loop ik naar metrostation Slinge om met Charlotte een twee uur durende wijkwandeling te maken. Charlotte doet voor haar afstudeerproject van Stedenbouwkunde aan de TU Delft onderzoek naar lopen in relatie tot gezondheid en geluk in Pendrecht. Ze was al twee keer eerder in de wijk geweest maar wilde wat meer achtergrondinformatie weten, via mijn website was het contact snel gelegd en maakten we een afspraak om door de wijk te lopen.
Tijdens de twee uur durende wandeling (waarbij we alle delen van de wijk hebben aangedaan) zijn we regelmatig door de binnentuinen gelopen en onderweg heb ik haar verteld over de opzet die Lotte Stam-Beese voor de wijk had. Die binnentuinen waren ook voor niet-bewoners toegankelijk en dat is op de meeste plaatsen nog steeds zo. Ook zijn we over paden gelopen die de gemiddelde Pendrechtenaar niet kent zoals het kronkelende voetpad van de Baarlandhof naar de Middelharnishof en het smalle pad tussen de Yersekestraat en de Wissekerkestraat. Toen we langs de Sint Bavokerk kwamen stond een deur open dus ik greep de kans aan om even naar binnen te lopen.
Om vier uur stap ik het gebouw van Seinpost Slinge binnen waar in de vroegere ontmoetingsruimte de reünie van de bewoners uit de Groosmanflats in de Kruiningenstraat was. Op verzoek van Paul Stoutenberg (de initiatiefnemer voor de reünie) heb ik een fotoquiz gemaakt en daarom was ik ook uitgenodigd. Het was heel gezellig en ik heb er enkele bekenden gesproken, één van de aanwezigen was de echtgenote van een klasgenoot van de Beatrixschool waar ik de groeten van kreeg.
Rond zes uur was de quiz, er werden formulieren uitgedeeld waar men de antwoorden op kon schrijven want voor de winnaar was er een prijs. Paul bediende de laptop en ik las de vragen op, na afloop werden de formulieren verzameld en het aantal goede antwoorden geteld. De winnaar was Joke van Peer en zij kreeg een speciaal voor de reünie gemaakte fotomok. De quiz was enthousiast ontvangen en na afloop kreeg ik als dank een applaus.
Tegen achten ben ik weer thuis, terugkijkend op een vermoeiende maar wel leuke dag. Terwijl ik dit schrijf bedenk ik mij dat ik vandaag in alle Pendrechtse kerkgebouwen ben geweest, al was de tijdsduur nogal verschillend.
ZONDAG 25 FEBRUARI 2024
Vandaag is het precies 15 jaar geleden dat ik de gesloten Ocrietfabriek heb bezocht, dit was het bedrijf waar destijds de lavetten werden gemaakt. Formeel stond het bedrijf op het grondgebied van de gemeente Eemnes (adres: Eemweg 108) maar het adres van de postbus was in Baarn. Het was een flinke wandeling vanaf station Baarn want er rijdt geen openbaar vervoer naar toe. Hieronder een deel uit mijn weblog van 25 februari 2009.
Het fabriekspand staat er nog in zijn geheel en het lijkt alsof de Ocrietfabriek gisteren nog in bedrijf was, ook al is de sluiting al een half jaar geleden. De Ocrietfabriek ligt ten noorden van Baarn, net voorbij Eembrugge. De fabriek staat aan de Eem en de Eemweg loopt er aan de andere kant omheen.
Toen ik de fabriek naderde was er geen twijfel mogelijk: het grote bord met de naam staat er nog steeds. Eerst kom je langs de eigenlijke fabriek, het lange gebouw met het zigzagdak, en verderop is een nieuwer gedeelte met de kantoren en de showroom. In het midden daarvan is de ingang, een dubbele deur met daarboven weer op een groot bord de naam van de fabriek. Op het parkeerterrein stonden twee auto's geparkeerd wat de indruk zou kunnen wekken dat de fabriek nog open is. Maar dat is niet zo: alle ramen zijn geblindeerd en als je door de deuren naar binnen kijkt is alles donker en verlaten. Ook de vlaggenmast is slechts een herinnering aan betere tijden.
Een uitgebreider verslag van mijn bezoek en de latere lotgevallen van de fabriek zijn te lezen op mijn lavetpagina.
ZATERDAG 24 FEBRUARI 2024
Opnieuw is een bekend iemand uit Pendrecht weggevallen, op 2 februari j.l. is Carla van Houten op 70-jarige leeftijd overleden. Carla was in december 2010 held van de imagocampagne Pendrecht is Goed Bezig, zij was in die tijd voorzitter van de winkeliersvereniging en eigenaresse van schoenenwinkel Van Liesdonk aan de Krabbendijkestraat. Hoewel ik er geen klant was kwam ik toch regelmatig in de winkel omdat deze in mijn bezorgwijk van In de Kijkerd lag. De zaak had iets huiselijks want er lag vloerbedekking en een gashaard zorgde voor de verwarming in de winter. Langs de muren waren stellingen waarin tot bijna aan het plafond de schoenendozen stonden. Als ik In de Kijkerd bracht was dat meestal op de rustige zaterdagmorgen als er nog geen klanten waren, Carla zat dan aan haar bureau achterin de winkel.
De naam van de winkel herinnert aan de eerste eigenaar van de schoenenwinkel, Jac. van Liesdonk, hij begon de zaak op 15 april 1962. Carla van Houten heeft er 47 jaar achter de toonbank gestaan, eerst als verkoopster maar sinds 1996 als eigenaresse van de winkel. Van Liesdonk schoenen was zowel binnen als buiten Pendrecht een begrip, met name vanwege de dansschoenen want dat was hun specialiteit.
Op zaterdag 28 februari 2015 was Van Liesdonk schoenen voor het laatst open en kwam er een einde aan één van de laatste oer-winkels van Pendrecht. De dag van de sluiting kan ik nog goed herinneren en heb ik in mijn weblog beschreven. 's Morgens vroeg liep ik langs de (toen nog gesloten) winkel en de affiches op de ramen met Vandaag laatste dag!! Alles moet weg € 19,- per paar lieten aan duidelijkheid niets te wensen over, de speciale prijs gold overigens niet voor dansschoenen.
Aan het einde van de middag liep ik nog even naar binnen, Carla vertelde dat het de hele dag door druk is geweest en zij nog veel heeft verkocht. De etalage was al helemaal leeg, en de stapels dozen in de winkel waren behoorlijk geslonken. Na de sluiting van de winkel heeft Carla nog enkele jaren vanuit huis dansschoenen verkocht, daaraan kwam een einde toen zij en haar man verhuisden naar een huis buiten Pendrecht.
Het concert van het Golden Circle Ensemble in de Sint Bavokerk op 10 december vorig jaar was het laatste optreden van het muziekgezelschap in Pendrecht omdat de wijkraad heeft besloten geen financiële bijdrage meer te geven. Daarmee komt er helaas een einde aan een traditie want de concerten waren eigenlijk een voortzetting van de Zondagmiddagmuziek in de Open Hofkerk waarvan de oorsprong teruggaat naar 2004.
Zonder subsidie zijn de concerten onmogelijk want de Lourdesparochie zit al meerdere jaren diep in de rode cijfers, dat is ook de reden dat de gebreken aan de kerktoren nog steeds niet zijn verholpen. Met de uurwerken is van alles mis: de westklok staat al twee jaar (!) stil op kwart over zes, de overige klokken lopen 3 minuten voor en de wijzerverlichting werkt nauwelijks meer. Ook de luidklokken hebben last van storingen: de grote klok luidt al ruim anderhalf jaar niet en onlangs merkte ik dat ook de Angelusklok niet meer op de vaste tijden luidt.
Tot slot een wat positiever bericht: de Pendrecht-quiz voor de Kruiningenstraat-reünie is klaar en is door de organisatie van de reünie enthousiast ontvangen. Omdat ik de quiz heb gemaakt ben ik ook uitgenodigd om op de reünie te komen, ook al heb ik nooit in de Kruiningenstraat gewoond. Met plezier denk ik terug aan het afscheidsfeest op 13 november 2009 waar ook veel oud-bewoners aanwezig waren, het was tevens de allerlaatste mogelijkheid om een woning van binnen te bekijken.
Het maken van de quiz was een leuk werkje, het is een fotoquiz geworden met 20 vragen waarvan het grootste deel betrekking heeft op het zuidwestelijke deel van Pendrecht waar de Kruiningenstraat is. Eén van de foto's is een oude ansichtkaart van de Ossenisseweg met de vraag om de winkels te noemen die hier vroeger zaten. Een andere foto toont het trappenhuis in een Groosmanflat en de bijbehorende vraag luidt als volgt: hoeveel treden is het vanuit de hal naar de bovenste etage?
ZONDAG 18 FEBRUARI 2024
Tien jaar geleden zijn de winkels aan de Zijpe opgeknapt. De Zijpe ligt wat verborgen maar heeft voor Pendrecht historische waarde, het was het eerste buurtwinkelcentrum van de wijk. Het was tevens het tweede autovrije winkelcentrum van Nederland, in de beginjaren werd het daarom de Lijnbaan van Pendrecht genoemd. Op het winkelplein staan 12 berken (drie groepjes van vier bomen) en ook de bestrating was bijzonder, deze bestond uit diagonale vierkanten met keienranden.
Wethouder Meertens verrichte op 16 september 1955 de officiële opening van de Zijpe, het was een buurtwinkelcentrum waar je terecht kon voor de dagelijkse boodschappen. Wie nu over de Zijpe loopt kan zich nauwelijks voorstellen dat hier vroeger o.a. een groenteboer, een slager, een bakker, een drogist en een viswinkel zaten. De gezelligheid van toen is er al lang niet meer en op de meeste momenten van de dag kan je er een kanon afschieten. Jammer genoeg is ook de originele bestrating verdwenen, in november 2008 is deze vervangen door gele klinkers die ook op Plein 1953 zijn gebruikt.
In december 2013 is begonnen met het opknappen van de twee lange blokken, de bakstenen gevels zijn schoongemaakt en aan de kant van de Zijpe kwamen er dakkapellen. In februari 2014 startte het vernieuwen van de puien aan de achterkant en dat werd naar mijn mening heel mooi, de deuren en de bewegende raamdelen zijn geelgroen van kleur wat er aanzienlijk beter uit ziet dan de steriele witte puien en voordeuren die er eerst in zaten. De geelgroene kleur is dezelfde kleur die gebruikt is voor de raamkozijnen van de nieuwe dakkapellen, de blauwe magazijndeuren hadden 12 vierkante ramen en dat patroon kwam terug in de nieuwe deuren die geelgroen werden.
Ook de winkels kregen nieuwe puien, de oorspronkelijk rode deuren werden vervangen door nieuwe en kregen eveneens de nieuwe geelgroene kleur. De drie kiosken zijn als laatste onder handen genomen maar daar zijn de puien niet vervangen, alles is wel geschilderd in dezelfde kleurstelling als de twee lange blokken. Op 10 juli 2014 werd de renovatie van de Zijpe feestelijk afgesloten waarbij tevens de Geluksmuur (met daarin de eerste steen van Pendrecht) werd onthuld.
De Geluksmuur bevindt zich tegen de zijgevel van het noordelijke Zijpe-blok aan de kant van de Schuddebeursstraat, daar is een naar voren springend muurtje gemetseld met daarin op ooghoogte de historische gevelsteen. Er zijn zowel oude als nieuwe bakstenen gebruikt en in tegenstelling tot de muur van de gevel is het een wat gevarieerd patroon met o.a. enkele stenen verticaal, de stenen verschillen onderling van kleur. Ter weerszijden van het muurtje zijn houten frames met gaas aan de gevel bevestigd waaraan iedereen een slotje kan bevestigen, naar het idee van een slotjesbrug in o.a. Parijs. Bovenop de muur is een plantenbak en vóór de muur zijn straatkeien gelegd.
De Geluksmuur is ontworpen door Eveline van Rooy en zij was één van de sprekers tijdens de onthulling. Ook ik heb in mijn hoedanigheid als dagburgemeester gesproken en iets verteld over de gevelsteen, daarbij heb ik het gedicht voorgedragen dat ook op 29 maart 1954 is voorgelezen toen de steen werd gelegd. Na de toespraken hebben Eveline, nachtburgemeester Harry Kock en ikzelf een slotje aan het gaas bevestigd.
ZATERDAG 17 FEBRUARI 2024
Komende week heb ik voorjaarsvakantie en één van de klusjes die ik ga doen is het maken van de Pendrechtquiz voor de Kruiningenstraat-reünie op 2 maart.
Als ik de berichten op internet moet geloven komt er in de voormalige Blokker een Poolse supermarkt. En dan te bedenken dat er op nog geen anderhalve minuut lopen (!) al een Poolse supermarkt is (Polski Sklep), het is opnieuw het bewijs dat er geen enkel beleid is wat betreft de vestiging van nieuwe winkeliers. Al vele jaren klagen de Pendrechtenaren over het matige winkelaanbod op en rond Plein 1953, bovendien is er te veel van hetzelfde.
Nadat enkele weken geleden de adoptiebomen langs het Havenspoorpad zijn geknot zijn ook de door gras overwoekerde nummertegels weer zichtbaar gemaakt. Eerder meldde ik dat de takken ruim boven de stam waren afgezaagd maar inmiddels zijn de bomen tot aan de stam geknot. Het is een kaal gezicht maar in het voorjaar zullen er weer nieuwe takken uit de stam groeien.
Ten behoeve van het bouwverkeer naar Valckensteyn staan er langs het eerste deel van de Nieuw-Vossemeerweg gele borden met verboden te parkeren, sterker nog: er staan er drie achter elkaar.
ZONDAG 11 FEBRUARI 2024
Afgelopen maandag was ik 45 jaar in dienst bij Albeda en ik heb aardig wat mailtjes, kaarten bloemen en andere cadeaus gekregen. Veel van mijn roostercontactpersonen stapten even mijn kamer binnen om hun blijk van waardering voor mijn werk te geven en ook het voltallige College van Bestuur kwam langs met een cadeau. Enkele inmiddels gepensioneerde oud-Roerdomplaners hebben een kaart of mail gestuurd waaronder mijn vroegere leidinggevende.
Omdat het geen officieel jubileum was heb ik het alleen informeel met de collega's van het Roosterbureau gevierd, voor de gelegenheid had men een speciale taart laten maken. Jammer genoeg kon niet iedereen er bij zijn, onder andere vanwege ziekte. Het was mooi om even bij het bijzondere moment stil te staan maar de rest van de dag was het business as usual want de dagelijkse roostermutaties gaan natuurlijk gewoon door.
ZATERDAG 10 FEBRUARI 2024
De laatste dagen waren erg zacht en de gevolgen laten zich raden: op de Slinge komt het krokussenlint al in bloei. Sneeuwklokjes zijn al langer te zien en ook komen op enkele plaatsen (o.a. in de Battenoordhof) de stelen van de narcissen al boven de grond.
In de leegstaande Blokker wordt gewerkt, de onderste helft van de ramen is afgeplakt. Het is nog niet duidelijk wat er in komt.
De bouw van Valckensteyn gaat echt hard, men is al met de derde etage bezig.
Een tijdje geleden meldde ik de wateroverlast op de kruising van de Herkingenstraat en de Kerkwervesingel. Nadat de putten waren doorgespoten bleek het euvel nog niet helemaal verdwenen te zijn omdat door verzakking er nog steeds water bleef staan. Kennelijk is er meer aan de hand want afgelopen week is de straat korte tijd afgesloten geweest en is er in de buurt van de putten gegraven.
ZONDAG 4 FEBRUARI 2024
Morgen ben ik 45 jaar in dienst bij Albeda en zo'n lange periode bij dezelfde werkgever is tegenwoordig best bijzonder. Formeel is mijn datum van indiensttreding 1 februari 1979 maar ik ben begonnen op maandag 5 februari en wel op de Chr. School voor MBO Roerdomplaan, een rechtsvoorganger van Albeda. Omdat het geen officieel jubileum is zal ik het alleen binnen het team van Plannen en Roosteren vieren want ik wil het bijzondere moment niet onopgemerkt voorbij laten gaan.
Op de Roerdomplaan heb ik als amanuensis gewerkt tot aan de sluiting van de school in het voorjaar van 1997, het was toen al geen zelfstandige school meer maar één van de locaties van wat toen nog Albeda College heette. Het gebouw is daarna prachtig gerenoveerd en is nu in gebruik als welzijnscentrum, mijn toenmalige kamer is nu een praktijkruimte van een fysiotherapeut.
Na de voorjaarsvakantie begon ik als roostermaker op de splinternieuwe hoofdlocatie aan de Rosestraat, de functie die ik tot op de dag van vandaag heb. Jarenlang heb ik de basisroosters voor zeven locaties gemaakt, tegenwoordig doe ik alleen nog de dagmutaties voor de hele locatie Rosestraat en daar heb ik mijn handen meer dan vol aan. Het is een intensieve en ook verantwoordelijke baan maar ik doe het werk nog steeds met veel plezier.
ZATERDAG 3 FEBRUARI 2024
De voormalige winkelruimte van Blokker aan de Slinge is helemaal leeg. In Pendrecht zijn lege winkels helaas geen onbekend gezicht maar de aanblik van de kale etalages is wel vreemd, Blokker heeft immers 40 jaar op deze plek gezeten. Vooral vanaf de overkant van de Slinge valt de leegstaande winkel op, ook omdat de grote letters van de naam Blokker niet meer op de gevel boven de ingang staan.
Het zijn drie doorgebroken winkelpanden met een totale oppervlakte van ongeveer 713 m², verdeeld over de begane grond en de kelder. De huurprijs is € 8.250,- per maand en dat is exclusief btw. Het lijkt er op dat het pand al een nieuwe bestemming heeft want volgens de website van de verhuurder is de winkelruimte onder voorbehoud verhuurd, ik ben benieuwd wat er in komt.
Valckensteyn schiet uit de grond want de zuidvleugel is al gevorderd tot en met de tweede etage. Vanaf het Havenspoorpad is de voortgang van de bouw goed te zien maar ook als je vanaf de Nieuw-Vossemeerweg richting Burghsluissingel loopt of rijdt.
Bij de in december aangelegde opstelplaats voor deelscooters en deelfietsen aan de Slinge staat nu een bord met daarop het woord hub, net zoals naast metrostation Slinge. Het Engelse woord is te vertalen als middelpunt in figuurlijke betekenis, de beste Nederlandse omschrijving is verzamelpunt.
Langs het Pendrechtse en Zuidwijkse deel van het Havenspoorpad zijn de adoptiewilgen geknot, in tegenstelling tot drie jaar geleden zijn de takken niet direct bij de stam afgezaagd maar een klein stukje erboven wat een vreemd gezicht is. Knotwilgen moeten regelmatig worden geknot om de karakteristieke knotvorm te bereiken en te behouden, ook is het om te voorkomen dat zich te zware takken vormen en de boom uit elkaar scheurt. Het knotten gebeurt in het najaar of de winter zodat de takken in het daarop volgende voorjaar weer aan kunnen groeien.
Afgelopen maandagavond was er een zware explosie in een garagebox aan de Schammenkamp in Zuidwijk (op ongeveer een kilometer afstand van Pendrecht) die werd gevolgd door een enorme brand. De boven de garage gelegen appartementen liepen flinke schade op en een deel hiervan is zodanig beschadigd dat slopen de enige optie is. Lange tijd was een gasexplosie de meest aannemelijke oorzaak van de ramp maar vandaag maakte de politie bekend dat er mogelijk een drugslab in het gebouw was en er iemand is aangehouden. Vanwege het onderzoek en het instortingsgevaar is een deel van de straat nog steeds hermetisch afgesloten.
Op het moment van de explosie was ik thuis (ik heb de knal niet gehoord) maar kort daarna ging ik nog even naar buiten om een rondje te lopen. Ik hoorde wel sirenes maar dat is niets ongewoons want het Rotterdamse volkslied klinkt dagelijks. Maar omdat het maar bleef gaan en ik even later ook een helikopter ergens boven Zuidwijk hoorde rondvliegen werd het mij duidelijk dat er iets ernstigs aan de hand moest zijn. Mijn vermoeden werd bevestigd toen ik na thuiskomst op internet de site van RTV Rijnmond raadpleegde.
Naast de enorme materiële schade zijn er drie doden te betreuren, in de dagen na de explosie zijn de stoffelijke overschotten onder het puin vandaan gehaald. Eén van de slachtoffers is de 43-jarige Kamran die jeugdtrainer was bij voetbalvereniging SV Charlois waarvan de velden aan de Oldegaarde ten noorden van Pendrecht liggen. Alle geplande wedstrijden dit weekend zijn afgelast en op het terrein hangen de vlaggen halfstok. De vereniging heeft al 11.000 euro ingezameld en vandaag kon men spullen brengen voor de getroffen mensen die letterlijk alles zijn kwijtgeraakt.
Ook de op een steenworp afstand van de rampplek gelegen supermarkt Plus zette spontaan een hulpactie op die is bestemd voor alle gedupeerden. Aanleiding was een medewerkster die op een ochtend op haar badslippers de winkel binnenstapte omdat ze geen schoenen meer had, ze woonde schuin boven de garage waar de explosie plaatsvond. Wijkbewoners kwamen naar de supermarkt aan de Schere om kleding en boodschappen te doneren, de eigenaar heeft extra babyvoeding besteld die gedupeerden voor de halve prijs kunnen kopen.
ZONDAG 28 JANUARI 2024
Ik ben opgegroeid in de Wagenbergstraat wat destijds tot Pendrecht 6 behoorde, nu het deel van de Tiengemetenbuurt ten zuiden van de Sliedrechtstraat. Wethouder Jan Meertens sloeg op 3 april 1956 de eerste paal en drie jaar later was dit deel van Pendrecht klaar, ik kwam er in de zomer van 1964 als kind van 4 jaar te wonen.
Pendrecht 6 kwam in beheer bij de Maatschappij voor Volkswoningen maar in 1966 werd in het kader van de herverkaveling het bezit overgedragen aan OWG, een voorganger van Woonstad Rotterdam. De plattegrond bood het voor de wijk zo karakteristieke beeld: de flatwoningen in noord-zuid richting en de laagbouw haaks er op. Zoals overal in Pendrecht zijn de straten vernoemd naar plaatsen die tijdens de watersnood van 1953 geheel of gedeeltelijk zijn ondergelopen, echter geen enkele plaats in Zeeland. De weg langs de zuidrand heette oorspronkelijk Nieuw-Vossemeerweg maar door de bouw van Valckensteyn werd de weg in tweeën gesplitst, het deel in Pendrecht 6 kreeg in 1968 de naam Raamsdonkweg.
In Pendrecht 6 stonden oorspronkelijk 19 portiekflats (drie- en vierhoog), 17 blokjes eengezinswoningen, 4 blokjes winkels met bovenwoningen, 4 rijtjes tweelaags galerijwoningen voor bejaarden en één rijtje garages. Qua architectuur was er weinig variatie, de eengezinswoningen bijvoorbeeld waren allemaal hetzelfde.
Door de herstructering is er het nodige afgebroken maar de nieuwbouw staat op dezelfde plek zodat de door Lotte Stam-Beese ontworpen structuur van de buurt bewaard is gebleven. De bejaardenwoningen langs de Abbenbroekweg verdwenen al in 1996 en in 2007 vielen de flats in het voorste deel van de Wagenbergstraat en de Geertruidenbergstraat onder de slopershamer. Het blokje garages aan de Abbenbroekweg is afgebroken in 2009 en hetzelfde lot trof de winkels aan de Sliedrechtstraat in 2010-2011.
Alle overgebleven woningen zijn inmiddels gerenoveerd zodat er voorlopig geen sloopactiviteiten te verwachten zijn in dit deel van de wijk, in de vierhoog portiekflats is het aantal adressen met de helft verminderd omdat twee boven elkaar gelegen woningen zijn verbouwd tot maisonnettes. De eengezinswoningen hebben aan de buitenkant nieuwe gevelplaten waardoor het lijkt alsof de huizen gloednieuw zijn.
ZATERDAG 27 JANUARI 2024
Januari is qua activiteiten altijd een wat stille maand en ook vandaag heb ik nauwelijks iets te melden. De in december gesloten winkel van Blokker is zo goed als leeg en ook de naamborden zijn van de gevel gehaald, daarmee verdween de laatste herinnering aan het filiaal van de landelijke winkelketen dat 40 jaar in Pendrecht heeft bestaan.
De laatste tijd was het regelmatig in het nieuws en ook vandaag stond er een artikel over in de krant: de grote, lege lachgascilinders zijn gevaarlijk als ze bij het huisvuil komen. Sinds dit jaar staat het recreatief gebruik van lachgas op de Opiumwet en is het bezit van deze flessen verboden met als gevolg dat de lege cilinders massaal in de buitenruimte worden gedumpt. Ze gelden als drugsafval en omdat de houder onder druk staat kunnen ze ontploffingen veroorzaken in de verbrandingsovens.
Ook in Pendrecht heb ik ze al meerdere keren gezien, de zwarte flessen met het opschrift FASTGAS en een gele boven- en onderkant vallen in de buitenruimte direct op. De gemeente geeft het advies om bij het aantreffen van lachgasflessen een buitenruimtemelding te maken onder de noemer gevaarlijk afval, de flessen worden dan apart opgehaald en door een gespecialiseerd bedrijf verwerkt. Een paar maanden geleden trof ik er in de Wagenbergstraat meer dan vijf aan en na mijn melding zijn ze nog dezelfde dag weggehaald, ik kreeg zelfs een bedankje voor mijn alertheid.
ZONDAG 21 JANUARI 2024
Afgelopen donderdag was het 18 januari en op deze dag gebeurde er twee keer iets in de Pendrechtse geschiedenis wat het vermelden waard is.
Op 18 januari 1994 (30 jaar geleden) is de sloopvergunning verleend voor het twee jaar eerder gesloten zwembad Pendrecht aan de Sliedrechtstraat. Het wijkzwembad werd op 11 september 1971 geopend door wethouder H. van der Pols en lag op de plaats van de oude Dorpslaan, het was weliswaar een lelijk on-Pendrechts gebouw met blauwe golfplaten maar de wijkbewoners waren er erg aan gehecht. Er was ook een buitenbad dat vooral 's zomers druk werd bezocht. Het buitenbad kon je bereiken via een achterdeur vanuit het binnenbad maar er was ook een aparte ingang aan het voetpad langs de Burghsluissingel.
Bezuinigingen en een dalend aantal zwemliefhebbers leidde uiteindelijk tot de sluiting, ondanks een protestactie onder het motto "De stop mag er niet uit!" Op 24 juli 1992 was het zwembad voor het laatst open (alleen het binnenbad want het buitenbad was al in 1987 buiten gebruik gesteld) en pas in februari 1994 is het gebouw gesloopt. Op de zwembadlocatie zijn in 1998 eengezinswoningen en patiobungalows gebouwd.
Op 18 januari 2019 (5 jaar geleden) is de Sint Bavokerk officieel rijksmonument geworden, het voorstel om het Pendrechtse godshuis op de monumentenlijst te zetten dateerde uit 2013. De op 26 juni 1960 ingewijde Sint Bavokerk kwam als nummer 532247 op de monumentenlijst van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed te staan en kreeg de status voorbeschermd, in afwachting van een definitieve beslissing. Daarna was het enkele jaren stil en in mei 2016 heeft de Raad voor Cultuur een positief advies aan de minister van Cultuur uitgebracht om de Sint Bavokerk als rijksmonument aan te wijzen. Enkele citaten uit dit advies: "De kerk werd gebouwd als parochiekerk en is nauw verbonden met de planning en ontwikkeling van de Rotterdamse wijk Pendrecht. (...) De kerk is van belang door de moderne opzet. Bijzonder is de constructiewijze met zeven gewapend betonnen portaalspanten waaraan het dak is opgehangen. Het ritme, de maatvoering en de iets toelopende vorm van de spanten maken het gebouw een opvallende verschijning. De zuidwand van de kerk is gevuld met veelkleurig glas-in-beton. (...) Zowel het exterieur als het interieur van de Sint Bavokerk is grotendeels gaaf bewaard gebleven. De kerk is nog als zodanig in gebruik, zeldzaam is de kerk vanwege de toegepaste constructie. (...) De raad acht de Sint Bavokerk van nationale betekenis en stemt in met het voorstel tot aanwijzing als rijksmonument."
ZATERDAG 20 JANUARI 2024
Er is geen opzienbarend nieuws uit de wijk. Afgelopen week was het koud met vorst in de nacht en er is ook wat sneeuw gevallen (de meeste sneeuw is al weer verdwenen) maar volgende week gaan de temperaturen flink omhoog en komt er regen.
Droevig nieuws van de biljartclub: dinsdag kregen we te horen dat één van de spelers enkele dagen eerder aan een hartstilstand is overleden, met een minuut stilte aan het begin van de speelavond hebben we Rob 2 (er zijn twee spelers die Rob heten, vandaar het getal) herdacht. Tijdens de bekeruitreiking drie weken geleden was hij het die mij bedankte voor mijn vrijwillige rol als scheidsrechter en puntenteller tijdens de biljartavonden.
ZONDAG 14 JANUARI 2024
Naar aanleiding van het overlijden van Gerard Boom hebben oud-opbouwwerker Rieks Westrik en mede-initiatiefneemster van Vitaal Pendrecht Bien Hofman een in memoriam geschreven dat ik hieronder laat volgen. Het bericht is geschreven en geredigeerd in overleg met de zoon van Gerard en daarom neem ik de tekst ongewijzigd over.
Gerard Boom
4-9-1935 – 29-12-2023
Toen Vitaal Pendrecht na het overlijden van Jack Huys zonder voorzitter verder moest, liet Gerard weten dat hij "het schip" wel drijvende wilde houden. Hij was er erg onzeker over: "Kan ik dat wel?" en "Hoe moet ik dat dan doen?" Maar, hij bleek heel snel in z'n rol te zitten en hij genoot ervan. In die tijd waren we van alles aan het opzetten en Gerard was altijd van de partij.
De Pendrecht Universiteit vond hij helemaal geweldig, eindelijk een concept waar de bewoners hun verhaal voor het voetlicht konden brengen en de professionals hun voordeel ermee konden doen.
Woonstad, de toenmalige deelgemeente, maar ook de vele bezoeken aan en van het buitenland; hij vond het allemaal heel interessant. Het allereerste kerstfeest op het Plein vond hij geweldig. De "grootste" boom van Rotterdam met nog vijf kleinere bomen die door de basisscholen en het Turks Huis versierd werden. De opmerking van Gerard was "Maar de Turkse mensen hebben helemaal geen kerstboom" en hij was opgetogen dat ze toch meededen. Op de kerstboom hoorde natuurlijk een piek en gezien we toen al bezig waren met het milieu, gingen we dus op zoek naar een natuurlijke "piek". Die is uiteindelijk gevlochten door de enige echte boswachter die in de Wielewaal woonde. Hij vlocht een mooie piek van tenen. Helaas was hij topzwaar en toen het zover was dat de lampjes ontstoken zouden worden, hing de piek op half zeven. En wat nu? Gelukkig was er geen nood. De brandweer werd gebeld en ja hoor, zij kwamen de piek wel even recht- en vastzetten. Immers, burgemeester Opstelten en de locoburgemeester van Oslo zouden langskomen en zij zouden anders voor schut staan. Een jongensdroom kwam uit, want Gerard mocht samen met een brandweerman in het "bakkie" naar boven om het in orde te maken.
Met z'n drieën gingen we eens op pad naar de Universiteit in Tilburg in een mooi T-shirt met de opdruk "Pendrecht Universiteit", want professor Pieter Tops had een aantal studenten een onderzoek laten doen over de toestand in de wijk en zij gaven daar op de universiteit hun bevindingen. Goh, zei Gerard dan, dat een "gewone" jongen zoals ik daar uitgenodigd word, dat is toch wel bijzonder. Daar was hij erg van onder de indruk.
Ik kan nog uren doorgaan over onze "Schipper Kapitein". Ik heb verhalen genoeg en ik zal hem ook nooit vergeten. Het waren voor ons gouden tijden om van de wijk die zo verguisd werd, met alle kracht, creativiteit en zeker ook met de inzet en het enthousiasme van Gerard, weer de wijk te maken die ons lief was en nog steeds is.
De uitvaart van Gerard is in besloten familiekring op woensdag 3 januari gehouden. Eindelijk rust kapitein, geen "spoken" meer in je hoofd en een behouden vaart.
Dat allereerste kerstfeest op Plein 1953 in 2003 kan ik nog goed herinneren, ook al is het nu 20 jaar geleden. Het was tevens het moment dat ik werd benoemd tot dagburgemeester van Pendrecht, een titel die ik formeel nog steeds draag.
Er kwam een enorme kerstboom te staan voor de Middelburgt (toen nog wijkgebouw) met op 19 december een groots feest eromheen. Men had het zelfs voor elkaar gekregen om burgemeester Ivo Opstelten naar Pendrecht te krijgen. Hij kwam samen met de loco-burgemeester van Oslo die in Rotterdam was vanwege de onthulling van de Noorse kerstboom op de Coolsingel. Na een korte toespraak benoemde de Rotterdamse burgervader twee speciale burgemeesters voor Pendrecht: een dagburgemeester in mijn persoon als Pendrechtkenner en een nachtburgemeester in de persoon van journalist Roger Huys. Bij het burgemeesterschap hoort natuurlijk een ambtsketen dus die werd ons omgehangen door Ivo Opstelten. Na het officiële gedeelte waren er optredens van allerlei groepen en organisaties uit de wijk.
ZATERDAG 13 JANUARI 2024
Café Terras aan de Slinge tegenover de Kerkwervesingel is dicht, het café heeft in de loop der jaren meerdere namen gehad (o.a. Thuishaven en Rotterdamsche) en is in 2010 drie maanden gedwongen gesloten geweest omdat er bij klanten wapens waren gevonden. Omdat alle inventaris uit het pand is weggehaald lijkt het niet waarschijnlijk dat er weer een horecagelegenheid in komt.
Ook Kids Heppie op Plein 1953 is weg, de zorgorganisatie zat sinds 2019 in het winkelpand waar ooit drogisterij Bos zat. En al enkele weken is men bezig om het vorige maand gesloten Blokker-filiaal leeg te halen, een groot deel van de stellingen is al weg. Al met al is de leegstand van het Pendrechtse winkelhart verder toegenomen want op Plein 1953 staan de ruimtes van de vorig jaar vertrokken kapsalon New Hair Fashion en slagerij Anka ook nog steeds leeg.
Afgelopen week waren er meerdere incidenten in de wijk waarbij de hulpdiensten in actie moesten komen. Het begon in de nacht van zondag op maandag met een explosie bij een huis in de Kruiningenstraat waarbij de voordeur werd beschadigd, dit is de vierde explosie in de wijk na de Ossenisseweg en (twee keer) aan de Ooltgensplaatweg.
Op de Nieuw-Vossemeerweg nabij de Krabbendijkestraat is een auto uitgebrand, aan de zwartgeblakerde bestrating is nog duidelijk te zien waar de brand is geweest. Het is niet de eerste autobrand aan deze weg want tijdens de jaarwisseling 2022-2023 ging schuin tegenover de voormalige bushalte van lijn 66 een auto in vlammen op waarbij de heg van het hoekhuis bij de Burghsluissingel werd beschadigd.
En gisteravond heeft een gewapende man geprobeerd iemand te overvallen, dat gebeurde in de Krabbendijkestraat bij de winkels. Omdat de verdachte de bevelen van de politie niet opvolgde is hij door een agent neergeschoten, de gewonde overvaller is naar het ziekenhuis gebracht.
De reünie van de bewoners van de Groosmanflats in de Kruiningenstraat is op 2 maart aanstaande, mij is gevraagd om wat quizvragen te bedenken over Pendrecht.
Gerard Boom, één van de initiatiefnemers van Vitaal Pendrecht, is op 29 december j.l. op 88-jarige leeftijd overleden. Hier kom ik morgen op terug.
In de Zuiderkroon worden op zeer bescheiden schaal weer activiteiten georganiseerd. Sinds de sluiting als Aafje-restaurant per 1 januari 2017 zijn er al meerdere pogingen geweest om het restaurant en de activiteiten nieuw leven in te blazen maar tot nu toe zonder veel succes.
Bij één van de nieuwbouwblokken in de Stavenissestraat is de dakgoot losgeraakt en hangt langs de gevel naar beneden.
Tijdens mijn wijkronde stak een groep zwanen de Abbenbroekweg over om van het ene deel van de Burghsluissingel naar het andere deel te gaan, enkele auto's bleven geduldig wachten totdat de stoet in zijn geheel was gepasseerd.
ZONDAG 7 JANUARI 2024
De architect Herman Haan (1914-1996) is vrij onbekend en in Pendrecht heeft hij slechts één gebouw ontworpen, de praktijkwoning aan de Sommelsdijkstraat 40 die nu de naam dokter Heftinghuis draagt en in gebruik is door stichting de BreinPuzzel. Ook in de wijk Lombardijen staat een door Herman Haan ontworpen praktijkwoning en het is interessant om de beide gebouwen eens met elkaar te vergelijken.
De in 1963 gebouwde Lombardijense versie van het dokter Heftinghuis staat aan de Schopenhauerweg 1 en is eveneens ontworpen als praktijkwoning, in dit geval voor huisarts H.R. Schleurholtz Boerma. Hoewel de gevel er heel anders uitziet zijn er toch enkele duidelijke overeenkomsten zoals de grote tuin rondom het huis, de grote ramen en een aangebouwde garage (die bij beide huizen niet meer als zodanig wordt gebruikt).
Zowel het exterieur als het interieur zijn bijna geheel nog in de originele staat en de villa is daarmee één van de best bewaarde panden van Herman Haan. De buitenmuren bestaan uit hergebruikte havenkadekeien en dat is een groot verschil met de villa in Pendrecht die bakstenen muren heeft. Een bijzonderheid zijn de kleuren van de raamkozijnen waarin behalve wit ook rood en blauw zijn gebruikt, bij de vervanging van enkelglas naar dubbelglas is dit kleurenschema behouden gebleven.
In Lombardijen is de praktijk een aanbouw die een aparte ingang met een eigen adres heeft (Stuart Millstraat 2), iets dat het dokter Heftinghuis niet heeft. Weliswaar is daar een deur in de aanbouw maar ik betwijfel of die als toegangsdeur naar de praktijk werd gebruikt, voor zover mij bekend gingen de patiënten door de voordeur naar binnen.
Zowel het dokter Heftinghuis als de villa aan de Schopenhauerweg zijn een gemeentelijk monument en op beide gebouwen prijkt het monumentbordje aan de gevel. De omgeving van de beide villa's is wel verschillend, in Pendrecht wordt het pand omringd door eengezinswoningen terwijl er in Lombardijen enkele villa's naast elkaar staan waardoor de tuin ook groter is. De Lombardijense praktijkwoning heeft in 2017 te koop gestaan en is verkocht voor € 575.000,-
ZATERDAG 6 JANUARI 2024
De jaarwisseling is voorbij en ondanks het afsteekverbod in Rotterdam is er volop vuurwerk de lucht ingegaan. Vanwege de harde wind was het lange tijd spannend of het Nationaal Vuurwerk bij de Erasmusbrug door kon gaan maar rond half negen kwam definitief het groene licht.
Ook in Pendrecht is het afsteekverbod massaal genegeerd, al zag ik tijdens een rondje op nieuwjaarsdag dat er toch een verschil is met voorgaande jaren. Vroeger werd er in vrijwel iedere straat vuurwerk afgestoken maar nu concentreert het zich op bepaalde plekken. In mijn eigen straat bijvoorbeeld ligt bijna niets maar bij de rij garages in de Sint Annalandstraat is heel wat afgestoken. De schade in de buitenruimte lijkt mee te vallen, de grootste vernieling die ik heb gezien is de abri van de eindhalte van lijn 67 aan de Krabbendijkestraat waar geen ruit heel is gebleven.
De laatste dagen is er heel veel regen gevallen wat goed te zien is aan de plassen op straat en de hoge waterstand in de singels. Bij sommige singels staat het water zelfs zo hoog dat de beschoeiing niet meer zichtbaar is, bijvoorbeeld langs de Kerkwervesingel. De komende week wordt het kouder waarbij de temperatuur overdag maar net boven het vriespunt komt.
In de nacht van dinsdag op woensdag raasde storm Henk over Nederland die ook in Pendrecht zijn sporen heeft achtergelaten in de vorm van afgewaaide takken en een gesneuvelde boom bij de Tiengemetensingel.
Afgelopen dinsdag is het nieuwe competitiejaar van de biljartclub begonnen. Halverwege de avond werd het spel even stilgelegd om de winnaar van vorig jaar bekend te maken. De beker was voor Jan die met 667 punten als eerste is geëindigd, zijn broer Joop werd derde.
De oliebollenkraam is vertrokken en het nieuwe jaar betekent ook het einde van Blokker in Pendrecht. In september vorig jaar werd bekend dat het filiaal gaat sluiten en sindsdien hingen er grote affiches TE HUUR op de ramen. De verkoop ging gewoon door, al was wel te zien dat de winkelvoorraad langzaam minder werd.
Blokker is nu gesloten, de inventaris staat er nog maar alle schappen zijn leeg. Op de deur hangt een A4-tje met de mededeling dat men terecht kan in het filiaal in Barendrecht of in winkelcentrum Keizerswaard. De Pendrechtse Blokker heeft 40 jaar bestaan, de zaak opende de deuren op 13 december 1983. Op 1 februari moet het pand leeg worden opgeleverd en dan is het afwachten wat er in komt.
Nog een winkelnieuwtje: Albert Heijn is per 1 januari gestopt met het verkopen van rookwaren, bij de ingang van het Pendrechtse filiaal is dit duidelijk aangegeven. De Zaandamse grootgrutter loopt daarmee vooruit op 1 juli, vanaf deze datum mogen supermarkten wettelijk geen tabaksproducten meer verkopen.
De kerstvakantie is afgelopen, maandag beginnen de scholen weer en eveneens op die dag eindigt bij de RET de vakantiedienstregeling. De frequentie van de bussen en de metro gaat weer omhoog en ook buslijn 668 gaat weer rijden, deze lijn rijdt in de schoolvakanties sowieso niet omdat hij specifiek bedoeld is voor scholieren van de STC Campus bij de Waalhaven. Bij de tram blijft de vakantiedienstregeling voorlopig wel gehandhaafd omdat er een tekort aan trambestuurders is.
Al geruime tijd is de westelijke toegang van metrostation Slinge (aan de Pendrechtse kant) afgesloten, waarschijnlijk vanwege een probleem met de automatische deuren. Op de deuren staat dat ze defect zijn, de toegangspoortjes tonen een rood kruis en zijn met rood-wit lint afgezet. De afsluiting heeft verder geen gevolgen want de verkoop- en oplaadautomaten staan bij de andere ingang.
Oudere berichten zijn niet meer online, wie meer wil weten kan mij altijd een e-mail sturen.